G20 chce zasáhnout proti drahým potravinám
|

G20 chce zasáhnout proti drahým potravinám

Ceny kukuřice a pšenice jsou na rekordních maximech, překonaly i úrovně z potravinové krize z let 2007 a 2008. Zástupci zemí G20 a OSN na konci srpna začnou jednat v rámci Fóra rychlé reakce (Rapid Response Forum) ve snaze zabránit zákazům exportů a panickému skupování zásob.

Komodity Zemědělství Politika Potraviny
Ceny potravin - ilustrační foto

Třetí potravinový šok v posledních pěti letech

USA, největší světový exportér zemědělských plodin, má za sebou nejhorší sucho za uplynulé půlstoletí. Americká vláda minulý pátek rozdmýchala obavy ze vzrůstajících cen zemědělské produkce, když prohlásila, že farmáři budou nuceni opustit kukuřičná pole větší rozlohy, než mají Belgie s Lucemburskem dohromady. Americké ministerstvo zemědělství aktualizovalo své předpovědi pro příští rok a počítá s rekordními cenami.

V týdnu od 27. srpna by úředníci G20 měli v konferenčním hovoru detailněji naplánovat zasedání, které se má konat koncem září či začátkem října a které bude prvním v rámci Fóra rychlé reakce (Rapid Response Forum). Fórum bude součástí Zemědělského tržního informačního systému (AMIS) založeného v reakci na potravinovou krizi z let 2007 a 2008 a mělo by sdružit vlivné úředníky k diskusím o současných abnormálních mezinárodních podmínkách.

Zástupci G20 zdůrazňují, že plánované zasedání není signálem k panice. Naopak, mělo by pomoci zabránit zhoršení volatility vlivem protekcionismu – především exportním restrikcím a hromadění zásob. Právě panika z nedostatku zemědělských komodit v letech 2007 a 2008 vyústila v první závažnou potravinovou krizi za posledních 30 let doprovázenou nepokoji v desítkách zemí.

Potraviny, nebo biopaliva?

Když Barack Obama nedávno přijel v rámci své předvolební kampaně do Iowy, hlavní kukuřičné obilnice Spojených států, rozvinula se na jednom z mítinků ostrá debata o tom, zda je obilí hodnotnější jako potravina, nebo biopalivo.

OSN pravděpodobně využije chystané zasedání k otevření globální diskuze o biopalivech. Bude usilovat o to, aby USA, EU a další země upustily od některých vládních cílů zemědělské politiky. Největší obavy se týkají cen kukuřice, sójových bobů a pšenice. Od června vystoupaly už o 30 až 50 %.

Politici jsou zatím relativně v klidu z několika důvodů:

  • Cena rýže, klíčové komodity pro potravinové zajištění Asie, zůstává stabilní;

  • produkce lokálních základních plodin, jako například manioku v Africe, více než pět let narůstá, a země se díky tomu stávají soběstačnými;

  • světová poptávka je nyní mnohem slabší než v letech 2007 a 2008 kvůli dopadům finanční krize a zpomalení ekonomického růstu.

Zemědělství: Obor v nemilosti, na který sázejí dlouhodobí hráči
Český zemědělec je dnes vymírající druh, hlásal nedávno jeden z titulků listu tuzemské komunistické strany. Rudá redakce po něm ráda sáhla nejspíše z toho titulu, aby ve čtenářích utvrdila dojem, že za starých časů bylo tak fajn - bez trhu, bez korupce, bez manažerů, bez demokracie, ale zato se zemědělci!

Jim Rogers: Krize bude extrémní. Peníze zachrání ti, kdo vsadí na zemědělství
JIM ROGERS, investorská legenda, miliardář a někdejší spolupracovník George Sorose, říká, že Ameriku změní už jen fatální, zkázonosná krize. Investičním ternem dneška je prý zemědělství.

Zdroj: Financial Times