Burza Praha: Výsledková sezóna v kostce
|

Burza Praha: Výsledková sezóna v kostce

V minulém týdnu skončila na pražské burze výsledková sezóna a všechny firmy již zveřejnily svá čtvrtletní, respektive pololetní data o hospodaření.

Akcie ČR Výsledková sezóna

Komerční banka

Velmi dobrými výsledky se pochlubila Komerční banka. Kvartální čistý zisk 4,12 miliardy Kč patří k nejlepším výsledkům v historii banky, zisk za první polovinu roku ve výši 7,6 miliardy Kč je historicky vůbec nejlepší. Přestože úrokové marže nejsou za současné situace na trhu ideální, růst úvěrového portfolia meziročně o 8 % pomohl vylepšit provozní výnosy a společně se ziskem z finančních operací zastínil pokračující pokles příjmů z poplatků. Vedení se nadále daří držet náklady pod kontrolou, když ve 2Q2012 meziročně mírně poklesly.

S pokračujícím růstem úvěrového portfolia je důležité, že se nezhoršuje jeho kvalita a firma vytvořila výrazně nižší opravné položky na ztráty z úvěrů (352 milionů Kč). Výsledky částečně ovlivnily i jednorázové operace, když ve finanční části byl vykázán zisk z prodeje podílu v Českomoravské záruční a rozvojové bance a ztráta z prodeje zbývající části řeckých a portugalských státních dluhopisů. Kurz akcie na výsledky reagoval pozitivně a velmi rychle po oznámení posílil z úrovně 3 500 Kč až na 3 800 Kč.

Komerční banka: Čistý zisk překonal očekávání, na provozní úrovni výsledky na konsenzus nedosáhly
Komerční banka představila za druhé čtvrtletí 2012 výsledky hospodaření, které na úrovni čistého zisku překonaly očekávání, zatímco na provozní úrovni zaostaly. Čistý zisk dosáhl 4,12 miliardy korun při očekávání (medián odhadů Reuters) 3,60 miliardy korun a tržby na úrovni 8,53 miliardy Kč nedosáhly na konsenzus 8,68 miliardy korun. Čtvrtletní zisk před zdaněním 4,8 miliardy korun zaostal za odhadem trhu 5,22 miliardy korun.

ČEZ

Dobré výsledky, na úrovni čistého zisku rozhodně největší pozitivní překvapení výsledkové sezóny. Energetická firma vykázala čistý zisk 12,8 miliardy Kč při tržním očekávání 7,7 miliardy. Výnosy vzrostly o téměř 12 % na 52,2 miliardy Kč. Na růstu se podílelo především zvýšení realizačních cen elektřiny a nárůst produkce jak z tuzemských zdrojů, tak z větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku. Vstup společnosti do segmentu prodeje zemního plynu se společnosti vyplácí a tento segment pozitivně ovlivňuje výkonnost firmy.

Problémy naopak přetrvávají v Albánii, kde je distribuce nadále ztrátová, dopad v průběhu 2Q2012 nebyl však již tak výrazný. Společnosti se podařilo vyjednat snížení nákupních cen, a to i se zpětnou účinností na dodávky od začátku ledna, což situaci částečně zlepší, na obrat do kladného hospodaření to však stále stačit nebude. Posun nastal i v Rumunsku, kdy tamní státní dráhy zaplatily své staré závazky v objemu téměř 1 miliardy Kč. Přestože výsledky za první polovinu roku na úrovní EBITDA dosahují 55 % z celoročního plánu, vedení k úpravě letošního cíle nepřikročilo a výhled byl potvrzen.

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled
Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř 90 % více a vysoko nad odhady trhu i Erste Group. Zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 28 % (22,134 miliardy Kč), tržby meziročně poskočily o 11,7 % na 52,2 miliardy Kč. Čísla hodnotíme jako velice silná i vzhledem k tomu, že na úrovni EBITDA nebyly oznámeny žádné zásadní jednorázové položky, u čistého zisku ano.

AAA Auto, Pegas Nonwovens, VIG

Společnosti, u kterých lze hodnotit zveřejněné výsledky rovněž pozitivně. Prodejce ojetých vozů navázal na pozitivní trendy z posledních kvartálů. Prodeje společnosti se meziročně zvýšily o více než 30 %, když firmě hodně pomáhá ochota kupujících využívat úvěrového financování k nákupu vozu. Ziskovost firmy se meziročně zlepšila o více než 120 % na 5,71 milionu eur, což byl největší růst ze všech titulů ve SPAD. Kurz akcií AAA Auto reagoval bezprostředním růstem o 6 %.

Hospodaření Pegasu na provozní úrovni pozitivně ovlivnil vyšší objem produkce díky nové výrobní lince. Výnosy i zisk na úrovni EBITDA vzrostly meziročně o 15 %. Pokles čistého zisku o více než 90 % je dán především nepeněžní kurzovou ztrátu v souvislosti s přeceněním vybraných rozvahových položek. Vedení potvrdilo cíl růstu zisku EBITDA o 5 až 15 %.

Pegas Nonwovens: Lepší než očekávané výsledky a potvrzený výhled
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ve druhém kvartálu 2012 zvýšil meziročně tržby i provozní zisk a dokázal se vyhnout čisté ztrátě, kterou očekávali analytici. Navíc potvrdil svůj celoroční výhled růstu EBITDA o 5 až 15 %.

Pojišťovací skupina VIG vykázala ve 2Q2012 růst hrubého předepsaného pojistného o téměř 20 %. Ve zbytku roku se chce soustředit na organický růst, který by měl vést k nárůstu celoroční ziskovosti o 10 % oproti loňskému roku a znamenat rekordní výsledek.

VIG: Silné výsledky za druhý kvartál a odvážný výhled
Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group překonala očekávání trhu ohledně výsledků jak za druhý kvartál 2012, tak za celé první pololetí. Upravený čistý zisk za 2Q2012 byl 113,6 milionu eur (čekalo se 109,1 milionu). Jde o 14% meziroční růst. Hrubé předepsané pojistné skupiny ve druhém čtvrtletí dosáhlo 2,54 miliardy eur (meziročně +19 %), když se čekalo jen 2,25 miliardy eur.

Unipetrol

Ve špatné kondici se nadále nachází petrochemický holding Unipetrol. V záporných číslech se společnost pohybuje již čtvrtý kvartál v řadě a ve 2Q2012 prodělala 598 milionů Kč. Na provozní úrovni se jednalo o třetí ztrátu z posledních čtyř kvartálů. Výsledek byl sice do značné míry ovlivněn nepeněžním přeceněním zásob, ale přestože firma byla oproti předchozím obdobím schopna vykázat kladné cash-flow a kladný EBIT při metodě LIFO, výrazná pozitiva se na současné situaci hledají těžko. Titul stojí mimo zájem investorů, když se již rok drží ve velmi úzkém pásmu 175 Kč až 165 Kč s minimálním objemem obchodů.

Zbavte se akcií Unipetrolu
Věříme, že makroekonomické prostředí bude tlačit na firmy, které se orientují čistě na zpracování ropy, zatímco zpomalující ekonomika může dodatečně zasáhnout poptávku po výrobcích Unipetrolu. Proto snižujeme roční cílovou cenu ze 170 Kč na 161 Kč na akcii a současně ponecháváme doporučení "redukovat".

NWR

Těžké období zažívá rovněž těžební společnost NWR. Výsledky za 2Q2012 byly negativně ovlivněny meziročně slabšími objemy prodejů a především podstatně nižšími cenami koksovatelného uhlí (38 %) a koksu (24 %). Výnosy z těchto důvodů poklesly meziročně o 24 % na 347,5 milionů eur, provozní zisk na úrovni EBIT se snížil o polovinu na 60,6 milionu eur. Čísla samotná byla lepší než očekával trh, především z důvodu kvalitního mixu, když převažovaly prodeje koksovatelného uhlí nad energetickým.

Výsledky titul krátkodobě povzbudily, optimismus však rychle vyprchal a převážil spíše negativní výhled, když společnost neočekává výrazný nárůst cen v závěru roku. Podrobnější informace o revizi projektu Dębieńsko nebyly rovněž poskytnuty a budou k dispozici pravděpodobně až v závěru roku.

Komentář: Hospodářské výsledky NWR nad odhady
Těžební společnost NWR ve druhém kvartálu překvapila vyšším ziskem, než se čekalo, ovšem stále šlo o zhruba 65% meziroční propad. Firma ovšem mírně zvýšila výhled celoroční produkce. Dividenda zůstane symbolická - společnost chce vyplatit 6 centů na akcii.

Erste Group

Z finančních titulů nejslabší strukturu výsledků představila Erste Group. Banka se potýká se složitou situací v Rumunsku, kde musela odepsat část goodwillu. Na tamním trhu se stejně jako v Maďarsku snížil objem poskytnutých úvěrů. Celkově se provozní výnosy snížily o necelých 7 % na 1,778 miliardy eur, čistý zisk klesl o polovinu na 107 milionů eur. Pokles opravných položek na ztrátové úvěry byl částečně ovlivněn změnou vykazování v Maďarsku.

Firma byla nucena kvůli složitým makroekonomickým podmínkám a pokračující dluhové krizi opakovaně snížit výhled pro letošní rok, když na provozní úrovní očekává slabší výsledek než v roce 2011. Po oznámení výsledků Erste ztratila téměř 5 % a pokles pokračoval i v následujících dnech.

Erste Group: Akcie mají technicky otevřené dveře k růstu
Akcie Erste Group prorazily v posledním měsíci klesající trendovou linii směrem nahoru, a stejně tak za sebou nechaly i 200denní klouzavý průměr. Podle makléře z brokerjetu České spořitelny Patrika Komárka jasný technický signál pro další posílení akcií Erste.

Fortuna

Slabé výsledky představila rovněž Fortuna. Sázkové kanceláři se sice díky fotbalovému šampionátu a rozjezdu online sázení v Polsku podařilo navýšit v první polovině roku přijaté sázky i hrubé výhry, na zlepšení ziskovosti to nestačilo. Negativně působila loterijní část společnosti, která skončila ve výrazné ztrátě. Výnosy zůstávají na nevýrazných částkách, oproti tomu stojí nadále vysoké náklady. Podle vedení by v loterijní části mělo dojít v druhé části roku k výraznému zlepšení, stejně tak mělo dojít ke zlepšení marží v sázkové části.

Výsledky Fortuny a další pražské příběhy v kostce
Během prvních šesti měsíců letošního roku dosáhla sázková společnost Fortuna čistého zisku 5,6 milionu eur (139 milionů Kč), což představuje meziroční zhoršení o 34,9 %. Výše přijatých sázek přesáhla hodnotu 229 milionů eur (5,7 miliardy korun, +9,6 %).

Výsledková sezóna v Praze za 2Q2012 - přehled výsledků Výsledková sezóna v Praze za 2Q2012 - meziroční srovnání

ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká Stefan Maxian (Raiffeisenbank)
Rakouské banky odmění investora, který si počká. Těm, kteří pracují s krátkodobými horizonty, by se pak mohla vyplatit sázka na rakouské průmyslové podniky, jako jsou Lenzing nebo Schoeller-Bleckmann, říká hlavní akciový analytik Raiffeisenbank Stefan Maxian. V rámci regionu je pro vyznavače obrany zajímavé Česko, Maďarsko a Rumunsko jsou naopak vhodné pro milovníky adrenalinu.

Zdroj: Fio banka