Kam Apple, tam akcie. Bude to platit i letos v září?
|

Kam Apple, tam akcie. Bude to platit i letos v září?

Září není historicky nejslabší měsíc jen pro akcie celkově, ale i pro akcie Applu. Od roku 1986 v průměru Apple po prázdninách ztrácí za měsíc 3,37 %, technologický trh Nasdaq ovšem pouze 0,2 %, index S&P 500 0,8 %. Čeká se na nový iPhone 5, akcie Applu mají obrovskou váhu ve všech indexech. Potvrdí se burzovní statistika a zaostane Apple za trhem, oba v červené barvě?

Světové akcie Apple
Vývoj akcií Applu v jednotlivých měsících od roku 1986

Pro celkovou tržní statistiku bude jistě důležité zasedání Fedu, které proběhne 12. až 13. září. Akcie jsou stále poměrně vysoko, Evropská centrální banka ale spouští odkupy dluhopisů v Evropě, takže by trhy nemusely ztratit podporu od centrálních bank. Navíc stimulační balíček zavádí Čína, což tradičně vyvolává příklon k rizikovějším aktivům, jako jsou akcie a komodity.

Září je nejhorší měsíc pro akcie. O parník
Léto bylo na akciových trzích netypicky ve znamení zelené, září ale může optimismus v žilách investorů pořádně zchladit. Ukazuje to téměř stoletá historie vývoje cen akcií v jednotlivých měsících. Jak upozorňuje Dan Greenhaus z BTIG, září 1931, kdy index Dow ztratil skoro 31 %, je dodnes nejhorší měsíc pro akcie od roku 1915. Od té doby jsou zářijové burzovní výsledky záporné ve více než 60 % případů, žádný jiný měsíc přitom není záporný ani ve více než 50 % let.

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také
Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů evropských zemí. Z amerického trhu práce dorazila výrazně lepší čísla, než se čekalo.

Zdroj: CNBC