Podzim bude na trzích hodně zrádný, varuje stratég
|

Podzim bude na trzích hodně zrádný, varuje stratég

Ať byly důvody jakékoli, investoři se v posledních týdnech dočkali lepšího výkonu akcií. Alfou a omegou zůstávají centrální banky. Příští týdny a měsíce ovšem mohou být velice zrádné. Tvrdí to mimo jiné i stratég BTIG Dan Greenhaus.

Eurozóna Světové akcie Řecko Sezónnost trhů

Riziko sezónnosti

"Investoři se budou muset po letních prázdninách muset připravit na podzim a zimu," tvrdí Greenhaus. "Tradiční srpnová a zářijová špatná výkonnost je prvním varovným prstem."

Duben: Nejlepší měsíc pro akcie
O tom, zda bude pokračovat spanilá akciová jízda také v dubnu, může rozhodnout řada faktorů. Jedním z nich je sezónnost, podle níž je duben nejlepším burzovním měsícem celého roku. Vyplývá to z analýzy indexu Dow Jones, kterou zpracovala banka Barclays.

2 překážky rally do konce roku

Pro ty, kdo chtějí včas zaujmout pozice před rally v závěru roku, vyvstávají letos dvě podstatné překážky:

1. Americký dluhový strop znovu ve hře

Jednání o dalším potřebném navýšení dluhového stropu v USA přijde na přetřes možná již v prosinci. Investoři o něm vědí již nyní, dominují ovšem jiné vlivy. Připomeňme, že loni vedly politické neshody v USA až ke snížení ratingu země.

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.

2. Problém Řecka ve stínu Španělska nechladne

O Řecku se mluví a mluvit bude. Země nesplácí dluhy, každá nová "záchranná dávka" hrozí být nevyplacena nebo zpožděna. V žádném případě se nedá předpokládat, že by situace ke konci roku nabrala výrazně optimistický směr, což se nepochybně projeví i na akciových trzích.

Pokud to někomu k zamyšlení o budoucnosti akcií nestačí, připomeňme několik dalších hesel: fiskální útes v USA, prezidentské volby v USA, Itálie, Čína, zahájení fungování ESM, mandát ESM.

9 důvodů, proč ve druhém pololetí vsadit na akcie
Přestože v současném nejistém prostředí nemůže nikdo předvídat, co se na akciovém trhu bude dít zítra (i když se někteří analytici tváří jako jasnovidci a střílejí od boku dlouhodobé predikce s přesnými cíly), existuje hned několik důvodů, proč by se akciím mělo v druhé polovině roku dařit lépe. Tím hlavním je, že nejhorší scénáře jsou již započteny do jejich cen.

For investors that have written off the summer, attention will soon have to shift towards positioning for the fall/winter. The S&P 500 is up 5.2% thus far in June/July (3.9% for the Russell 2000) but August/September’s poor historical performance looms large. Further, while one might be flirting with positioning for an end of year rally, two important points should be made. First, the U.S. debt ceiling is likely to come into focus once again, probably around December, while the prospect of another government shutdown debate is not out of the question. Even if the latter problem is resolved, its likely to be only for a few months and we cant forget Greece; each troika review brings the possibility of exit and we see tonight that the lenders have indefinitely extended their stay. In any scenario, 2013 should begin with as much uncertainly as 2012 is likely to end. So yes, in a couple days we're starting upon the worst months for the market, followed soon thereafter by the election, followed soon thereafter by the fiscal cliff mess. That's not to say the market can't rally... but there's a lot for it to overcome if it does.

Zdroj: BTIG