Švédové svou ekonomiku milují, Češi jsou podprůměr: Spokojenost obyvatel Evropské unie s hospodářskou situací
|

Švédové svou ekonomiku milují, Češi jsou podprůměr: Spokojenost obyvatel Evropské unie s hospodářskou situací

Podle nejnovějšího Eurobarometru (průzkumu veřejného mínění zadávaného Evropskou komisí) je pouze 16 % Čechů přesvědčeno, že se jejich národní ekonomika nachází v dobrém stavu. 84 % Čechů si myslí, že se česká ekonomika nachází ve velmi špatné situaci. Češi se tak dostali pod evropský průměr, který činí 27 %, na 13. místo. Podle průzkumu se názory Evropanů značně liší. Zatímco ve Švédsku nebo Lucembursku věří národní ekonomice přes 80 % obyvatel, ve Španělsku je optimistické pouze 1 % dotázaných, v Řecku kladně neodpověděl dokonce ani jeden respondent.

Nezaměstnanost Ekonomika Inflace Evropská unie
Evropská unie - spokojenost obyvatel se stavem domácí ekonomiky

Nedostatek důvěry je přitom podle bývalé španělské ministryně zahraničních věcí Any Palacio jedním z klíčových problémů, který brání Evropě vzpamatovat se ze stávající krize.

Kromě strachu z ekonomického vývoje se Češi nejvíce bojí růstu cen a inflace. Důvodem může být zdražení výrobků po zavedení vyšší DPH na začátku letošního roku.

Obecně se Evropané nejvíce obávají nezaměstnanosti, což v době, kdy počet lidí bez práce stále roste a podle nejnovějších údajů již přesáhl 25 milionů, není velkým překvapením. Dalším strašákem, který byl nejčastěji uváděn například Němci, je růst vládního dluhu.

Probíhající krize má vliv i na důvěru občanů v evropské instituce. Zatímco na podzim 2009 mělo k EU pozitivní vztah 48 % dotázaných, nyní toto číslo kleslo na 31 %.

Vzhledem ke stávající situaci v eurozóně může být možná překvapením, že podpora společné měny nezažívá tak značný pokles. Na začátku roku 2006 podporovalo společnou měnu 59 % respondentů, nyní je toto číslo jen o 7 procentních bodů nižší.

Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh)
Veřejný dluh Itálie v červnu vzrostl na rekordních 1,973 bilionu eur a rozpočtový deficit za pololetí stoupl o 1,1 miliardy eur na 47,7 miliardy eur. Podle italské centrální banky za to může jeden velký evropský paradox - Itálie se navzdory zaváděným úsporným opatřením stále více zadlužuje, protože musela a musí na základě evropských dohod posílat peníze na pomoc jiným zadluženým zemím eurozóny, které již požádaly o zahraniční záchranný kruh - Řecku, Portugalsku a Irsku.

Světová ekonomika na jediné stránce: Zpomalení pokračuje, Čína vadne, ale nálada v Evropě se zlepšuje
Indexy nákupních manažerů od Asie po Evropu - to je hlavní položka prvního zářijového obchodního dne. Jak ukazují čerstvá čísla, manažeři v Evropě jako celku i v řadě jednotlivých zemí včetně Německa a Francie stále očekávají další útlum průmyslové aktivity (hodnota pod 50 znamená pokles, nad 50 očekávání růstu).

Zdroj: Česká spořitelna