Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou!
|

Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou!

Ropa Brent se obchoduje opět nad 110 USD za barel. Cena benzínu vyletěla vzhůru ve většině evropských zemí a v USA je poblíž společensky a politicky únosné hranice 4 dolarů za galon.

Komodity Ropa

Nabídka ropy nestíhá držet krok se světovou poptávkou. Podle Goldman Sachs je jen otázkou času, kdy dojdou zásoby a volná kapacita OPEC. Vzhledem ke stavu, v jakém se právě nachází světová ekonomika (recese s dvojitým dnem, či dokonce stále popíraná deprese), je to velmi palčivá situace. Ekonomiky Velké Británie, eurozóny a některých zemí regionu CEE se nacházejí v recesi. Čína následkem monetárních šoků a poklesu peněžní zásoby z loňské zimy tvrdě přistála - index nákupních manažerů za srpen je toho jasným důkazem.

Ropa Brent

Nevídano, neslýcháno! Brent nad 100 USD navzdory recesi!

Strach z izraelského útoku na Írán může cenu ropy ještě "vyšponovat", i když je toto riziko investory vnímáno méně než začátkem roku. Sankce vůči Íránu snížily nabídku o více než 900 tisíc barelů za den proudících do Saúdské Arábie, svou daň si vybralo i zvýšení japonské závislosti na fosilních palivech poté, co byla odstavena většina jadernách reaktorů. Produkce v Severním moři a Mexickém zálivu klesá a náklady na těžbu z hlubinných vrtů zůstávají příliš vysoké.

Nic se ve skutečnosti nezměnilo od doby, kdy před čtyřmi lety IEA varovala, že v dalších 25 letech bude svět muset investovat 20 bilionů USD do energetických projektů, aby nasytil poptávku živenou průmyslovými revolucemi na mladých trzích. Obavy z vrcholu ropné produkce byly jen zastíněny evropskou dluhovou krizí a celosvětovým ekonomickým zpomalením.

Během let 2006 až 2008 jsme se přesvědčili, že je Čína se spotřebou rostoucí každý rok o 0,5 milionu barelů denně klíčovým faktorem pro světové ceny ropy. V současnosti odebírá zhruba 9,2 milionu barelů denně na celkově 90milionovém trhu s ropou. Kolosální projekty na rozšiřování infrastruktury - například výstavba letišť, silnic a průmyslových parků - naznačují, že její žízeň ještě zesílí. Co se stane s cenou ropy, až prodeje aut v Číně překonají příští rok 20 milionů, jak očekává China Association of Automobile Manufacturers, nechce nikdo zatím raději předpovídat. Poptávka naproti tomu stagnuje v Evropě a Americe.

Cena ropy brzdí světový růst

Ukazuje se, že je ropa skutečně vzácnou komoditou. Jakýkoli nárůst poptávky nevede ke zvýšení nabídky, nýbrž se promítá v ceně. Funguje také jako automatický stabilizátor – stabilizuje světovou ekonomiku do permanentního zpomalení.

Kamakshya Trivedi a Stacy Carlson z Goldman Sachs tvrdí, že se v ekonomice objevil nový vzorec: když začne oživení, stoupne i cena ropy, která následně vzestup ekonomiky utlumí. Dvoubodový růst v indexech výroby vede k 30% vzestupu ceny ropy v následujících měsících.

Kudy kam teče světová ropa a kolik jí je?
Trh s ropou je jedním z hlavních ekonomických témat. Ať se v Evropě žení třeba všichni čerti a v Číně roste HDP "jen" o 7,5 %, černé zlato bude v příštích desetiletích stále zdrojem obrovského bohatství pro země, které mají velká ložiska, a také jablkem sváru v řadě diplomatických a válečných konfliktů. Jak jsou na tom jednotlivé světové regiony s dovozem a vývozem této suroviny, přehledně zobrazuje mapa z dílny BP.

Svět upustil od paniky na trzích z takzvaného "Peak Oil" (dosažení maxima ropné produkce) ve chvíli, kdy vědci slibovali novou revoluci s příchodem americké břidlicové ropy. Stejné naděje přicházely i z Číny, Argentiny a Evropy, moderní způsob těžby měl problém vyřešit.

Například Leonardo Maugeri z Harvardovy univerzity ve své práci "Ropa: Další revoluce" předpovídal éru bohatých nalezišť levné ropy a růst globálních výrobních kapacit o téměř 18 milionů na 110 milionů barelů denně do roku 2020. Jenomže Maugeri svá očekávání stavěl na 2% poklesu produkce z ropných polí, zatímco odhad IEA je 6,7 %. To zcela mění situaci, místo přesycení trhu s ropou nás čeká ropná krize.

Budou USA díky břidlicové ropě energeticky soběstačné?

Americký přerod z importní na soběstačnou ekonomiku, co se fosilních paliv týče, je ohromující. Jde o přesný příklad toho, že bychom Spojené státy nikdy neměli odepisovat. Země nyní pokryje 94 % svých potřeb zemního plynu. Možná se nakonec stane exportérem. Ropná produkce v Severní Dakotě a další pole v Texasu a Pensylvánii mohou produkci břidlicové ropy do roku 2020 vytáhnout až k 5 milionům barelů denně, což značně sníží závislost USA na dovozu. Americký průmysl aktuálně platí jen část evropských a asijských cen za plyn. Tato nákladová výhoda může pomoci renesanci amerického petrochemického odvětví.

Břidlicová revoluce posílila úlohu USA v globální ekonomice a napomáhá obnovení rovnováhy mezi světovými velmocemi. Je tu však jedno "ale": když cena ropy klesne, snižuje se i produkce břidlicové ropy. Břidlicová ropa nebude nikdy levná. Jakmile Brent propadl pod 90 USD, ukázalo se, že je většina břidlicové produkce z klíčových regionů USA nezisková.

Další naděje na bohatá břidlicová naleziště v Polsku vyprchaly, Exxon Mobil se ze země stáhl. Ani v Číně není těžba břidlicové ropy snadno proveditelná, vláda má strach z úniků toxických látek ze Sečuánské přehrady a kontaminace řeky Čchang-ťiang (Jang-c'-ťiang), která napájí lidnatá čínská města. Za příliš obtížnou experti vyhodnotili také těžbu ropy v Brazílii ze vzdálených nalezišť v Atlantiku.

Proč zdražuje benzín u pump? Zeptejte se svého centrálního bankéře
V posledních letech se pravidelně objevují zasvěcené komentáře analytiků zdůvodňující růst ceny ropy. V poslední době se s nimi znovu roztrhl pytel. Horké téma, protože 40 korun za litr benzínu nemůže nechat v klidu nikoho, kdo jezdí autem. Slýcháme, že je růst ceny ropy z velké části dílem očekávání útoku na Írán v příštích týdnech až měsících. Vzpomínám si na rok 2007, kdy častým zdůvodněním byly útoky rebelů na ropovod v Nigérii. Není to ve skutečnosti trochu jinak?

Výhled cen ropy a benzínu v příštích měsících
Cena ropy Brent se po krátkodobém poklesu pod 90 USD za barel (kombinace obav ze zpomalení globální ekonomiky a likvidace spekulativních pozic) vrátila nad 110 USD. Momentální cenu považujeme za z fundamentálního hlediska nadhodnocenou (především kvůli kombinaci slabé světové ekonomiky a bezproblémové produkce), ale ospravedlnitelnou rizikovou prémií související s nejistou situací na Středním východě.

Zdroj: Telegraph