Týden na trzích podle burzovních grafů: QE3 přiblížilo historická akciová maxima, investoři se ale ohlédnou i za horšími zprávami
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: QE3 přiblížilo historická akciová maxima, investoři se ale ohlédnou i za horšími zprávami

A máme tady další kvantitativní uvolňování. Páteční komentáře o rozhodnutí Fedu byly většinou negativní, odborníkům vadí zejména časová neomezenost, ale pro nás je nejdůležitější reakce ceny indexů. Ve čtvrtek přišla mohutná rally a index S&P 500 intradenně posílil o 2 %.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

V srpnu index zůstal relativně dlouhou dobu v úzkém rozpětí 1 395 až 1 426. Po jeho prolomení se z tohoto rozmezí stala zóna silného supportu. V pátek se cena dostala na horní linii býčího kanálu, který se formuje od začátku června. To je jeden ze signálů, že trh je překoupený. Cena se vyšplhala nad maximum z roku 2008, dalším nejbližším cílem je hladina 1 500 z konce roku 2007.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se v pátek znovu přiblížil k letošnímu minimu, když index S&P 500 vytvářel sérii nových maxim. VIX je velice nízko, což je znamení, že je S&P 500 v překoupeném pásmu. Je podstatné, že volatilita je v klesajícím trendu, což je pro vývoj akcií pozitivní signál. V závěru pátečního obchodování začal VIX posilovat, přestože S&P 500 byl také v zeleném.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Index S&P 500 vystoupal k horní linii rostoucího kanálu, překonal maxima z roku 2008. Další cíl je na hladině 1 500 (už zbývá jen 35 bodů). K historickému maximu chybí přidat 111 bodů (7,5 %). Nejbližší support je na úrovni 1 430 až 1 440, kde se index pohyboval po zprávě o odkupech dluhopizů ze strany ECB do vystoupení Bernankeho po zasedání FOMC. Další hladina podpory je pak v pásmu předchozího srpnového úzkého rozpětí 1 395 až 1 426.

Indikátory naznačují korekci, cena indexu má po podpoře ECB a Fedu ještě jasně býčí nastavení. Cena půjde zřejmě několik dní do strany, ale i páteční současný růst indexů VIX a S&P 500 naznačuje blízkou krátkodobou korekci.

Přistoupení k dalšímu kolu QE nebylo překvapením. Bude trh ještě posilovat, nebo mu na nových maximech začne docházet dech? Index za 7 dní posílil o 4,6 %. Euforie opadne a příští týden budou investoři vyhodnovovat zprávy z uplynulého týdne, objeví se další komentáře a úpravy prognóz, kde skončí index S&P 500 na konci roku 2012 a na konci roku 2013.

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě
Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky (financovaná de facto tištěním peněz) může trvat dlouho. Možná navždy. Fed hodlá nakupovat dluhopisy financující hypotéky (MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně, dokud se stabilně nezlepší situace na americkém pracovním trhu. Je dokonce připraven intervenovat ještě více, pokud to neohrozí jeho dlouhodobý 2% inflační cíl.