Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará
|

Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará

Legendární investor Doug Kass ze Seabreeze Partners považuje rally na americkém akciovém trhu, která 21. srpna vyvrcholila překonáním několikaletých maxim, za odpískanou. Extrémně nízké hodnoty indexu volatility VIX totiž v posledních měsících zpravidla spolehlivě předznamenaly pokles trhů (a prudký růst VIX).

Technická analýza Světové akcie

Graf vývoje VIX a indexu S&P 500 potvrzuje Kassova slova naprosto jasně.

Extrémní minima u VIX předznamenávají pokles akcií

Dalším varováním je technická analýza v dlouhodobém časovém rámci. Index S&P 500 totiž svým vývojem ode dna trhu v březnu 2009 doplnil ukázkovou formaci "hlava a ramena". Druhému ramenu už chybí jediné - svěšená paže, tedy pokles trhu ze současných maxim. Barry Ritholtz varuje dokonce před 50% propadem cen akcií, Bob Janjuah z Nomury pak varuje, že bylo v posledních týdnech potvrzeno burzovní znamení Hindenburg, které předznamenává pokles cen akcií.

S&P 500 - formace "hlava a ramena"

Barry Ritholtz: Akcie mají před sebou pokles o zhruba 50 %
Vývoj amerických akcií od roku 1997 do současnosti je velice podobný vývoji indexu Dow od roku 1962 do roku 1982. Tehdejší sekulární medvědí trh se vyznačoval třemi obdobími růstu s následnými silnými poklesy. Aktuální situace nahrává medvědům, kteří na základě historie mohou očekávat až 50% propad indexu S&P 500, tvrdí známý investor Barry Ritholtz. Ve Spojených státech očekává recesi, ačkoli neví, zda přijde během dvou, nebo až čtyř let.

Akcie: Bojíte se znamení Hindenburg? Vsaďte na dividendy!
Na akciových trzích sílí obavy z dalšího vývoje. Hodně se hovoří o tzv. znamení Hindenburg, které v minulosti často předznamenalo propad akcií. Experti jeho vliv bagatelizují, doporučují ovšem investovat opatrněji. Třeba do firem se zajímavými dividendami.