Radujme se, veselme se: 10leté španělské výnosy pod 6 %, ale nemusí to být na dlouho
|

Radujme se, veselme se: 10leté španělské výnosy pod 6 %, ale nemusí to být na dlouho

Výnosy 10letých španělských dluhopisů se hned v pátek dopoledne dostaly až na 5,7 % a jsou nejnižší od dubna. Úleva na trhu ale nebude trvat věčně - pokud Mario Draghi ve čtvrtek nemluvil do větru, podpora pro Španělsko skrze nakupování jeho dluhopisů na sekundárním trhu ze strany ECB přijde jen ve chvíli, kdy se země svěří se svou ekonomikou pod křídla záchranných fondů eurozóny, možná i ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Státní dluhopisy ECB Španělsko
Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

Pro zajímavost několik titulků z německých deníků a zpravodajských serverů: "Černý den pro demokracii", "Smrt Bundesbank", "Vězeň politiky", "Vysoce nebezpečné".

Připomeňme, že banka rozhodla o znovuzahájení programu odkupu dluhopisů evropských zemí. Plánuje přímé intervence na sekundárním trhu s dluhopisy. Objem nebude omezen, ale nákupy budou podléhat přesným podmínkám. Každý týden banka bude oznamovat detaily svých intervencí na dluhopisovém trhu. Draghi také potvrdil již včera oznámenou "sterilizaci", čili vyvažování každého nákupu prodejem jiných aktiv.

ECB chce zemím, jejichž dluhopisy odkoupí, umožnit uklidnění situace, levnější půjčky a stabilizaci, proto hodlá nakupovat především dluhopisy se splatností do 3 let, u nich bude mít intervence největší efekt. Navíc by banka neměla být preferovaným věřitelem jako dosud (její pohledávky nebudou uspokojovány přednostně před jinými věřiteli), což by mělo motivovat i další investory k nákupům dluhopisů evropských zemí.

Evropské vlády podle Draghiho musejí pokročit ve fiskální konsolidaci, záchranné fondy EFSF a ESM musejí být plně funkční. Zásah ECB bez podpory politiků, respektive jednotlivých vlád, by nebyl efektivní, ECB nemůže například domluvit pomoc s Mezinárodním měnovým fondem, to je otázka vlád.

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také
Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů evropských zemí. Z amerického trhu práce dorazila výrazně lepší čísla, než se čekalo.

Plán ECB poodhalen den před zasedáním: Nákupy dluhopisů budou neomezené, ale...
O možných výsledcích čtvrtečního zasedání ECB se již popsaly stohy papíru. Dva úředníci ECB však již dnes agentuře Bloomberg prozradili několik detailů chystaného odkupu dluhopisů.