9 + 9 = akcie na novém maximu
|

9 + 9 = akcie na novém maximu

Americké akcie, konkrétně index největších společností S&P 500, v úterý hned v úvodu obchodování překonaly svá několikaletá maxima. Býčí trh, který trvá od 9. března 2009, je aktuálně devátý nejdelší v historii a shodou okolností také devátý nejsilnější. Překonáním maxima technicky vzato skončila korekce, akcie ovšem ještě během úterý znovu zamířily pod hranici 1 422 bodů. Další vývoj bude nepochybně záviset na politickém a ekonomickém vývoji v Evropě i ve Spojených státech, index S&P 500 si ovšem "ohmatal" několik let zapovězené území.

Býčí trh Světové akcie
Délka a síla býčích trhů u indexu S&P 500

Týden na trzích podle burzovních grafů: Ustojí býci blížící se korekci?
Index S&P 500 dokázal devět dní za sebou zůstat nad hladinou 1 400 bodů, od 1. června posílil téměř o 150 bodů a je zpět na letošním maximu a maximech z konce května 2008. Přestože se nemluví o ničem jiném než o potřebě zdravé korekce, cena medvědím tlakům odolává, ačkoli fundamentální zprávy nejsou nijak úžasné. Stejně jako loni na podzim se i mírně negativní zprávy považují za solidní a jsou důvodem k růstu.

Kvantitativní uvolňování: Akciím nejvíc prospěje, když QE3 nebude, tvrdí Paulsen
Wall Street žila na začátku léta mimo jiné i vírou v to, že čím horší ekonomická data z USA, tím vyšší pravděpodobnost třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3). Akcie ovšem i bez QE3 vystoupaly na několikaletá maxima, "závisláci" na tiskařských strojích v dílně mistra Bena Bernankeho postupně alespoň na čas vyklízejí pozice. Podle Jima Paulsena, hlavního investičního stratéga Wells Capital Management, by pro akcie bylo nejlepší, kdyby se Fed držel "od trhu" co nejdál.

Kříž smrti se blíží. Zatančí americké akcie na svou labutí píseň?
Index S&P 500 svým vývojem v posledních letech dal vzniknout situaci, které se na technickém grafu říká kříž smrti. Jde o to, že se k sobě výrazně přiblížily 50měsíční a 200měsíční klouzavý průměr. Pokud krátkodobější z nich prorazí ten dlouhodobý shora dolů, je to považováno za silný medvědí signál. Naposledy k podobnému "úkazu" došlo v dubnu 1946, je tedy namístě označit tuto blížící se událost jako signál, který dá technická analýza traderům jen jednou za život.