Burza Praha: Na které akcie vsadit do konce roku 2012?
|

Burza Praha: Na které akcie vsadit do konce roku 2012?

Nabízíme část rozhovoru s makléřem z Fio banky Davidem Lamačem, který 10. září (před oznámením QE3) nabídl výhled do konce roku, mimo jiné i pro konkrétní tituly na pražské burze.

Světové akcie Akcie ČR

Nadcházející podzim bude dle mého názoru ve znamení vyšší volatility a (snad) i vyšších objemů na pražské burze. V návaznosti na nelepšící se či zhoršující se ekonomický výhled řady velkých ekonomik očekávám zahájení dalších podpůrných akcí ze strany vlád a centrálních bank (Čína, Fed, ECB) s krátkodobě pozitivním vlivem na akciové trhy.

Poznámka: Fed a Bank of Japan oznámily další programy kvantitativního uvolňování.

Současně předpokládám, že dojde k zásadnímu posunu při řešení evropské dluhové krize se snahou obnovení důvěryhodnosti v "projekt euro".

Poznámka: Schůzka Euroskupiny v Nikósii byla spíše fiaskem, nic konkrétního o chystané bankovní unii se nedohodlo, ale 12. září německý ústavní soud rozhodl o tom, že záchranný fond ESM není v rozporu s německou ústavou.

Při naplnění výše uvedeného scénáře očekávám u hlavních indexů zaznamenání nových letošních maxim (došlo k tomu například v USA - pozn. red.) a růst atraktivity cyklických titulů. Z pohledu investora na pražské burze by se do popředí zájmu mohly dostat po mnohaměsíčních poklesech akcie NWR, na vyšší úrovně by měly mířit i akcie Erste Group. Konzervativněji laděný investor by neměl přehlížet ani akcie společnosti Pegas Nonwovens při zajímavém růstovém příběhu a slušné dividendě – titul s ambicemi překonání víceletých maxim.

Vzhledem k omezeným možnostem pražské burzy však doporučuji investorům poohlédnout se i do zahraničí při široké nabídce akcií společností či instrumentů kopírující mimo jiné i vývoj alternativních aktiv – dluhopisů, komodit či měnových párů.

12. září 2012: Láme se evropská budoucnost?
Evropští politici by se měli více spojit ve snaze o vyřešení strukturálních problémů Evropy. Ve svém projevu o stavu Evropské unie to řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Cestu z krize vidí v hlubší integraci, jejímž prvním stupněm by měla být bankovní unie. Německý ústavní soud dopoledne odmítl návrhy na zamítnutí ESM, ovšem s podmínkami.

10 akcií, které se nezblázní z QE3
Americký trh zažívá euforii jako zatím po každém ohlášení kvantitativního uvolňování Fedu. Nadšení však většinou brzy opadne. Šéf Fedu ve čtvrtek řekl, že americká centrální banka bude nakupovat každý měsíc okolo 40 miliard dolarů v hypotéčních aktivech (MBS), aby utlumila vysokou nezaměstnanost. Úrokové sazby ponechá poblíž nuly minimálně do poloviny roku 2015.

Erste Group: Růst ceny akcií v posledních dnech předběhl ekonomický fundament (spekulace na pokles)
Aktuální krátkodobá spekulace na pokles akcií Erste Group. Aktuální cena 465 Kč, vstupní pásmo 462 až 472 Kč, stop-loss 488 Kč, cílová cena 434 Kč. Pozici doporučujeme držet do poloviny října.

Defenzivní sázka na pražské burze: Pegas Nonwovens
Zvýšená kolísavost na trzích vybízí k poohlédnutí se po takzvaných defenzivních titulech. Na pražské burze se aktuálně jeví jako zajímavý kandidát výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

CME: Čekání na stabilizaci trhu s reklamou (vyšší cílová cena a doporučení "držet")
Díky emisi nových akcií v objemu 185 milionů USD a seniorních dluhopisů (splatných v letech 2016 a 2017) v objemu 217 milionů USD zlepšila CME výrazně svůj úvěrový profil. V důsledku toho bude mít efekt zředění méně negativní dopad na cenu akcií. Zvyšujeme proto roční cílovou cenu pro akcie majitele TV Nova z 6,1 USD na 7,7 USD a ponecháváme doporučení "držet".