Burzovní kalendář 17. 9. - 21. 9. 2012
|

Burzovní kalendář 17. 9. - 21. 9. 2012

Akciové i komoditní trhy budou i v novém týdnu pravděpodobně čerpat optimismus s ohlášeného třetího kola kvantitativního uvolňování. Investoři ovšem nesmějí zapomínat na některá makrodata v čele s indexem ZEW v Německu a sadou čísel z amerického nemovitostního trhu. Celá řada guvernérů Fedu se bude vyjadřovat k aktuální politice centrální banky, důležité budou i některé hospodářské výsledky a firemní novinky, které na titulních stranách novin vystřídají iPhone 5.

Wall Street

17-21/9 Výsledková sezóna (FedEx, Oracle)

19/9 Zahájené stavby domů

19/9 Prodeje existujících domů

20/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

20/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (FLASH Markit)

20/9 Index aktivity filadelfského Fedu

O dění na trzích v uplynulém týdnu bylo napsáno a řečeno hodně, zmiňme proto jen několik zajímavostí z týdne nadcházejícího. Hned v pondělí bude Američany zajímat nové menu, které představí řetězec McDonald's.

V úterý bude představen nový Ford Fusion, slovo si k aktuální politice Fedu vezmou guvernéři Evans, Dudley a Lacker. Hospodářské výsledky a výhled na další období představí doručovatelská společnost FedEx.

Ve středu bude výsledková sezóna pokračovat čísly od AutoZone, General Mills, Adobe Systems a Bed Bath & Beyond. Ve čtvrtek budou investoři doufat v pokles počtu žádostí o podporu, z Fedu si vezmou slovo Kocherlakota, Bullard, Pianaltová, Lockhart a Rosengren, hospodářské výsledky představí firma Oracle.

V pátek pak na newyorské burze bude rej čarodějnic (quadruple witching). Ten by mohl podpořit růst indexů, witching bývá tradičně pozitivní, protože expirují čtvrtletní opce na indexy, akcie a futures, "rolují" se indexové futures, a především velké investiční a podílové fondy vylepšují své bilance. Měly by být také doručeny první iPhony 5 a z Fedu se vyjádří k současné situaci znovu Lockhart.

Týden na trzích podle burzovních grafů: QE3 přiblížilo historická akciová maxima, investoři se ale ohlédnou i za horšími zprávami
A máme tady další kvantitativní uvolňování. Páteční komentáře o rozhodnutí Fedu byly většinou negativní, odborníkům vadí zejména časová neomezenost, ale pro nás je nejdůležitější reakce ceny indexů. Ve čtvrtek přišla mohutná rally a index S&P 500 intradenně posílil o 2 %.

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě
Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky (financovaná de facto tištěním peněz) může trvat dlouho. Možná navždy. Fed hodlá nakupovat dluhopisy financující hypotéky (MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně, dokud se stabilně nezlepší situace na americkém pracovním trhu. Je dokonce připraven intervenovat ještě více, pokud to neohrozí jeho dlouhodobý 2% inflační cíl.

Apple iPhone 5: Větší displej, lepší foťák, větší rychlost. Co na to investoři?
Apple představil nový iPhone 5. Má větší displej (4 palce) než jeho předchůdci, vejde se na něj pět řad ikon. Je o pětinu lehčí než předchozí model 4S a má o 44 % lepší saturaci barev.

Zapomeňte na Facebook, trh s IPO v letošním roce vypadá takhle
Do očí bijící novinové titulky o IPO Facebooku nebo Manchesteru United poněkud zastínily slušný výkon jiných - menších - nováčků na burzách. Fiasko kolem Facebooku možná firmy odradilo, a tak počet IPO oproti minulým letem klesá.

Za tyto akcie dávají manažeři fondů ruce do ohně
Slabší druhé čtvrtletí nabídlo příležitost nakoupit ve velkém vybrané akcie ze tří v té době nepopulárních sektorů – financí, technologií a energií. Portfoliomanažeři velkých fondů korekci na akciovém trhu během léta očividně pokládali za nákupní příležitost.

Evropa

18/9 Spojené království - index spotřebitelských cen

18/9 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW

20/9 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

20/9 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (FLASH Markit)

20/9 Německo - index cen výrobců

Německý soud schválil ESM, nizozemské parlamentní volby dopadly "proevropsky", ECB pro Bloomberg poněkud neurčitě uvedla, že program odkupu dluhopisů není podmíněn jednáními o pomoci jednotlivým zemím.

Fed nenechal nikoho na pochybách, jaká bude nálada na trzích, ale i v Evropě se daří minimálně krátkodobě podporovat příznivý sentiment. Německo není nadšené z aktivit ECB (Bundesbank, Merkelová samozřejmě podporuje všechno proevropské). Draghi byl pozván do německého parlamentu, aby povyprávěl o politice ECB. Problémy nikam nezmizely, politická jednání a vyjádření budou investory zajímat i v novém týdnu.

QE3 změní pořádky na mladých trzích. Vsaďte na Rusko
Fed ponechal sazby beze změny na historickém minimu a ponechá je poblíž nuly minimálně do poloviny roku 2015, spustil QE3 v rozsahu 40 miliard USD za měsíc bez časového omezení. Dnes ráno se trhy po rozpačitém přijetí Bernankeho prohlášení "rozjely" hlavně v akciích s vysokou BETA. Gazprom, Erste Group, Sberbank nebo OTP posilovaly o zhruba 5 %. Podle nás Bernanke vypsal "zajištění na pokles", takže navyšujeme pozice v titulech s vysokou BETA.

ESM: Kdo a z čeho zaplatí tu "velkou palebnou sílu", která má jistit situaci v eurozóně?
Zahájení činnosti ESM již nestojí prakticky nic v cestě. Jeho objem má být celkem 700 miliard eur. Kde vezmou země jako Itálie nebo Španělsko (nemluvě o Řecku a Portugalsku) na své příspěvky do tohoto fondu? Českých finančních odborníků jsme se zeptali, co říkají na to, že evropské země přispívají do fondů, ale zároveň si půjčují. Opravdu má všechno nakonec vyřešit tiskárna peněz ve Frankfurtu?

Zelená pro ESM, oranžová pro ECB
Po středečním verdiktu německého ústavního soudu si mohla velká část německých politiků zhluboka oddechnout. Nový záchranný mechanismus (ESM), který má širokou podporu vlády i opozice, dostal prozatím zelenou. Členské země eurozóny začnou splácet základní kapitál (80 miliard eur) a fond by podle slov německého ministra financí mohl začít fungovat během několika týdnů. Na cestě k normálnějšímu fungování měnové unie ale ještě stále číhá řada nástrah.

Pražská burza

Pražská burza se veze se zbytkem Evropy. Odliv zájmu byl v závěru týdne patrný u konzervativních Telefóniky, ČEZ nebo Philip Morris ČR, naopak příklon k riziku pomohl NWR nebo Erste Group. Podobný sentiment se dá čekat i v novém týdnu.

Koruna má letošní růst za sebou, vsaďte na její oslabení
Otevíráme sázku proti koruně (long EURCZK). Distribuce možných scénářů do konce roku je totiž dle nás více nakloněna oslabení koruny než jejímu dalšímu posílení.

Mai Doan (Bank of America): Česko jako relativně klidný přístav, stabilní koruna a pád Nečasovy vlády jako pozitivum pro ekonomiku
Snahy škrtat se cení, bouřlivá situace ve světě a související zpomalení české ekonomiky však nyní velí s utahováním opasků tolik nespěchat. Ani případné nulové sazby totiž nezajistí dostatečný stimul. Živou vodu je proto potřeba hledat ve fiskální sféře. I proto by případný pád Nečasovy vlády a nástup socialistů, kteří nehodlají tak horlivě šetřit, mohl mít na českou ekonomiku přechodný mírně pozitivní vliv, říká analytička z Bank of America Mai Doan v londýnském rozhovoru pro Investiční web.

ECM: Má developerská společnost šanci na nový start?
Předložený reorganizační plán společnosti ECM počítá i s možností restartu firmy. Zárodkem by se stalo obchodní centrum ve Zlíně.

ORCO: Úspěšná restrukturalizace, ale omezený potenciál (doporučení "držet")
Snížili jsme cílovou cenu pro akcie ORCO ze 4,3 EUR na 1,65 EUR s doporučením "držet". Úspěch v restrukturalizačním procesu, v němž bylo ORCO schopno směnit výraznou část svých dluhopisů za akcie, a posun v refinancování úvěru GSG dává firmě šanci přežít. Po směně dluhopisů za akcie by společnost měla být téměř bez dluhopisů (zbývá jen zhruba 76 milionů EUR), nejistota v souvislosti se záchranným plánem by měla být překonána.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.