Burzovní kalendář 10. 9. - 14. 9. 2012
|

Burzovní kalendář 10. 9. - 14. 9. 2012

Mario Draghi trhy v uplynulém týdnu doslova nadchnul, čísla z amerického trhu práce ovšem výrazně zaostala za očekáváním. To podle mnohých otevírá dveře pro další uvolnění měnové politiky v USA. Zasedání Fedu ve středu a ve čtvrtek bude proto nejsledovanější událostí týdne. V pátek začnou ministři financí EU v Nikósii jednat o bankovní unii a ekonomické situaci v Evropě. V sázce je žádost Španělska o mezinárodní finanční pomoc. Na pražské burze se bude v pondělí poprvé bez nároku na dividendu obchodovat s akciemi Telefóniky.

Wall Street

10/9 Spotřebitelské úvěry

11/9 Obchodní bilance

12/9 Začátek zasedání Fedu

13/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/9 Index cen výrobců

13/9 Závěr zasedání Fedu a tisková konference Bena Bernankeho

14/9 Index spotřebitelských cen

14/9 Maloobchodní tržby

14/9 Průmyslová výroba

14/9 Index spotřebitelské nálady Michiganské univerzity

Komentovaný burzovní kalendář nabídneme opět příští týden.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se radují z Draghiho slov, Bernankeho mají v záloze
Rozpětí 1 395 až 1 426, v němž index S&P 500 zůstal 20 obchodních dnů, během optimistického "Draghiho čtvrtku" nevydrželo. Cena se dostala na několikáté maximum a blíží se k horní linii rostoucího kanálu, která je na úrovni 1 450. Nad ní je velká šance, že se letos dočkáme i hodnoty 1 500.

V USA je 8,1 % nezaměstnaných, ale přibylo jen 96 tisíc nových míst mimo zemědělství: QE3 ve hře?
Celková míra nezaměstnanosti v USA překvapivě klesla na 8,1 %, nových míst mimo zemědělství však přibylo pouze 96 tisíc, v soukromém sektoru 103 tisíc. Negativní byla i revize údajů za červenec. V reakci na zprávu dále oslabuje dolar vůči euru.

Ben Bernanke nemá ponětí, co se stane, až Fed pustí na trh biliony dolarů ve skoupených dluhopisech
Bruce Krasting ve svém komentáři k událostem finančního světa na svém blogu publikoval postřehy z korespondence mezi Darrellem Issou, předsedou Výboru pro dohled a vládní reformy (House Oversight and Government Reform Committee), a Benem Bernankem, šéfem Fedu. Zajímavé čtení.

USA čeká nejhorší deprese všech dob. Proč to skončí tak špatně?
Amerika příkladem prosperity a pokroku? Bývávalo! Většina z nás raději zavírá oči nad tím, jak světové impérium upadá – ekonomicky i morálně - a pouze hromadí dluhy. Na amerických zpravodajských kanálech přibývá zpráv varujících před dekádami ekonomické deprese daleko větších rozměrů než té, kterou Američané zažili po roce 1929.

Evropa

10/9 Francie - průmyslová výroba

10/9 Itálie - HDP za 2. čtvrtletí 2012

12/9 Německo, Francie - index spotřebitelských cen

12/9 Eurozóna - průmyslová výroba

12/9 Německo - ústavní soud rozhoduje o ústavnosti ESM

12/9 Nizozemsko - parlamentní volby

14/9 Eurozóna - index spotřebitelských cen

14/9 Nikósie - začíná 2denní schůzka Ecofinu

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také
Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů evropských zemí. Z amerického trhu práce dorazila výrazně lepší čísla, než se čekalo.

Španělsko požádá o pomoc EFSF 13. nebo 14. září, zní z Goldman Sachs
Goldman Sachs po čtvrtečním oznámení ECB poslala svým klientům názor a vysvětlení kroků banky. Analytik GS Dirk Schumacher si myslí, že Španělsko požádá o zahraniční pomoc pro celou zemi velice brzy.

Osud eura v rukou Amsterdamu
Dvě události budou letos na konci léta patřit ke klíčovým pro politickou stabilitu eurozóny. A obě se odehrají 12. září. První je rozhodnutí Německého ústavního soudu o stížnosti na podpis Německa pod Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Druhou nizozemské volby, které skutečně mohou destabilizovat finanční trhy, přestože se jim věnuje mnohem menší pozornost.

Troika zpátky v Řecku: Co ji tam čeká, a co naopak nejspíš na vlastní oči neuvidí?
Zástupci takzvané Troiky (Evropské centrální banky, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu) již tento týden znovu začnou prověřovat, jak je na tom řecká ekonomika a tamní vláda, která musí hledat nové úspory ve státním rozpočtu, aby splnila přísné podmínky další finanční pomoci. Řecko, to jsou teď ale dva světy, a Troika nejspíš uvidí jen jeden z nich.

Předpověď burzovního počasí na září: Akcie, dluhopisy, koruna, sazby, komodity
Závěr prázdnin je v Evropě pozitivní. Akcie v srpnu skončily v plusu, úroky ze státních dluhopisů zemí PIIGS klesly a řecká vláda v týdnu oznámila, že se dohodla na dalších úsporných opatřeních. Je dobrá nálada udržitelná? A bude září patřit znovu býkům? Nejen o tom si v pořadu Tržiště na Rádiu Česko povídal šéfredaktor Investičního webu s hlavním ekonomem Citibank Jaromírem Šindelem a investičním ředitelem BNP Paribas Investment Partners Janem Maňákem.

Světová ekonomika na jediné stránce: Zpomalení pokračuje, Čína vadne, ale nálada v Evropě se zlepšuje
Indexy nákupních manažerů od Asie po Evropu - to je hlavní položka prvního zářijového obchodního dne. Jak ukazují čerstvá čísla, manažeři v Evropě jako celku i v řadě jednotlivých zemí včetně Německa a Francie stále očekávají další útlum průmyslové aktivity (hodnota pod 50 znamená pokles, nad 50 očekávání růstu).

Pražská burza

10/9 Telefónica C.R. - první den bez nároku na dividendu

10/9 Index spotřebitelských cen

10/9 Nezaměstnanost

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro zářijové obchodování?

Burza Praha: Výsledková sezóna v kostce
V minulém týdnu skončila na pražské burze výsledková sezóna a všechny firmy již zveřejnily svá čtvrtletní, respektive pololetní data o hospodaření.

Erste Group: Akcie mají technicky otevřené dveře k růstu
Akcie Erste Group prorazily v posledním měsíci klesající trendovou linii směrem nahoru, a stejně tak za sebou nechaly i 200denní klouzavý průměr. Podle makléře z brokerjetu České spořitelny Patrika Komárka jasný technický signál pro další posílení akcií Erste.