Dohled ECB nad evropskými bankami už v roce 2014?
|

Dohled ECB nad evropskými bankami už v roce 2014?

Evropská centrální banka převezme dohled nad bankami v eurozóně od roku 2014. Země mimo eurozónu budou moci požádat o dohled ECB nad svými bankami dobrovolně. V rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung tento plán nastínil evropský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Od ledna 2013 by ECB převzala dohled nad těmi bankami, kteríé požádají o pomoc stálý záchranný fond eurozóny ESM. O jeho ústavnosti ovšem teprve bude rozhodovat německý soud.

ECB Evropská unie Dluhová krize Evropské banky

Od druhého pololetí 2013 by se dohled ECB týkal i bankovních ústavů, které jsou systémově důležité pro evropský finanční systém. Ostatní banky by ECB by se "pod křídla" ECB uchýlily od začátku roku 2014.

Dohled nad bankami má mít dozorčí rada ECB, která bude oddělená od Rady guvernérů ECB. Podrobný návrh fungování dozoru chce Evropská komise předložit 12. září, tedy shodou okolností v den, kdy zasedá německý ústavní soud ve věci ústavnosti fondu ESM.

Již v červnu se zástupci zemí Evropské unie dohodli na tom, že evropský bankovní systém potřebuje společný dozor. Právě tato nová role ECB by měla být prvním krokem k uvažované bankovní unii. Ta vyžaduje mimo jiné i celoevropský systém pojištění vkladů.

Jak možná přemýšlejí evropští snílci: 7 kroků na cestě k vyřešení evropské krize
ECB bude nepochybně jednou z největších zbraní Evropy v boji s vlastní dluhovou krizí. Se svou troškou do mlýna musejí přispěchat také politici. Ve všem tom mumraji trochu zaniká, že s tím možná všichni unijní Evropané nemusejí souhlasit. Ale co, jízdní řád je jízdní řád, na vítěze a poražené je času dost.

Zdroj: Süddeutsche Zeitung