Burzovní kalendář 24. 9. - 28. 9. 2012
|

Burzovní kalendář 24. 9. - 28. 9. 2012

Poslední zářijový týden se bude pravděpodobně stále ještě nést na vlně optimismu z uvolněné měnové politiky. Čeká se také, zda a jaké Španělsko představí plány reforem a zda se v souvislosti s nimi jeho vláda shodne na nutnosti žádosti o mezinárodní pomoc. Pozornost investorů se navíc obrátí k makroekonomickým údajům. Na pražské burze se v pátek neobchoduje kvůli státnímu svátku, ve čtvrtek se čeká snížení sazeb ze strany ČNB.

Wall Street

24-28/9 Výsledková sezóna (Nike, Walgreen)

25/9 Spotřebitelská důvěra

26/9 Prodeje nových domů

27/9 HDP a osobní spotřeba za 2. čtvrtletí 2012

27/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/9 Rozjednané prodeje domů

28/9 Osobní příjmy a výdaje

28/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

28/9 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

Komentovaný komentář nabídneme opět za týden.

Nepříjemnost pro Obamu: Platové nůžky v USA se rozevírají
Jen pár týdnů před listopadovými prezidentskými volbami v USA přišel tamní federální úřad pro demografickou statistiku (U.S. Census Bureau) s údaji, které by mohly ovlivnit předvolební kampaň. Nově zveřejněná data totiž naznačují, že hospodářská politika dosavadního prezidenta a zároveň demokratického kandidáta Backa Obamy selhala. Podle statistického úřadu loni klesl průměrný příjem americké domácnosti o 1,5 %.

Americké akcie čeká do konce roku jízda z kopce, varuje stratég z Morgan Stanley
V prosinci 2011 Adam Parker, akciový stratég z Morgan Stanley, stanovil cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 167 bodů. Předpokládal pomalý růst globální ekonomiky, slabé firemní zisky, posílení amerického dolaru a nepříznivý poměr zásob a prodejů u jednotlivých firem. Od jeho medvědího výhledu ho ani v září 2012 nic neodradí - ani kvantitativní uvolňování, ani silný býčí trh z posledních měsíců.

Hussman: Akciový trh je v nejhorší kondici za několik let, indikátory křičí jasně: "SELL!"
Americké akcie si v pondělí vybraly minimálně jednodenní oddechový čas. Oznámená třetí vlna kvantitativního uvolňování dodala totiž odvahu kupujícím a indexy se podívaly na mnohaletá maxima. Známý investor John Hussman ovšem předpokládá, že se trhy vrátí na daleko nižší hodnoty. Současné tržní prostředí totiž podle něj v podstatě vylučuje jinou variantu, podmínky jsou prý nejméně příznivé pro další růst akcií za poslední léta.

S&P 500: Technická analýza a výhled do konce roku
Index S&P 500 minulý týden vyskočil v reakci na časově neomezený program kvantitativního uvolňování. Dostal se tak na nová letošní maxima. Současně se pohybuje nad všemi hlavními (exponenciálními) klouzavými průměry, které mírně rostou. MACD se drží nad spouštěcí linií (je pozitivní). ROC20 pokračovalo v růstu, ROC60 nad svým 20denním klouzavým průměrem. RSI povyskočilo až nad hranici překoupenosti (70 bodů). Celkově jsou technické indikátory lehce pozitivní, opatrnost ale vzbuzuje překoupenost na RSI. Očekáváme, že index brzy otestuje horní hranici rostoucího trendového kanálu, kterou pravděpodobně překoná a vrátí se zpět do tohoto trendového kanálu.

David Rosenberg: Ekonomika už s trhy nehýbe, zvykejte si
Označení "nový normál" přiřkl současnému tržnímu prostředí Bill Gross z PIMCO. Vlastní definici představil nedávno také další ze známých pesimistů David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég investiční společností Gluskin Sheff.

Flash crash na ropě? Může být!
Cena lehké americké ropy se propadla v závěru pondělního obchodování. CME Group neví o žádném technickém problému, spekulace o tom, že by šlo o reakci na výprodej strategických zásob ropy v USA, odmítl Bílý dům. Je možné, že QE3 vyvolalo přehnaná a rychlá očekávání inflace, která se nenaplní, a proto se tradeři rozhodli vyprodat sázky na inflaci (komodity, zlato, TIPS).

Evropa

24/9 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

26/9 Německo - index spotřebitelských cen

27/9 Německo - celková míra nezaměstnanosti

27/9 Spojené království - HDP za 2. čtvrtletí 2012

27/9 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

28/9 Francie - HDP za 2. čtvrtletí 2012

28/9 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Anders Lumholtz (Danske Bank): Euro má prostor k posílení, hodnota na konci roku spojeném s americkým fiskálním útesem je ve hvězdách
Po nedávných razantních krocích centrálních bank v Americe a v Evropě euro výrazně posílilo. Jeho potenciál se tím ale zdaleka nevyčerpal. Dolar teď naopak zřejmě čeká sešup, a to nejen vůči společné evropské měně. Už s koncem roku to však může být všechno úplně jinak, říká stratég Danske Bank Anders Lumholtz. Jak dodává, pro investory teď mohou být zajímavé carry trades s měnami likvidních a na politicích nepříliš závislých měn.

Španělské výnosy klesají, i když ECB za dluhopisy země nedala ani euro
Ačkoli zprávy z ekonomiky eurozóny nejsou vůbec povzbudivé - což ukázal například index nákupních manažerů v eurozóně -, trhy zůstávají v dobrém rozmaru. Je to patrné z pohledu na výnosy španělských vládních dluhopisů. Zatímco ještě nedávno se investoři španělského dluhu štítili, nyní jej skupují ve velkém a ceny letí vzhůru a rizikové marže se rychle propadají.

Španělsko úspěšné v aukci, ale zahájí jednání o pomoci, Řecko doufá v další dávku peněz
Španělsko si dnes v aukci dluhopisů půjčilo 4,8 miliardy eur, původně přitom plánovalo upsat jen 4,5 miliardy. Výnos u 10letých bondů klesl na 5,666 %, v srpnové aukci byl přitom 6,647 %. Uklidnění na dluhopisovém trhu přinesla plánovaná intervence Evropské centrální banky, která chce ovšem "pomáhat" jen zemím, které zažádají o mezinárodní pomoc z fondů eurozóny. Bude Madrid další v řadě?

Dluhová krize přifukuje nemovitostní bublinu. Tentokrát v Německu
Berlínští "starousedlíci" bezmocně přihlížejí tomu, jak se jejich město mění v objekt zájmu investorů do nemovitostí. V místních hospodách roste nevraživost vůči kdysi vítaným studentům a bohémům z celého světa, jež Berlíňané vnímají jako důvod růstu cen bydlení. Mladí přistěhovalci s alternativním smýšlením v tom jsou ovšem zcela nevinně, boom způsobila globální finanční krize.

Dva ze tří Němců nechtějí euro. Má jejich hlas šanci?
Dvě třetiny Němců by chtěly zpátky marku. Tento alarmující posun v oblibě eura v největší ekonomice eurozóny přichází ve chvíli, kdy Španělé a Portugalci rozjíždějí nové kolo protestů proti úsporným opatřením. Je to další připomínka toho, že cesta k narovnání nerovnováh mezi jádrem a periferiemi eurozóny bude ještě hodně bolestivým politickým cvičením.

Další krize v Evropě: Tisíce demonstrantů napoví - je to krize demokracie
Program odkupu dluhopisů zaváděný Evropskou centrální bankou by mohl fungovat jako růžové brýle. Země si budou moci půjčovat na trzích s nižšími úroky, jejich věřitelé mohou dluhy odprodat Evropské centrální bance, která si natiskne tolik peněz, kolik bude potřeba. Desítky tisíc lidí v ulicích Madridu a Lisabonu ale o víkendu daly jasně najevo, že to nebude tak jednoduché.

Pražská burza

24/9 PX - nové váhy titulů v indexu

27/9 ČNB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

28/9 Státní svátek - neobchoduje se

Domácí trh zažije pouze čtyřdenní obchodní týden, v pátek se neobchoduje kvůli státnímu svátku. Hlavní událostí bude čtvrteční zasedání ČNB, kde se očekává snížení sazeb na 0,25 % ze současných 0,50 %. Pokračování výrazně uvolněné měnové politiky může mít vliv na kurz českou korunu, která by tak mohla začít výrazněji oslabovat, trh ovšem snížení sazeb předpokládá a má zaceněno, zajímavý bude tedy především doprovodný komentář rady ČNB.

Kvantitativní uvolňování po Česku aneb jak potopit českou korunu
Guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro úterní MF DNES významně komentoval reálnou ekonomiku a další možné budoucí změny měnové politiky ČNB. Řekl, že "s tak nízkými sazbami se nelze o tématu dalších nestandardních opatření nebavit" a že ČNB má jistá další opatření na pomoc ekonomice. Zmínil klasické kvantitativní uvolňování na dlouhém konci křivky (po vzoru Fedu nebo Bank of England), rozšíření třídy nakupovaných aktiv, rozšíření či změnu pravidel kolaterálu v repo operacích, negativní sazby, verbální sliby (nezvyšovat sazby po delší dobu - podobně jako v USA), zlepšování očekávání v ekonomice či (okrajově) i kurzové zásahy.

Burza Praha: Na které akcie vsadit do konce roku 2012?
Nabízíme část rozhovoru s makléřem z Fio banky Davidem Lamačem, který 10. září (před oznámením QE3) nabídl výhled do konce roku, mimo jiné i pro konkrétní tituly na pražské burze.

CME: Čekání na stabilizaci trhu s reklamou (vyšší cílová cena a doporučení "držet")
Díky emisi nových akcií v objemu 185 milionů USD a seniorních dluhopisů (splatných v letech 2016 a 2017) v objemu 217 milionů USD zlepšila CME výrazně svůj úvěrový profil. V důsledku toho bude mít efekt zředění méně negativní dopad na cenu akcií. Zvyšujeme proto roční cílovou cenu pro akcie majitele TV Nova z 6,1 USD na 7,7 USD a ponecháváme doporučení "držet".

Erste Group: Růst ceny akcií v posledních dnech předběhl ekonomický fundament (spekulace na pokles)
Aktuální krátkodobá spekulace na pokles akcií Erste Group. Aktuální cena 465 Kč, vstupní pásmo 462 až 472 Kč, stop-loss 488 Kč, cílová cena 434 Kč. Pozici doporučujeme držet do poloviny října.

Česká republika na titulních stranách světových médií, ale Polsku můžeme pořád závidět
Česká republika se po delší době opět dostala na přední stránky globálních finančních médií. Bohužel, jak už to tak v posledních letech bývá, neděje se tak v kontextu nečekaných pozitivních překvapení, tématem je prohibice tvrdého alkoholu zavedená v souvislosti s otravami methanolem.