Česká koruna jako poražený úvodu roku
|

Česká koruna jako poražený úvodu roku

Česká koruna si od začátku roku moc neužívá. Je prakticky každý den v defenzivě, oslabovala prvních pět obchodních dnů roku 2013 v řadě a z hodnot okolo 25,10 se vyhoupla až nad 25,50 EUR/CZK. Co za tím všechno může být?

ČNB Česká koruna EUR/CZK
EUR/CZK

V prvé řadě možná nepřiměřené zisky koruny v období vánočních svátků. Koruna zpravidla v čase vánočním, kdy na trzích nejsou příliš aktivní domácí hráči, v minulosti slábla - zahraniční investoři uzavírali své sázky na posilování koruny a vybírali zisky. Loni se ale karta obrátila - kvůli hrozbě intervencí ze strany ČNB asi mnoho sázek na posilování české měny nebylo nutné uzavírat, koruna tak mezi svátky překvapivě posílila, a teď pouze vyrovnává svůj sváteční pohyb směrem k 25,00 EUR/CZK.

To ale asi nebude celý příběh. Pohyby na EUR/CZK jsou přece jen příliš prudké na to, aby se daly vysvětlit pouze technickou korekcí excesů vánočního obchodování. Při pohledu na rekordní přebytky zahraničního obchodu a vylepšující se běžný účet se také nechce příliš věřit, že by měly prodeje koruny na svědomí domácí hráči. Výprodeje pravděpodobně přiživují aktivní sázky zahraničních hráčů na možné intervence ČNB proti koruně.

Intervence ČNB

Klíčovou otázkou pro korunu tedy je, jak jsou tyto intervence pravděpodobné.

Český průmysl se nadále propadá. Odraz ekonomiky ode dna tedy ČNB zatím vidět nemůže. I tak se ale předstihové ukazatele pro průmysl nejen v Česku, ale především u našich nejbližších sousedů v Německu (Ifo) a v Polsku (PMI), začínají pomalu stabilizovat. ČNB by tak k intervencím proti koruně musela podle nás sáhnout v nejbližší době, a to je na současných úrovních málo pravděpodobné. Prognóza počítá s kurzem na úrovni 25,20 EUR/CZK, od kterého se koruna od začátku roku dost vzdálila.

Navíc věříme, že pro ČNB by nebyl lehký přechod od verbálních intervencí ke skutečným činům. Vyžadoval by alespoň interní strategii toho, co od intervencí očekávat. V logice cílování inflace by to pravděpodobně musela být určitá úroveň kurzu (těžko si představit, že by šlo čistě o množství nakoupených devizových rezerv), a ČNB by tak začala podobně jako Švýcaři koketovat s politikou dvou cílů (inflace, kurz).

I když takové úvahy mohou být legitimní, věříme, že shoda na takové politice v bankovní radě se bude hledat těžko, a koruna by musela být oproti prognóze znatelně silnější.

FX: Co se bude v roce 2013 dít na měnovém trhu
Rok 2013 bude pro euro a dolar podobný jako roky předchozí. Kurz EUR/USD bude především ovlivněn tím, zda budou investoři považovat za větší rizika spojená s eurozónou, nebo ta ohledně amerických veřejných financí. Poraženým roku ale pravděpodobně bude japonský jen, tvrdí analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny. Na závěr přidává i svůj názor na českou korunu.

Zdroj: ČSOB