Dluhová krize: ECB prý zvažuje stropy výnosů dluhopisů, ta to popírá
|

Dluhová krize: ECB prý zvažuje stropy výnosů dluhopisů, ta to popírá

Evropská centrální banka podle týdeníku Spiegel zvažuje zavedení stropů pro výnosy dluhopisů. Nakupovala by dluhopisy problémových zemí od chvíle, kdy by jejich výnosy překročily předem stanovenou hranici rozdílu oproti výnosům německých vládních dluhopisů. Spiegel bez uvedení zdroje předpokládá, že ECB o těchto stropech rozhodne na svém zářijovém zasedání.

Německo ECB PIIGS Dluhová krize
Rozdíl mezi výnosy španělských a německých 10letých státních dluhopisů

Opatření by bylo jasným signálem pro investory, jaké výnosy ECB považuje za "přiměřené", respektive únosné. Spekulanti by neměli šanci je vyhnat výše, na "tiskárnu z Frankfurtu" jsou všichni krátcí. Informace Spiegelu ECB nijak nekomentovala.

ECB vs. Německo

Prezident ECB Mario Draghi přislíbil, že ECB bude nakupovat dluhopisy Španělska a Itálie, ovšem mluví se o podmínce v podobě žádosti dané země o zahraniční pomoc. Německý postoj je přitom poněkud nejednoznačný: Na jednu stranu podpora opatření ve smyslu "vše pro záchranu eura", na straně druhé však například sobotní vyjádření ministra financí Schäubleho, podle něhož "nelze financovat státní dluhy z peněz ECB", bylo by to stejné jako "řešit osobní problémy drogami".

Podle Spiegelu by ECB měla napříště více odhalovat své nákupy dluhopisů. V současnosti každé pondělí oznamuje obchody za uplynulý týden.

ECB informace Spiegelu odmítla s tím, že se o ničem podobném nejednalo, že jde o čiré spekulace. Euro v reakci na to během pondělí znovu začalo oslabovat vůči americkému dolaru.

Fokus na Řecko

Během víkendu navíc z Německa zavanul přísnější vítr směrem k Řecku. Volker Kauder z vládní CDU odmítl spekulace o tom, že by Německo přistoupilo na mírnější podmínky pro Řeky. Ti mají velké starosti s dodržením "jízdního řádu" reforem, jimiž je podmíněna zahraniční finanční podpora.

Řecký premiér Antonis Samaras tak během týdne bude Troice (a také francouzskému prezidentovi Hollandovi) prezentovat plán odložení některých úsporných opatření o dva roky. Jeho naděje, zdá se, nejsou velké, ovšem Merkelová & spol. již několikrát ustoupili z původně razantních a neměnných pozic.

Sever proti Jihu: Němci kritizují plán záchrany eurozóny
Z Německa se ozývá kritika zvýšené role trvalého záchranného fondu eurozóny ESM a záměru Evropské centrální banky obnovit nákupy státních dluhopisů ohrožených zemí eurozóny. Proti jsou někteří vládní politici v čele s ministrem zahraničí Guidem Westerwellem a členy bavorské CSU. Bavorský ministr financí Söder také kritizoval záměr ECB a vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Podle něj by německá ekonomika v dlouhodobém pohledu utrpěla více, kdyby předlužená země v měnové unii zůstala.

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Zdroj: Spiegel