Chile: Jak investovat do největší nudle na glóbu?
|

Chile: Jak investovat do největší nudle na glóbu?

Chile patří mezi klasické emerging markets. V tomto státě na jihozápadě Jižní Ameriky vládne od roku 2010 prezident Sebastián Piñera, který je za posledních 20 let prvním pravicově orientovaným politikem u moci. Ovšem "politický smír" tady nečekejte.

Emerging Markets Latinská Amerika Chile Světové akcie Regiony
Chile - ilustrační foto

Před několika týdny opět došlo k násilnostem. Důvodem nepokojů byl dokumentární film, který velebil bývalého diktátora Augusta Pinocheta, jehož ilegálně získaný majetek nebyl dodnes nalezen.

Bohužel se nejedná o jediné problémy. Do ulic vyšla chilská omladina, která požaduje reformu vzdělávání, aby se dalo konkurovat mezinárodním standardům. To je velmi důležité, protože Chile žije z velké části z exportu.

Komoditní bohatství

Chile je především závislé na cenách mědi. Nicméně také lithium je na mezinárodních trzích žádanou komoditou. Dalšími exportními šlágry jsou rybolov a víno, ovšem i zde je patrná velká závislost na světové ekonomice. Není tedy divu, že v roce chilská ekonomika klesala.

Komodity: Dopadne na cenu mědi globální ekonomické zpomalení?

Ovšem již v roce 2010 došlo k hospodářskému oživení, navzdory ničivému zemětřesení ekonomika vzrostla o více než 5 %. I v uplynulém roce byl růst přes 6 %. Pro letošní rok očekává MMF růst HDP o 4,3 %, v roce 2013 by se růst HDP měl vrátit na hodnoty kolem 4,5 %, a to při inflaci, jejíž úroveň nepřekoná míry růstu.

Hospodářství je soustředěno především v regionu hlavního města Santiago de Chile, kde žije více než polovina obyvatelstva. Nicméně zmíněné zemětřesení, které zemi postihlo v únoru 2010, zanechalo stopy - došlo ke zničení velké části infrastruktury. Celkově vzato je ovšem politické a hospodářské prostředí velice stabilní, především díky konzervativní finanční a hospodářské politice, jejíž základní principy jsou zakotveny přímo v ústavě.

Indie a Čína se zadrhávají. Hledají se nové BRIC
Kdo v poslední dekádě "vsadil" na rozvíjející se země, "neprohrál". Tato skupina zemí, zvláště pak ty sdružené pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), má za sebou rychlý hospodářský růst. Poslední týden ale v Číně i v Indii poukázala na výrazné ochlazení ekonomické aktivity. Které země by mohly nahradit BRIC v portfoliích investorů?

Kromě toho je korupce na latinskoamerické poměry extrémně nízká. I z těchto důvodů proudí do země mezinárodní kapitál. Investice spojené s těmito "toky" kapitálu jsou solidním základem pro následující roky, ačkoli je rozdíl mezi bohatými a chudými v Chile velmi vysoký.

Akciový trh v poslední době oslabuje

Chilské akcie

I přes dobré vyhlídky a navzdory stabilní hospodářsko-politické situaci se chilský akciový trh nemůže pochlubit nějakým skvělým výkonem v posledních letech. Od konce roku 2010 se mu nedaří vrátit na cenová maxima okolo 3 000 bodů. Růstový potenciál by tady tedy být měl.

Index MSCI Chile je kalkulován v USD, nicméně základem pro kalkulaci jsou kurzovní hodnoty udávané v chilských pesos.

Open End Tracker od skotské RBS (ISIN NL0009569839) je nabízen bez měnového zajištění. Podkladovým aktivem certifikátu je varianta indexu "total return", který zohledňuje vyplacené dividendy. Přesto emitent nepožaduje žádné další poplatky.

Podkladový index aktuálně obsahuje dvacet největších společností, které se obchodují na chilské burze. Těžkou vahou je letecká společnost Lan Airlines, která si nárokuje plných 10,5 %, následuje komoditní koncern Empresas Copec, který na pomyslné misky vah přidá 9,8 %, a třetí je energetická společnost Empresa Nacional de Electriciad. Také zde má db X-Trackers v nabídce Swap-ETF (ISIN LU0592217797). Roční náklady 0,65 % jsou cenou za eliminaci rizika emitenta.

Latinská Amerika: Nabídka fondů je široká. Jaké jsou rozdíly?
Pokud jde o ekonomické zpravodajství ze světa, dalo by se zaškatulkovat do tří kategorií: dluhová krize v eurozóně, fiskální expanze amerického Fedu a čínská ekonomika. O zemích Latinské Ameriky ani vidu ani slechu, což nemusí být vždy nevýhoda,. A nemusíte být zrovna Cortéz, aby se vám podařilo těžit z prosperity zdejších ekonomik.

Rovněž je možná investice do Chile Inter10-indexu, opět prostřednictvím trackeru od RBS (ISIN NL0000756583). Jak již název napovídá, skládá se tento tržní barometr pouze z 10 titulů, čímž nelze dosáhnout požadované diverzifikace.

Nicméně nedávno RBS uvedla na trh řadu bonus certifikátů na podkladový index MSCI Chile. Tyto struktury mohou být docela zajímavou investiční alternativou. Na první pohled padne do oka cenný papír bez cap s dobou trvnání do prosince 2013 (ISIN DE000AA5HDM0). Zde se bariéra nachází na úrovni 2 000 bodů, což odpovídá ochraně okolo 20 %. Pokud do konce doby trvání nedojde k prolomení této bariéry, bude investorům vyplacen bonus výnos 8,8 %, tedy 6,2 % za rok. Protože je tento cenný papír na trhu novinkou, nedošlo zatím k vytvoření žádné nadhodnoty, díky čemuž mohou investoři v plné výši participovat na růstu podkladového indexu i nad úrovní 2 800 USD.

U bonus certifikátu s cap na stejné podkladové aktivum (ISIN DE000AA5HDS7), který bude rovněž splatný na konci roku 2013, tomu tak již není. Ovšem toto manko je "kompenzováno" vyšším bonus výnosem (10,5 %). Bariéra je zde 2 100 bodů, aktuální odstup je okolo 15 %. S ohledem na dobré budoucí perspektivy lze ovšem doporučit bonus variantu bez cap, u které nedochází k omezení ziskových šancí.

Překonejte trh s pomocí bonusových certifikátů
Pokud chcete investovat na akciovém trhu, můžete tak učinit buď sami, nebo svěřit peníze některému z podílových fondů, jejichž manažeři to rádi a za vysoký poplatek budou dělat za vás. Drtivá většina podílových fondů však nikdy nepřekoná svůj srovnávací index (tzv. benchmark), a proto je častěji výhodnější investovat s nízkými poplatky přímo do takového indexu, což je čím dal snadnější díky široké nabídce moderních investičních produktů, například indexových investičních certifikátů.