Informační technologie jako nákupní příležitost
|

Informační technologie jako nákupní příležitost

Informační technologie mají na naší společnost enormní vliv. Potvrzuje to i trvale rostoucí využití počítačů, tabletů, mobilních telefonů a internetu. Přístup k jakémukoli druhu informací kdykoli a kdekoli se stává stále důležitějším. Trh s hardwarem i internetem roste, což má za následek až exponenciální nárůst rychlosti, kterou se informace přenášejí. A tento vývoj bude pokračovat.

Informační technologie Technologie Světové akcie
Technologie, IT, internetové připojení - budoucnost zajištěna

Největší dynamika v sektoru IT

Sektor informačních technologií zahrnuje společnosti, které jsou aktivní v oblastech hardwaru i softwaru, IT služeb, výroby polovodičových součástek a komunikačních zařízení. Je to nejdynamičtější sektor současnosti. Přestože inovace nalezneme v každém druhém sektoru, především v oblasti IT jsou změny opravdu převratné.

Vývoj mobilních telefonů je exemplárním příkladem, když zásadně změnil způsob, jakým spolu lidé komunikují. Představení chytrých telefonů a tabletů postavilo na hlavu původní myšlenku o mobilní hlasové komunikaci. Na stupně vítězů se v konkurenčním boji postavily nové společnosti. Odsunuly tak do pozadí "tradiční" firmy jako Nokia či Motorola.

V oboru nalezneme řadu zajímavých témat. Zcela zásadní je rozlišovat silné, delší dobu trvající trendy od těch krátkodobých, spíše módních výstřelků, které investorům sotva někdy vydělají peníze.

Dva silné trendy

Cloud Computing

Cloud Computing spočívá ve sdílení softwarových aplikací přes internet. Aplikace se tedy nenacházejí na vašem počítači nebo lokálním serveru. Pokud uložíte data do tzv. cloudu, máte k nim přístup skrze jakýkoli počítač, tablet nebo smartphone. Podnikům a podnikatelům taková technologie pomáhá snadněji získávat aplikace a operovat rychleji, s menšími náklady na údržbu.

Společnosti tak mohou pružně přizpůsobit náklady měnícím se podmínkám na trhu. Mnoho velkých nadnárodních společností, například Apple a jeho iCloud, nyní nabízí tuto funkcionalitu.

Big Data

V doslovném překladu velká data - naše druhé klíčové téma v rámci IT sektoru. Vztahuje se k sadám dat, které jsou tak velké, že je obyčejné datové nástroje nejsou schopny zpracovat – analyzovat, řídit a uchovávat. Řešením mohou být nástroje vyvinuté internetovými giganty, jako je Facebook. Tomu se podařilo vytvořit nástroj, který umí data setřídit, uchovávat a analyzovat za přijatelných nákladů. Jiným příkladem může být společnost Google a její indexování celého internetu.

Pozitivní výhled na IT sektor

Přestože je světový hospodářský růst v útlumu, mnoho IT společností pozoruhodně roste. Hybným motorem silné poptávky po IT produktech je silný rozvoj mobilního internetu a cloud computingu. Ocenění akcií je nyní velmi atraktivní a mnohé prosperující společnosti jsou na burze oceněny nízko navzdory slibným vyhlídkám.

Ve fondu ING Informačních technologií portfoliomanažer vybírá akcie podle témat. Těmi mohou být například LED osvětlení, chytré telefony nebo zmíněná "Big Data". Vybrané společnosti zároveň musejí být prosperující velké společnosti (blue chips). Výsledkem je balancované portfolio s velmi dobrou historickou výkonností.

Apple iPhone 5: Větší displej, lepší foťák, větší rychlost. Co na to investoři?
Apple představil nový iPhone 5. Má větší displej (4 palce) než jeho předchůdci, vejde se na něj pět řad ikon. Je o pětinu lehčí než předchozí model 4S a má o 44 % lepší saturaci barev.

Americké akcie čeká do konce roku jízda z kopce, varuje stratég z Morgan Stanley
V prosinci 2011 Adam Parker, akciový stratég z Morgan Stanley, stanovil cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 167 bodů. Předpokládal pomalý růst globální ekonomiky, slabé firemní zisky, posílení amerického dolaru a nepříznivý poměr zásob a prodejů u jednotlivých firem. Od jeho medvědího výhledu ho ani v září 2012 nic neodradí - ani kvantitativní uvolňování, ani silný býčí trh z posledních měsíců.