Burzovní kalendář 20. 8. - 24. 8. 2012
|

Burzovní kalendář 20. 8. - 24. 8. 2012

Indexy nákupních manažerů na obou březích Atlantiku a v Číně budou v novém týdnu zřejmě nejsledovanějšími údaji, náladu na trzích ovšem pravděpodobně určí znovu politici a jejich výroky na adresu řešení evropské dluhové krize. V Praze budou investoři sledovat pokračování výsledkové sezóny v podání VIG a NWR.

Wall Street

20-24/8 Výsledková sezóna (Dell, Hewlett-Packard)

20/8 Index aktivity chicagského Fedu

22/8 Zápis z jednání Fedu

22/8 Prodeje existujících domů

23/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

23/8 Index nákupních manažerů (Markit)

23/8 Index cen domů

23/8 Prodeje nových domů

24/8 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Americké akcie dokázaly během týdne znovu posílit (S&P 500 +0,87 %), stále častěji se ovšem mluví o nízkém objemu obchodů, který není pouze důsledkem toho, že si brokeři berou prázdniny. Na nová maxima se vyšplhaly například akcie Applu. Volatilita je ovšem nejníže za několik let.

Ve Spojených státech se výsledková sezóna za druhý kvartál nachýlila ke konci, v novém týdnu svá čísla představí ještě několik významných opozdilců v čele s Dellem a Hewlett-Packard.

V týdnu s výsledky přispěchají technologie. Představí se Dell a Hewlett-Packard
V závěru výsledkové sezóny bude reportovat své výsledky čtveřice významných amerických firem. Kromě technologických gigantů Dell a Hewlett-Packard přijdou na řadu také Lowe's a Salesforce.com. Očekávané výsledky přinášíme jako obvykle v přehledných grafech.

Investory jistě bude zajímat také rozložení sil v radě Fedu. Zápis ze srpnového jednání bude zveřejněn ve středu. S třetím kolem kvantitativního uvolňování (QE3) aktuálně investoři příliš nepočítají, v závěru roku - po prezidentských volbách - ovšem může přijít další podpora ekonomiky, na což někteří spekulanti sázejí již nyní.

Kromě toho se investoři dozví řadu čísel z realitního trhu, který se podle některých komentářů (například i od uznávaného a jindy pesimistického Douga Shorta) skutečně odráží ode dna. Index nákupních manažerů (od společnosti Markit, ISM je na řadě až další týden) pak ukáže, zda zlepšení spotřebitelské důvěry podle průzkumu Michiganské univerzity z uplynulého týdne sdílejí také manažeři firem.

Marc Faber: Růst akcií je falešný, S&P 500 hrozí pád o 10 %
Marca Fabera není potřeba představovat. Jako jeden z mála investorů předpověděl krach na newyorské burze v roce 1987, v nedávné době prudký růst vzácných kovů a ropy, pokles dolaru nebo recesi v roce 2007. V posledním komentáři pro zpravodajskou stanici CNBC zapochyboval nad současným růstem cen akcií, který podle něj již naráží na své limity.

Kříž smrti se blíží. Zatančí americké akcie na svou labutí píseň?
Index S&P 500 svým vývojem v posledních letech dal vzniknout situaci, které se na technickém grafu říká kříž smrti. Jde o to, že se k sobě výrazně přiblížily 50měsíční a 200měsíční klouzavý průměr. Pokud krátkodobější z nich prorazí ten dlouhodobý shora dolů, je to považováno za silný medvědí signál. Naposledy k podobnému "úkazu" došlo v dubnu 1946, je tedy namístě označit tuto blížící se událost jako signál, který dá technická analýza traderům jen jednou za život.

Co se děje v USA? Dluhopisy daly sbohem dolaru
Zajímavá věc: Po mnoha měsících, kdy se dolar vůči euru pohyboval v podstatě v souladu s výnosy amerických vládních dluhopisů, nastala změna. Výnosy z amerických bondů rostou již několik týdnů, a dokonce celkem výrazně (na 1,8 % u 10letých dluhopisů). Nálada na trzích je poměrně dobrá, akcie rostou, což by mohlo znamenat odklon od dluhopisů. Bezpečný přístav amerického dolaru ovšem funguje stále - vůči euru se americká měna pohybuje dlouhodobě mezi 1,20 a 1,24.

Jak řešit volatilitu, když se blíží strašidelný konec roku a americký fiskální útes?
Zhruba rok poté, co byl agenturou S&P snížen Spojeným státům rating, volatilita ustoupila, ale na jak dlouho? Americké politiky čekají další bouřlivé debaty o redukci dluhu a daňových reformách.

Evropa

20/8 Eurozóna - stavební výroba

23/8 Německo - HDP za 2. čtvrtletí 2012

23/8 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů

23/8 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

24/8 Spojené království - HDP za 2. čtvrtletí 2012

Evropské akcie mají za sebou úspěšný týden (DJ EuroStoxx 50 +1,99 %). Investoři ve čtvrtek a v pátek ocenili slova německé kancléřky Merkelové, která během návštěvy Kanady slovně podpořila plány ECB, respektive vyjádřila souhlas se základní myšlenkou "dělání všeho, co je možné, v zájmu záchrany eura".

V příštím týdnu budou nejsledovanější indexy nákupních manažerů ve službách, ve zpracovatelském průmyslu i celkové, a to jak za celou eurozónu, tak v jednotlivých zemích. Jde v podstatě o výsledek dotazníkového šetření, dobrá nálada z uplynulého týdne se proto ještě nemusí projevit na výsledcích. Hodnoty indexů budou nepochybně jedním z hlavních čísel celého týdne, tón obchodování ovšem pravděpodobně znovu určí politici a jejich prohlášení. Setkat se mají zástupci Německa a Řecka, takže o silná slova jistě nebude nouze.

Investoři se připravují na kolaps eura
Počet přeshraničních mezibankovních transakcí klesá, mezinárodní investiční fondy se Evropě vyhýbají a kapitál plyne do německých nemovitostí a státních dluhopisů. Banky, firmy a investoři se snaží zajistit pro případ pádu společné měny, nebo na něj dokonce sázejí.

Sever proti Jihu: Němci kritizují plán záchrany eurozóny
Z Německa se ozývá kritika zvýšené role trvalého záchranného fondu eurozóny ESM a záměru Evropské centrální banky obnovit nákupy státních dluhopisů ohrožených zemí eurozóny. Proti jsou někteří vládní politici v čele s ministrem zahraničí Guidem Westerwellem a členy bavorské CSU. Bavorský ministr financí Söder také kritizoval záměr ECB a vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Podle něj by německá ekonomika v dlouhodobém pohledu utrpěla více, kdyby předlužená země v měnové unii zůstala.

Wilbur Ross: Řecko je na tom hůře, než si myslíte
Některé části Evropy na tom jsou ekonomicky lépe, ekonomické problémy Řecka jsou ovšem daleko větší, než si veřejnost uvědomuje. Pro finanční stanici CNBC to uvedl známý investor Wilbur Ross told CBNC, který v uplynulých letech úspěšně "se slevou" investoval například v Irsku. V Řecku nedávno byl a jeho názor je jasný: Lidé doufají v návrat drachmy, který dá zemi alespoň naději splatit větší část závazků.

Třináctka důkazů, že bude globalizace zhoubou světové ekonomiky
Současný systém propojených globálních řetězců je považován za samozřejmost. Kvůli němu však dluhová krize eurozóny brzy ovládne celý svět. David Korowitz, fyzik a odborník na analýzu ekonomických systémů, nedávno publikoval svou 78stránkovou práci nazvanou Trade-Off: Financial System Supply-Chain Cross-Contagion: a study in global systemic collapse. Nejdůležitější Korowitzovy postřehy jsou shrnuty v následujících 13 bodech.

Pražská burza

22/8 VIG - hospodářské výsledky

23/8 NWR - hospodářské výsledky

Jeden z nejlepších týdnů roku 2012 má za sebou pražská burza (PX +2,34 %). Nejvíce se dařilo akciím rakouské Erste Group (+7,82 %) a mediální CME (+6,15 %). V plusu ovšem skončily všechny velké emise.

Opačným směrem se v vydaly akcie KIT digital, které po výsledcích za druhé čtvrtletí ztratily nakonec 7,94 %. V mírném mínusu skončily také Unipetrol a Pegas Nonwovens.

V novém týdnu kromě zahraničních vlivů budou investoři čekat na hospodářská čísla VIG a NWR. Zatímco u VIG se čeká potvrzení fundamentální síly společnosti, u NWR již oznámené údaje o cenách a prodejích uhlí naznačily, že společnosti výrazně klesne čistý zisk.

Petr Hlinomaz: Vítězové a poražení na pražské burze pro druhé pololetí
Výsledková sezóna na pražské burze do svých sítí již ulovila většinu velkých ryb, zbývají pouze NWR a Philip Morris ČR. Zajímavé budou ovšem jistě i výsledky ostatních společností. Které faktory ovlivňují probíhající výsledkovou sezónu a které události budou klíčové pro dění na pražské burze v druhé polovině roku? Na možné vítěze a poražené ukázal Petr Hlinomaz, analytik ze společnosti BH Securities.

Česká koruna: Jak obchodovat okolo 25 EURCZK? Dvě zajišťovací strategie
Česká koruna se na vlně optimismu na globálních trzích přibližuje úrovni 25 korun za euro. Prolomení této psychologické hladiny by otevřelo dveře ke 24,6 a hlavně ke 24 (psychologická bariéra po většinu roku 2011). Neúspěšný průlom, nedojde-li k plnokrevné rally na rizikových aktivech ve světě, by naopak znamenal riziko oslabení koruny, potenciálně skrze psychologickou hladinu 26 až 26,5 koruny za euro.

Výsledky KIT digital aneb akcie, vítej pod 60 korunami
Společnost KIT digital ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby na 51,1 milionu USD (před rokem 45 milionů USD). Očekáváno bylo nad 60 milionů, reakce akcie v USA v after-marketu byla proto logická (okolo -5 %). Provozní ztráta se prohloubila na 18,2 milionu USD, obsahuje v sobě ovšem náklady špatného dluhu za 6,5 milionu USD a právní výdaje okolo 3,8 milionu USD. Výsledky KIT digital a její výhledy komentuje makléř brokerjetu ČS Aleš Jandejsek.

Zajímavá investice přímo u vašich nohou: 3 důvody pro investování do dluhopisů zemí střední Evropy
Lákají vás investice na dluhopisových trzích? Drží vás zkrátka strach z kroku do neznáma? A co takhle investovat v prostředí, které je vám více než dobře známé, v prostředí, kde jste jako doma? Že se vám tato myšlenka zamlouvá? V tom případě pokračujte ve čtení, může se vám to opravdu vyplatit.