Končí éra dominance iPhonu. Apple musí zabrat
|

Končí éra dominance iPhonu. Apple musí zabrat

Středa 12. září 2012 měla být dnem, který otřese světem. A když ne celou zeměkoulí, tak alespoň světem spotřební elektroniky. Tohle nám slibovali někteří analytici podporovaní masivní kampaní v médiích. Nemusím dodávat, že šlo o uvedení nového telefonu iPhone 5 od společnosti Apple. Jaké je realita?

Světové akcie Apple Mobilní telefony
iPhone 5

Dramaticky střízlivější. O žádný přelom v branži mobilních telefonů se nejedná. Apple nepředstavil jedinou revoluční novinku (na rozdíl od Nokie o týden dříve). I z tábora skalních fanoušků firmy se ozývají hlasy zklamání.

Ztráta vedení

Apple přišel o pozici nejlepšího displeje telefonů. Dokázal sice zlepšit rozlišení na 640/1 136 (326 ppi), ale LUMIA od Nokie nabízí rozlišení 768/1 280 (332 ppi). Dovolím si tvrdit, že zkušenosti potvrdí také lepší kvalitu Nokie u natáčení videa a focení (díky PureView technologii).

Jediné, čím iPhone5 svoji konkurenci prokazatelně předčí, je nižší váha telefonu (112 g). Není to málo od největší společnosti na světě? Objevují se hlasy, že Apple nepřišel s vizí a příběhem, který předchozí přístroje provázely (například iPhone 4 retina displej, typ 4S měl asistentku Siri).

Po minulém týdnu je jasné, že telefony iPhone ztratily punc výjimečnosti. Konkurence (Nokia, Samsung) Apple dohnala a v mnohých parametrech předehnala. To automaticky neznamená, že se iPhone 5 nebude dobře prodávat. Naopak, analytici očekávají, že ještě do konce září se ho prodá 10 milionů kusů a ve 4Q2012 budou rekordní prodeje.

Přesto si dovolím spekulovat, že představení šesté řady iPhonu (iPhone 5) je začátkem nové éry pro Apple. Doby, kdy se bude muset začít stále více dělit o koláč prodejů chytrých telefonů s ostatními. O čem asi v nebi přemýšlí vizionář Steve Jobs? Moje přání a nedočkavost dostat pod stromeček telefon Lumia 920 od Nokie se ještě zvedly.

Apple iPhone 5: Větší displej, lepší foťák, větší rychlost. Co na to investoři?
Apple představil nový iPhone 5. Má větší displej (4 palce) než jeho předchůdci, vejde se na něj pět řad ikon. Je o pětinu lehčí než předchozí model 4S a má o 44 % lepší saturaci barev.


Akcie Applu se v pátek dostaly na nové historické maximum. Hranice 700 USD za akcii je na dohled.

Apple
Zdroj: Fio banka