Burzovní kalendář 27. 8. - 31. 8. 2012
|

Burzovní kalendář 27. 8. - 31. 8. 2012

V novém týdnu budou investory zajímat kromě bohaté sady makrodat z obou stran Atlantiku především další kroky a vyjádření centrálních bank. Ve Spojených státech bude investory zajímat stav americké ekonomiky, jak jej v takzvané Béžové knize sepíše Fed, a také projev Bena Bernankeho v pátek. V Evropě se nejspíš přestane horečně mluvit o Řecku a pozornost se přesune k důležitějšímu tématu, jímž je případná španělská žádost o finanční pomoc, kterou podle některých zdrojů zástupci země pilně vyjednávají. Na pražské burze proběhne závěr výsledkové sezóny.

Wall Street

27-31/8 Výsledková sezóna (Tiffany, Heinz, Brown-Forman)

27/8 Index aktivity dallaského Fedu

28/8 Index cen domů S&P/Case-Shiller

28/8 Spotřebitelská důvěra

29/8 HDP za 2. čtvrtletí 2012

29/8 Béžová kniha Fedu

30/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

31/8 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/8 Podnikové objednávky

31/8 Projev Bena Bernankeho v Jackson Hole

31/8 Index spotřebitelské nálady Michiganské univerzity

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zatím pevně v sedle
Index S&P 500 v úterý vystoupal na cenu, na které byl naposledy v roce 2008. Indikátory poslední dva měsíce naznačují býčí vývoj a vznik nového maxima je potvrdil. Vzápětí cena začala korigovat a po šesti zelených týdnech přišel červený. Podprůměrný objem obchodů trvá.

Kvantitativní uvolňování: Akciím nejvíc prospěje, když QE3 nebude, tvrdí Paulsen
Wall Street žila na začátku léta mimo jiné i vírou v to, že čím horší ekonomická data z USA, tím vyšší pravděpodobnost třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3). Akcie ovšem i bez QE3 vystoupaly na několikaletá maxima, "závisláci" na tiskařských strojích v dílně mistra Bena Bernankeho postupně alespoň na čas vyklízejí pozice. Podle Jima Paulsena, hlavního investičního stratéga Wells Capital Management, by pro akcie bylo nejlepší, kdyby se Fed držel "od trhu" co nejdál.

Fiscal cliff: Bude fiskální útes dalším Y2K?
Ekonomové, politici i "obyčejní lidé" především ve Spojených státech s obavami vyhlížejí konec roku 2012, kdy má v americké ekonomice skončit řada daňových úlev a bude se blížit nové kolo jednání o dluhovém stropu. Takzvaný fiskální útes je velkým mediálním tématem. Mluví se o 3 až 5 procentních bodech HDP USA, které jsou v sázce. Ekonom z UBS Drew Matus se zamýšlí nad tím, zda není hysterie okolo fiskálního útesu podobná jako před 12 lety strach z příchodu roku 2000 a dopadu změny letopočty na počítačové systémy.

Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará
Legendární investor Doug Kass ze Seabreeze Partners považuje rally na americkém akciovém trhu, která 21. srpna vyvrcholila překonáním několikaletých maxim, za odpískanou. Extrémně nízké hodnoty indexu volatility VIX totiž v posledních měsících zpravidla spolehlivě předznamenaly pokles trhů (a prudký růst VIX).

Evropa

27-31/8 Výsledková sezóna (Crédit Agricole, Carrefour, Raiffeisen Bank, L'Oréal, Vivendi, Strabag)

27/8 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

28/8 Německo - spotřebitelská důvěra GfK

29/8 Německo - index spotřebitelských cen

30/8 Německo - celková míra nezaměstnanosti

30/8 Eurozóna - Spotřebitelská důvěra a ekonomická nálada

31/8 Německo - maloobchodní tržby

31/8 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

31/8 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Německá ekonomika v jednom grafu: Globální zpomalení bolí
Pozice Německa v rámci Evropy je stále velice silná, ovšem Němci samotní stále více pociťují zpomalení poptávky ze zemí, které jsou na tom ekonomicky hůře. Hrubý domácí produkt země vzrostl ve druhém čtvrtletí 2012 o 0,3 % mezikvartálně a o 1 % meziročně, index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za srpen podle předběžných odhadů sice posílil více, než se čekalo (45,1 bodu z červencových 43 bodů), ovšem očekávání ohledně exportu klesla již pod 40 bodů.

Goldman Sachs: Comeback Evropy je tady, vsaďte proti Americe!
Řada analytiků a stratégů má ohledně dalších měsíců jasno - Amerika svou ekonomickou výkonností dalece překoná Evropu, která se potřebuje oddlužit a vyřešit současnou krizi. Akcioví stratégové Christian Mueller-Glissmann a Peter Oppenheimer ovšem nabízejí na první pohled kontraríánskou sázku. Comeback Evropy podle nich již začal.

Dluhová krize: ECB prý zvažuje stropy výnosů dluhopisů, ta to popírá
Evropská centrální banka podle týdeníku Spiegel zvažuje zavedení stropů pro výnosy dluhopisů. Nakupovala by dluhopisy problémových zemí od chvíle, kdy by jejich výnosy překročily předem stanovenou hranici rozdílu oproti výnosům německých vládních dluhopisů. Spiegel bez uvedení zdroje předpokládá, že ECB o těchto stropech rozhodne na svém zářijovém zasedání.

Pražská burza

28/8 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky

29/8 Fortuna - hospodářské výsledky

30/8 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky

30/8 AAA Auto - hospodářské výsledky

30/8 ORCO - hospodářské výsledky

Burza Praha: Poslední týden české výsledkové sezóny v odhadech analytiků
Poslední srpnový týden bude také posledním týdnem výsledkové sezóny na pražské burze za druhý kvartál 2012. Odhady analytiků v přehledných grafech a s krátkým komentářem. Kromě výsledků AAA Auto jde o odhady analytiků z Erste Group.

VIG: Silné výsledky za druhý kvartál a odvážný výhled
Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group překonala očekávání trhu ohledně výsledků jak za druhý kvartál 2012, tak za celé první pololetí. Upravený čistý zisk za 2Q2012 byl 113,6 milionu eur (čekalo se 109,1 milionu). Jde o 14% meziroční růst. Hrubé předepsané pojistné skupiny ve druhém čtvrtletí dosáhlo 2,54 miliardy eur (meziročně +19 %), když se čekalo jen 2,25 miliardy eur.

Komentář: Hospodářské výsledky NWR nad odhady
Těžební společnost NWR ve druhém kvartálu překvapila vyšším ziskem, než se čekalo, ovšem stále šlo o zhruba 65% meziroční propad. Firma ovšem mírně zvýšila výhled celoroční produkce. Dividenda zůstane symbolická - společnost chce vyplatit 6 centů na akcii.

ČS: Seznam aktuálních investičních doporučení na české akcie
Cílové ceny pro akcie obchodované na pražské burze v hlavním segmentu SPAD, jak je stanovili analytici České spořitelny.