Pražská burza přejde od prosince na nový obchodní systém, SPAD a KOBOS se spojí v jeden
|

Pražská burza přejde od prosince na nový obchodní systém, SPAD a KOBOS se spojí v jeden

Pražská burza (BCPP) chystá ke konci roku přechod stávajícího, již letitého obchodního systému na nový systém XETRA. Na otázky s tím spojené odpovídá Jiří Kovařík, ředitel odboru externí komunikace pražské burzy.

SPAD Pražská burza Akcie ČR
Burzovní palác

Přenos dat z BCPP již obstarává Vídeň, kdy se tedy chystá faktický přechod na nový obchodní systém?

Termín přechodu na nový systém byl stanoven na 30. listopadu 2012. Vzhledem k tomu, že celý projekt dosud běží bez větších komplikací, očekáváme, že bude dodržen i tento termín. V současné době se nacházíme ve fázi testování obchodních modulů našich členů a probíhají zátěžové testy nového systému.

Co to bude znamenat pro obchodující, jaké budou hlavní změny (sloučení SPAD s KOBOS)?

Přechod na nový obchodní systém je velkou změnou zejména právě pro členy burzy, tedy obchodníky s cennými papíry. Právě oni musejí realizovat velké množství úprav softwaru nejen na straně obchodní, ale i na straně vypořádání. Termín přechodu na nový systém je proto úzce konzultován se všemi členy burzy a je zvolen tak, aby měli všichni dostatek prostoru na kvalitní přípravu.

Co se samotných změn v obchodování týče, snažili jsme se u akciových emisí zachovat systém co nejvíce podobný tomu stávajícímu, a zároveň jej zkombinovat s tím nejlepším, co nabízí systém nový. Market making bude u emisí z dnešního SPAD zachován. Nepůjde již však o dva oddělené segmenty obchodování, jako je tomu nyní, ale o jejich spojení v jeden, velice podobný dnešnímu KOBOS. Tím pádem změnu ocení zejména drobní investoři, kteří budou moci obchodovat v systému s vyšší likviditou. Podobně prakticky již nyní funguje POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE. Pro trh strukturovaných produktů nabídne nový obchodní systém model takzvané kontinuální aukce, v němž se pojí výhody kontinuálního a aukčního režimu s účastí tvůrce likvidity.

Projeví se to i změnami časového harmonogramu dne?

Časový harmonogram obchodování akcií bude, alespoň v první fázi, zachován prakticky beze změn. Zásadnějších změn dozná jen časový harmonogram u dluhopisů, které budou nově obchodovány v rámci jedné samostatné aukce, zařazené v průběhu dne.

Přibudou při té příležitosti některé tituly, nebo se naopak počítá s nějakým zeštíhlením?

Akciový trh zůstane v tomto ohledu beze změn.

Změní se nějakým způsobem základní systém poplatků?

S příchodem nového obchodního systému dojde především k výraznějšímu snížení obchodního poplatku pro členy, kteří nevystupují v roli tvůrce trhu - ze 7bp na 4bp. Systém i výše našich poplatků se tak velmi přiblíží burzám v rámci skupiny CEESEG. Zbytek naší poplatkové politiky zůstává zachován.

Změní se něco pro stávající akcionáře burzy?

Majoritním akcionářem je holding CEESEG, jehož podíl reprezentuje 92,74 %. Ostatní podíl je rozptýlen mezi devět subjektů. Změna týkající se nového obchodního systému se akcionářů nijak nedotkne.

Jaký odhadujete vliv na hospodaření BCPP?

V první fázi nepředpokládáme žádný okamžitý efekt na hospodaření společnosti. Nicméně změna systému pochopitelně není samoúčelnou akcí. Tím, že se zlepší přístup na trh pro zahraniční subjekty, systém se zrychlí a přinese našim členům vyšší uživatelský komfort a možnost snazšího obchodování v rámci celé skupiny CEESEG, předpokládáme, že v dlouhodobějším horizontu bude mít na trh, potažmo na výsledky celé skupiny CEESEG, pozitivní vliv.

Petr Koblic: Nemůžeme tu plechovku před sebou kopat donekonečna a musíme zkrotit realitní bubliny. Ty mohou položit svět
Řecko musí z kola ven, nebo připravte superbazuku, říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic, kterému se nelíbí myšlenka společných evropských dluhopisů. Zároveň se podivuje nad panikou, kterou vyvolalo letošní ekonomické zpomalení Číny – abnormální byl dosavadní růst země Nebeského draka, kvůli kterému hrozilo přefouknutí realitní bubliny. Právě ta by měla podle Koblice vyvolávat obavy, ne zpomalení růstu ekonomiky na nějakých 7 % ročně.

Zdroj: Kurzy.cz