Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé
|

Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé

Jsem velkým fanouškem Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, ale s tím, jak se minulý týden bezcitně pustil do akcií, v řadě věcí nemohu souhlasit. Dávám k dobru důvody, proč si myslím, že je ještě brzy na to nad akciemi vyřknout ortel.

Státní dluhopisy Světové akcie Investování Bill Gross

To, že se hodně věcí ve finančním světě po roce 2008 změnilo, již zaznamenala většina investorů. Možná nejlépe celou situaci před pár lety popsal právě Bill Gross, který přišel s termínem "nový normál", který mimo jiné říká, že si investoři musejí zvyknout na nižší výnosy ze skoro všech typů investic.

Za vším stojí předpokládané dlouhé období nízkého ekonomického růstu vyspělých ekonomik a nízkých úrokových sazeb bez větší hrozby inflace. Jinými slovy, výnosy z investic nebudou tak vysoké jako kdysi. V tom s Billem Grossem naprosto souhlasím.

Bill Gross vysvětluje, proč budou akcie příšernou investicí
Místo toho, aby přemítal o předlužených státech a o tom, jak jsou investoři do vládních dluhopisů oběťmi současné dluhové krize, Bill Gross varuje, že budoucí akciové výnosy nebudou jistě tak vysoké jako v uplynulých dekádách.

Šéf PIMCO svou aktuální kritikou akcií připomněl také jednu starou titulku magazínu BusinessWeek, který již v roce 1979 předpovídal konec akcií ("The Death of Equities"). Po vydání časopisu akcie ztratily postupně 8,5 %, aby pak sice rychle posílily, ovšem během tří let byly znovu v mínusu okolo 5 %.

Americké akcie po vydání BusinessWeeku s článkem o konci akciové éry

To, zda bude Grossův "Konec akcií 2" kopírovat 33 let starý zápis v burzovním almanachu, neumí předpovědět nikdo. A tak chci spíše poukázat na argumenty pro to, že akcie ještě zdaleka nejsou mrtvou investicí.

1. Akcie jako základní stavební kámen dlouhodobého portfolia

Akcie podle mého názoru zůstávají i v "novém normálu" nedílnou součástí každého dobře diverzifikovaného portfolia. Především při dlouhodobých investicích na důchod by bylo portfolio bez akciové složky hodně okleštěné. V portfoliu by kromě akcií neměla chybět hotovost, zlato, nemovitosti a kvalitní firemní dluhopisy.

Marc Faber: Korekce je na spadnutí, ale akcie stále patří do dlouhodobého portfolia
Světoznámý investor Mark Faber dlouhodobě akciím jako investici fandí, v poslední době však věstí trhům korekci, protože jsou podle jeho názoru technicky překoupené. Navíc podle Fabera, který se svojí investiční úvahou vystoupil na finanční stanici CNBC, je na trhu velký přetlak prodejců na straně zasvěcených investorů z řad manažerů firem. Mark Faber se také domnívá, že velkou část růstu indexu S&P 500 v posledních letech mají na svědomí fáze I a II kvantitativního uvolňování. V případě, že by index propadl o 100 až 200 bodů, nevylučuje další, třetí fázi. Faberovo ideální portfolio se nyní skládá po čtvrtinách z akcií, nemovitostí, hotovosti a zlata.

2. Akcie jako (téměř) jediná volba

Nízké úrokové sazby na bankovních vkladech v kombinaci se supernízkými výnosy ze státních dluhopisů (bezpečných zemí) dávají v současnosti investorům jen málo prostoru pro výběr jiných investic, než jsou právě akcie. Navíc akcie na většině vyspělých trhů svým dividendovým výnosem překonávají výnosy státních dluhopisů. Do akcií je samozřejmě potřeba "nastupovat" buď na základě potvrzeného krátkodobého trendu, nebo v rámci pravidelných, nejlépe měsíčních investic.

3. Vývoj akcií nevychází (jen) z ekonomiky

Burzovní indexy ovlivňuje nepochybně řada makroekonomických indikátorů, jako jsou inflace, nezaměstnanost nebo hrubý domácí produkt. V dlouhodobém horizontu je však spojení akcí s růstem ekonomiky velice nízké, jak ukazuje například analýza investiční společnosti Crestmont Research.

4. Billovy zájmy

A ještě jeden důvod, proč se možná Bill Gross pustil tak ostře do akcií. Gross spravuje v investiční společnosti PIMCO především dluhopisová portfolia a jeho největší fond Total Return Fund má astronomickou hodnotu 263 miliard USD. Takže Gross podle mého názoru trochu lobbuje za "své" dluhopisy.

Superkrátká polemika s Billem Grossem. V centru dění riziko
Jedná krátká polemika s Billem Grossem. Investoři do akcií totiž podle něj bohatnou na úkor zbytku ekonomiky. Něco je to ale stojí, což Gross musí dobře vědět.

Do názvu článku jsem dal schválně do uvozovek slovo "ještě". Na trhu totiž pozoruji řadu věcí, které Bill Gross ve svém provokativním článku nezmínil, ale podle mého názoru mohou jednou "smrt akcií" skutečně způsobit.

Jde především o ztrátu důvěry investorů v samotné investování, která byla otřesena různými "flash crashy" a oslabením důvěry v regulátory, kteří nejsou schopni zatočit s vysokofrekvenčními obchodníky (HFT). Nedůvěra investorů se pak projevuje ve stále klesajícím objemu obchodů na akciových trzích a přesunem pozornosti například na měnový trh Forex.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování
HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování. Nový fenomén, který může v dobrém, ale i ve zlém změnit a natrvalo přepsat "dějiny investování". Jak přesně funguje, kdo z investorů jej využívá a co přinese drobným investorům? Investičníweb.cz nabízí sérii článků na téma vysokofrekvenčního počítačového obchodování (HFT).