Zapomeňte na Facebook, trh s IPO v letošním roce vypadá takhle
|

Zapomeňte na Facebook, trh s IPO v letošním roce vypadá takhle

Do očí bijící novinové titulky o IPO Facebooku nebo Manchesteru United poněkud zastínily slušný výkon jiných - menších - nováčků na burzách. Fiasko kolem Facebooku možná firmy odradilo, a tak počet IPO oproti minulým letem klesá.

Světové akcie IPO
IPO Facebooku - ilustrační foto

Klíč k rozčlenění IPO na potenciálně úspěšné a neúspěšné se možná skrývá ve výši kapitálu, který si chtějí firmy prostřednictvím trhu opatřit. Podle dat Dealogic byl dosavadní letošní výkon IPO nabízejících akcie v hodnotě méně než 500 milionů USD kolem +14 %, zatímco ty, které měly v úmyslu navýšit kapitál o 0,5 až 1 miliardu USD, se zatím zhodnotily jen o 2 %. Společnosti s IPO nad 1 miliardu USD byly v červenci výše o 7 %.

Ponaučení pro investory

Přestože je možná lákavější koupit si nejnovější a médii nejpropíranější IPO, skutečná hodnota se ukrývá většinou v menších společnostech, které vaší pozornosti snadno uniknou. Ani tak byste však neměli ani menší IPO nakupovat se zavázanýma očima. Záleží hlavně na produktech nebo službách, které firma nabízí. "S IPO musíte být vždy opatrní," varuje Keith Springer, prezident Springer Financial Advisory. "Nebudou akcie náhodou na vrcholu své hodnoty v den, kdy vstoupí na burzu?"

16miliardový úpis akcií Facebooku v květnu tohoto roku dostatečně poslouží jako ukázkový případ společnosti, jež možná dosáhla maxima své hodnoty v době uvedení na trh. Investoři, kteří koupili akcie za 38 dolarů, ztratili zhruba polovinu své investice. Firma zaznamenala prudký propad tržní kapitalizace, nicméně hotovost, kterou měla v záměru prostřednictvím IPO získat, už jí nikdo nevezme.

Podobný debakl potkal i populární fotbalový klub Manchester United, který taktéž přišel na trh s nafouklým IPO (v hodnotě 234 milionů USD). Z počátečních 14 USD za akcii sice Manchester United nepokračoval volným pádem jako Facebook, přesto však se současnými zhruba 12 USD za akcii nemohou být investoři, kteří jej nakoupili v den IPO, spokojeni.

Domácí úkol pro Facebook: Už nezklamat
Facebook má za sebou první výsledkovou sezónu od květnového primárního úpisu akcií na burze. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí 2012 vyzněly neutrálně. Vykázaná čtvrtletní ztráta 157 milionů dolarů by se po odečtení jednorázových výdajů spojených s úpisem akcií překlopila do mírného zisku 295 milionů dolarů, tedy 12 centů na akcii. Firmu ovšem čeká v příštích kvartálech a letech boj o více než o pár centů ve výkazu zisků a ztrát.

Skvělý klub, ale špatná investice: Rudí ďáblové si jdou pro peníze na burzu
Manchester United se v pátek 10. srpna začne obchodovat na NYSE pod rockerem MANU. Podle všeho nepůjde o dobrou investici. Nic na tom nemění ani chystané změny v klubu, spíše naopak – jsem si nyní dokonce jistější, že investice do akcií legendárního fotbalového klubu není dobrý nápad.

Přehlíženým IPO se daří lépe

IPO Globus Medical byl daleko méně propírán v médiích. Firma si na trhu chtěla opatřit v porovnání s gigantickými IPO nepatrných 115 milionů USD. Od březnového debutu její akcie přidaly přes 30 %. Podobně i společnost Performant Financial s IPO z 10. srpna v hodnotě 81 milionů USD zaznamenala růst svých akcií o 23 %.

"Vždy je spíše na místě poctivá vlastní analýza akcie než pouhá sázka na to, že akcie v den IPO vystřelí a já budu mezi prvními, kdo je vlastní," zdůrazňuje Michael Cohn, hlavní stratég Atlantis Asset Management. Letos se například mnoho vydařených IPO nekonalo. Možná právě výrazné nezdary stlačily počet velkých IPO na tříleté minimum.

Podle zdroje Dealogic bylo letos zatím jen 6 primárních úpisů v hodnotě vyšší než miliarda dolarů. To je výrazně méně než 17 ve stejném období loňského roku. Letos sice Facebook zajistil USA přední místo v žebříčku velkých IPO podle hodnoty, ale jedno z největších překvapení na globálním trhu IPO nabídlo Japonsko, které dosáhlo čtyřletého maxima s počtem 25 nových firem na burze od počátku roku 2012. A to se chystá úpis Japan Airlines za více než 8 miliard.

Širší pohled na trh dokazuje, že všeobecně si IPO letos stály dobře. ETF zaměřený na IPO v průmyslu First Trust US IPO Index Fund si připsal od začátku roku přes 20 %. ETF sleduje index IPOX-100, který je složený ze společností, které se začaly na burze obchodovat v posledních letech. Největší jeho pozicí je Visa.

First Trust US IPO Index Fund

Má akciový trh v USA vnitřní sílu? Tradeři by se měli mít na pozoru
Akciové trhy měřené nejvýznamnějšími indexy (respektive ETF certifikáty) jsou na úrovních svých jarních maxim. Rad bych poukázal na tři zajímavé grafy, které by měly tradery přimět k opatrnosti. Na intradenních cenových grafech jsou patrné známky slabosti trhu jako celku, na růstu cen akcií v posledních týdnech se podílí stále méně titulů.

Zdroj: CNBC