ČEZ by měl ve druhém kvartálu 2012 výrazně navýšit zisk
|

ČEZ by měl ve druhém kvartálu 2012 výrazně navýšit zisk

Společnost ČEZ by měla podle naší projekce ve 2Q2012 meziročně zvýšit čistý zisk o více než 12 % na 7,6 miliardy Kč, což by zároveň znamenalo snížení meziročního poklesu za první pololetí na 6,6 % oproti meziročnímu poklesu zisku v prvním kvartálu o 14 %. Předpokládáme, že pokud realita alespoň dosáhne naší projekce či o něco optimističtějšího tržního konsenzu, bude ČEZ na dobré cestě splnit celoroční cíle na úrovni EBITDA, EBIT i čistého zisku.

ČEZ Akcie ČR Výsledková sezóna
ČEZ - odhadované výsledky za 2Q2012

ČEZ by podobně jako v 1Q2012 měl dosáhnout solidního meziročního růstu výnosů. Konkrétně očekáváme, že firma vykáže 49,3 miliardy Kč (+5,4% y/y) kvartálních tržeb na pozadí meziročně silnější výroby v domácích zdrojích, zapojení nových zdrojů (Rumunsko), mírně vyšších prodejních cen a rostoucích prodejů zemního plynu.

Na úrovni provozního výsledku očekáváme solidní 5% (EBIT), respektive 6% (EBITDA) meziroční růst. Ačkoli situace v Albánii zatím není podle dostupných zpráv zcela uspokojivě vyřešena, očekáváme nižší negativní vliv zvýšených nákladů na nákup energií a služeb, než tomu bylo v 1Q2012.

Očekáváme dále meziroční zvýšení odpisů o 0,5 miliardy Kč, což znamená, že EBITDA marže by mohla podle našeho modelu vzrůst na 37,3 % z 36,9 % v 2Q2011, zatímco EBIT marži predikujeme na stejné úrovni jako před rokem.

Ve finančním výsledku očekáváme negativní přecenění opcí MOL v objemu přibližně 0,6 miliardy Kč, celkově predikujeme negativní bilanci finančního výsledku ve výši 2,4 miliardy Kč. To by znamenalo zisk před zdaněním 9,3 miliardy Kč a při předpokládané 19% efektivní dani z příjmů a mírně negativním podílu minoritních akcionářů následně čistý zisk výše zmíněných 7,6 miliardy Kč (14,9 Kč na akcii).

České akcie: Výhled do konce prázdnin
Jak se bude dařit českým akciím do konce prázdnin? Jaké kurzové vyhlídky mají NWR, CME, ČEZ nebo Fortuna: Je lepší nyní vsadit na akcie Erste Group Bank, nebo Komerční banky? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko zkušení burzovní makléři Stanislava Gürtlerová (Wood & Company) a Tomáš Matuška (BH Securities).

Celkově od výsledků neočekáváme žádnou zásadní informaci, která by měla být tím klíčovým katalyzátorem pro akcie ČEZ. V současném stále nepříznivém ekonomickém prostředí (hlavně co se týká nepříznivých cen elektrické energie v regionu střední Evropy a dopadů dluhové krize) bude podle nás úspěchem, pokud ČEZ potvrdí celoroční guidance. Pozornost investorů by se měla soustředit na novinky ohledně vývoje v Albánii a případných nových informací o procesu prodeje některé/některých uhelných zdrojů.

Zároveň dáváme dosavadní doporučení "koupit" a cílovou cenu 970 Kč do revize.


Analytici Erste Group mají na výsledky ČEZ následující výhled:

ČEZ - odhadované výsledky za 2Q2012

ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká Stefan Maxian (Raiffeisenbank)
Rakouské banky odmění investora, který si počká. Těm, kteří pracují s krátkodobými horizonty, by se pak mohla vyplatit sázka na rakouské průmyslové podniky, jako jsou Lenzing nebo Schoeller-Bleckmann, říká hlavní akciový analytik Raiffeisenbank Stefan Maxian. V rámci regionu je pro vyznavače obrany zajímavé Česko, Maďarsko a Rumunsko jsou naopak vhodné pro milovníky adrenalinu.

Zdroj: CYRRUS