Hrozba století: Co když se americký vládní deficit nepodaří zkrotit?
|

Hrozba století: Co když se americký vládní deficit nepodaří zkrotit?

V posledních týdnech a měsících se toho o americkém zadlužení, dluhovém stropu, schodku rozpočtu a fiskálním útesu napsalo opravdu hodně. Jak ale ukazuje projekce rozpočtového výboru amerického Kongresu, američtí politici kalkulují i s rizikem toho, že se veřejné finance zkrátka nepodaří ukočírovat. V roce 2040 by se tak schodek rozpočtu USA mohl blížit až 20 %.

Americká ekonomika Deficit rozpočtu Rozpočet

Geopolitické souvislosti podobného vývoje? Nelze si dostatečně představit - obrovské objemy amerického dluhu drží Čína a Japonsko, ale tyto země budou v té době již obě pravděpodobně bojovat se svými domácími demografickými problémy (v Japonsku jde o dlouhodobé téma, v Číně se budou potýkat s dopady politiky jednoho dítěte, starší generaci bude "živit" stále méně aktivních pracujících). Nyní velice nafouklá bilance Fedu v té době? Nechme se překvapit, jak bude v té době vypadat.

Projekce deficitu rozpočtu USA

Varování muže, který se nemýlí: Až další recese bude ta zdrcující, a ona přijde!
Dluhopisový guru Jeff Gundlach má obavy z další recese, která podle něho v USA nastane vlivem škrtů ve výdajích a zvýšení daní. Z poslední recese ekonomiku vytáhla vláda dalším zadlužováním. Tentokrát ale podle Gundlacha už tento typ fiskální politiky nebude tolerován. Velké interview pro Bloomberg TV je z poloviny prosince, přesto neztrácí na aktuálnosti.