Marc Faber: Růst akcií je falešný, S&P 500 hrozí pád o 10 %
|

Marc Faber: Růst akcií je falešný, S&P 500 hrozí pád o 10 %

Marca Fabera není potřeba představovat. Jako jeden z mála investorů předpověděl krach na newyorské burze v roce 1987, v nedávné době prudký růst vzácných kovů a ropy, pokles dolaru nebo recesi v roce 2007. V posledním komentáři pro zpravodajskou stanici CNBC zapochyboval nad současným růstem cen akcií, který podle něj již naráží na své limity.

Světové akcie Marc Faber

"1 450 až 1 500 budou pro S&P 500 cenový vrchol pásma, jakýkoli posun nad tuto laťku bude již falešná rally," tvrdí Faber, podle něhož se index propadne k 1 250 bodů, kde se díky spekulacím o dalším kole kvantitativního uvolňování (QE3) udrží.

Podle Fabera se řada silných amerických akcií, jako jsou například výrobce spotřebního zboží Johnson & Johnson nebo farmaceutický Merck, obchoduje na letošních maximech. Investoři by se měli i proto spíše porozhlédnout po přeprodaných, na ekonomický vývoj citlivých akciích, jako jsou například těžařské tituly.

Celé video Marca Fabera na CNBC z 15. srpna 2012 najdete zde

Akcie jsou na tom lépe než loni. "Doženou" loňský srpnový propadák?
Letošní rok na akciových trzích mnozí přirovnávají k tomu loňskému. Ale ouha - americké akcie (S&P 500) si na konci července zažaly dělat, co chtějí a vydaly se vzhůru. Loni touto dobou byly akcie uprostřed třítýdenního "sešupu" o 17 % kvůli horším ekonomickým datům a politické hysterii okolo amerického dluhového stropu. Letos jsou na tom zatím akcie zhruba o 15 % lépe než loni. Začnou se "nůžky" mezi loňským a letošním vývojem opět zužovat?

Zdroj: CNBC