Výhled cen ropy a benzínu v příštích měsících
|

Výhled cen ropy a benzínu v příštích měsících

Cena ropy Brent se po krátkodobém poklesu pod 90 USD za barel (kombinace obav ze zpomalení globální ekonomiky a likvidace spekulativních pozic) vrátila nad 110 USD. Momentální cenu považujeme za z fundamentálního hlediska nadhodnocenou (především kvůli kombinaci slabé světové ekonomiky a bezproblémové produkce), ale ospravedlnitelnou rizikovou prémií související s nejistou situací na Středním východě.

Komodity Ropa Ropa Brent

Krátkodobý výhled (1 měsíc)

Vývoj ceny ropy by primárně měly ovlivňovat vyhlídky světové ekonomiky, sekundárně napětí na Středním východě (Írán, Irák, Sýrie). Pomalý růst ve světě snižující poptávku po ropě by měl držet její cenu relativně nízko. Riziko vyhrocení problémů kolem Íránu, které je poměrně vysoké, by mělo udržovat znatelnou rizikovou prémii.

Za nejrealističtější odhad za těchto podmínek pokládáme pohyby cen mezi 100 až 110 USD za barel s možnými krátkodobými výlety mimo toto pásmo (s větším rizikem růstu nad 110 USD, obzvlášť v případě růstu napětí na Středním východě).

Střednědobý výhled (6 měsíců)

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy je trvale především očekávané tempo růstu světového hospodářství, v rámci toho pak obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik (především Číny). Očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě s tím, že se v poslední době zvýšila rizika ještě horší výkonnosti (recese v EMU, zpomalení v USA a v Číně). Z toho plyne očekávatelný pomalejší růst poptávky po ropě (odráží například redukce odhadů růstu spotřeby od IEA).

Objem těžby ropy by měl v příštích dvou až třech letech růst bez problémů dostatečně na to, aby uspokojil růst poptávky. Možné je snížení těžebních limitů OPEC, aby bylo zamezeno výraznému poklesu cen ropy. Riziková prémie k ceně ropy způsobená neklidem v oblasti Středního východu (především Írán, částečně Irák a Sýrie) by měla trvat další měsíce. Eskalace napětí kolem íránského jaderného programu by mohla mít extrémně negativní dopady (cena ropy nad 150 USD za barel v případě delší blokády Hormuzského průlivu).

Výhled cen ropy a derivátů

Kdo manipuluje trh s ropou?
Ropa znovu prudce zdražuje a rychle se šplhá k novým maximům. Co stojí za jejím růstem? A není trh s ropou manipulován? Na otázky Rádia Česko odpovídali Petr Čermák, analytik ze společnosti Colosseum, a Petr Novotný, šéfredaktor Investičního webu.