Konec euforie, v cenách akcií už je započteno 11 měsíců QE3
|

Konec euforie, v cenách akcií už je započteno 11 měsíců QE3

Za poslední tři měsíce americké akcie "předehnaly" bilanci Fedu o zhruba 220 bodů. To odpovídá zhruba 11 měsícům zahájeného třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3). Tvrdí to známý investor David Rosenberg.

Světové akcie QE3

Připomíná, že akciové trhy ovlivňuje šest základních faktorů: likvidita, technické úrovně, pohyb peněz ve fondech, ocenění, sentiment a fundamenty.

Fed svou akcií podpořil důvěru v další růst, ačkoli o vlivu jeho měnové politiky na reálnou ekonomiku mnozí pochybují. Podle Rosenberga ovšem každých 40 miliard USD bilance Fedu v posledních třech letech pomohlo akciovému indexu S&P 500 (modelově, bez dalších vlivů) o 20 bodů nahoru. To je vliv nové likvidity.

Manažeři fondů se budou nepochybně snažit ke konci roku dohnat to, co ve své opatrnosti zaspali, fondy se tedy pohrnou do akcií právě teď, na vysokých úrovních. Technicky je trh na tom relativně dobře, je uprostřed obchodního pásma, které trvá řadu měsíců.

Žádnou hrozbu nelze čekat ani od ocenění, ačkoli odhady zisku jsou opatrnější ruku v ruce s postupujícím zpomalením ekonomiky. Sentiment a fundamenty jsou naopak podle Rosenberga v současnosti tou největší hrozbou pro akcie.

Započtení QE3 v cenách akcií

Akcie jsou levnější než po většinu období let 1991 až 2010
Jedním z paradoxů růstu cen akcií na nová několikaletá maxima v posledních týdnech je to, že se to děje při současném snižování odhadů ziskovosti firem. Přestože však P/E (poměr cen akcií a zisku na akcii) za uplynulý rok vzrostl o zhruba 30 %, je stále níže než po většinu období posledních zhruba 20 let. Doba centrálně-bankovní je tady - ceny akcií rostou, ačkoli firmy a analytici dávají opatrné výhledy.

Zdroj: Gluskin Sheff