Končí zlatá éra dluhopisů?
|

Končí zlatá éra dluhopisů?

Dluhopisové fondy v uplynulých deseti letech vydělávaly z velké části díky klesajícím úrokovým sazbám. V budoucnu jim hrozí opak. Pro dlouhodobé investice se tedy dluhopisové fondy vůbec nehodí. Vyjma emerging markets dluhopisů.

Státní dluhopisy Úrokové sazby Investování

Ceny dluhopisů v USA, v Německu i v České republice nadále rostou (s výjimkou posledních zhruba dvou týdnů). Tržní ocenění se dostává výrazně nad jmenovitou hodnotu dluhopisů. Pevný úrok, který dlužník každoročně vyplácí věřitelům, tudíž přináší investorům nižší výnosy.

Například desetiletý český státní dluhopis s ročním kupónem 4,70 % stojí na burze ve Frankfurtu zhruba 120 % jmenovité hodnoty. Anualizovaný výnos do splatnosti tohoto dluhopisu činí pouze 2,4 % p.a. To je méně, než nabízejí některé spořicí účty nebo termínované vklady.

Vývoj ceny českého státního dluhopisu se splatností 12. 9. 2022 a kupónem 4,7 %

Dluhopisové fondy vydělávaly díky klesajícím úrokovým sazbám

Dluhopisové fondy a podobně i penzijní fondy, které mají v portfoliu tento dluhopis, jsou tedy velmi limitovány v budoucích výnosech. V uplynulých letech výrazně poklesly úrokové sazby, a tak tržní cena dluhopisů rostla nad jmenovitou hodnotu. Díky tomu také rostlo tržní ohodnocení majetku dluhopisových fondů a cena podílových listů.

Například fond Conseq dluhopisový od založení v září roku 2000 vydělal investorům téměř 100 %. Jak ukazuje graf, velkou zásluhu na tom mají klesající úrokové sazby. Samotné úrokové výnosy dluhopisů v majetku fondu stojí zhruba za polovinou celkového výnosu fondu. Značnou roli zde sehrál také růst tržní ceny dluhopisů tažený klesajícími úrokovými sazbami.

Nízké úrokové sazby pomáhají dluhopisům

Úrokové výnosy jsou velmi nízké

Jenomže v poměru k tržní ceně dluhopisu nyní kupón přináší investorům velmi nízký výnos. Například u zmíněného desetiletého dluhopisu pouhých 2,4 % p.a. V takovém prostředí budou dluhopisové fondy těžko vydělávat. Naopak hrozí, že se v příštích letech dočkáme vyšší inflace a úrokové sazby porostou. S vyššími úrokovými sazbami budou i investoři od dluhopisů vyžadovat vyšší úrokové výnosy.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Zajímavá investice přímo u vašich nohou: 3 důvody pro investování do dluhopisů zemí střední Evropy
Lákají vás investice na dluhopisových trzích? Drží vás zkrátka strach z kroku do neznáma? A co takhle investovat v prostředí, které je vám více než dobře známé, v prostředí, kde jste jako doma? Že se vám tato myšlenka zamlouvá? V tom případě pokračujte ve čtení, může se vám to opravdu vyplatit.