Burzovní kalendář 14. 1. - 18. 1. 2013
|

Burzovní kalendář 14. 1. - 18. 1. 2013

Nový týden bude ve znamení výsledkové sezóny v americkém bankovním sektoru a záplavy amerických makrodat. V závěru týdne ale může kartami zamíchat Čína, konkrétně vývoj tamního HDP ve čtvrtém kvartálu 2012.

Wall Street

14-18/1 Výsledková sezóna (Lennar, Bank of America, Goldman Sachs, Intel, JPMorgan, eBay, Citigroup, UnitedHealth, General Electric, Morgan Stanley)

14/1 Ben Bernanke hostem na Michiganské univerzitě v diskusi na téma měnová politika a americká ekonomika

15/1 Index cen výrobců

15/1 Maloobchodní tržby

15/1 Index průmyslové aktivity pro oblast New Yorku

15/1 Podnikové zásoby

16/1 Index spotřebitelských cen

16/1 Průmyslová produkce

16/1 Béžová kniha Fedu

17/1 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

17/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

17/1 Index aktivity filadelfského Fedu

18/1 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Uplynulý týden byl na amerických trzích mírně pozitivní (S&P 500 +0,38 %, Nasdaq +0,77 %). Start výsledkové sezóny velkých amerických firem vyzněl mírně pozitivně oproti odhadům, investoři nakupují akcie jako o závod, trhy zažily nejvyšší závěrečnou cenu za posledních pět let.

"Cena se poslední dva dny zastavila na rezistenci. Jestliže ji prolomí, dalším cílem je psychologická meta 1 500 bodů. Pokud naopak přijde očekávaná korekce, jsou supporty na týdenním minimu 1 450 a na 1 430 bodech. Zde se uzavře cenový odskok mezi zavírací cenou z 31. prosince 2012 a otevírací cenou z 2. ledna 2013. Zároveň by šlo o vhodnou příležitost k nákupům," napsal ve svém pravidelném technickém rozboru pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nový týden bude také především o hospodářských čísel, která budou oznamovat společnosti. Dominovat bude bankovní sektor (JPMorgan, Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, US Bancorp, Bank of New York Mellon). Kromě toho své výsledky zveřejní také Intel, General Electric nebo eBay, o náladě v americkém realitním sektoru mohou leccos napovědět výsledky společnosti Lennar, jedné z největších developerských společností zaměřujících se na výstavbu rodinných domů.

Situace na realitním trhu je jednou z největších nadějí americké ekonomiky. Čísla v této oblasti se zlepšují již několik měsíců, bude proto důležité sledovat index cen domů ve středu a zahájenou výstavbu ve čtvrtek.

Makrokalendáři ale budou dominovat především maloobchodní tržby za "vánoční" prosinec, průmyslová výroba a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Stejně tak je velice sledovaný index aktivity v New Yorku.

Stav americké ekonomiky jako celku monitoruje také pravidelně vydávaná Béžová kniha Fedu. Dikce jeho zástupců je v posledních měsících velice sledovaná - oznámené další kvantitativní uvolňování má pokračovat do doby, než nezaměstnanost klesne na 6,5 %, ovšem objevily se komentáře v tom smyslu, že by mohlo výt ukončeno velice brzy, a to již v roce 2013. Investoři proto budou naslouchat i řadě vyjádření guvernérů Fedu v příštím týdnu, a to včetně "nejvyššího z nejvyšších" Bena Bernankeho v pondělí.

Čína

18/1 HDP za 4. čtvrtletí 2012

18/1 Průmyslová produkce

18/1 Maloobchodní tržby

V Číně bude zveřejněn nejdůležitější makroekonomický údaj celého týdne, a sice růst HDP za čtvrtý kvartál 2012. Očekává se zrychlení růstu na +7,8 % (ve třetím kvartálu +7,4 %). V uplynulém týdnu Čína přispěla k dobré náladě na trzích výrazně vyšším růstem exportu, než se čekalo. Kromě údajů o HDP budou v pátek také zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové produkci.

Americká výsledková sezóna se naplno rozjíždí. V týdnu přijdou na řadu především velké banky
Druhý týden americké výsledkové sezóny je tady. Které firmy se představí tentokrát? Budou to především velké americké banky jako Goldman Sachs, Citigroup nebo JPMorgan Chase. Své karty odhalí ale také eBay, Intel, General Electric, Schlumberger a mnoho dalších.

Dluhový strop? Nás to (zatím) nezajímá, dávají najevo investoři
Spojené státy americké prodaly v úterý státní dluhopisy za 32 miliard USD s výnosem 0,385 % při poměru mezi poptávkou a nabídkou 3,62. Aukce potvrdila, že blížící se jednání o navýšení stropu zadlužení, které přímo hrozí možností technického defaultu země, nemá podobně jako předchozí jednání o řešení rozpočtového útesu vliv na apetit trhu po amerických státních dluhopisech.

Jak letos investovat: Akcie a dluhopisy nebudou tak atraktivní jako zlato, tvrdí Bill Gross
Dluhopisový král, který spravuje ve fondech Pimco aktiva klientů v hodnotě téměř 2 bilionů USD, předpovídá změnu kurzu v americké ekonomice a růst nezaměstnanosti v roce 2013. Slabá ekonomika povede k méně než 5% návratnosti dluhopisů a akcií. Těžit by z toho mělo zlato.

Evropa

14/1 Eurozóna - průmyslová produkce

15/1 Německo - index spotřebitelských cen

15/1 Německo - HDP za rok 2012

15/1 Spojené království - index spotřebitelských cen a index cen výrobců

16/1 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/1 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

18/1 Spojené království - maloobchodní tržby

Evropské akciové trhy pokračovaly v růst z prvního lednového týdne a jako celek přidaly zhruba půl procenta (DJ EuroStoxx 50 10,31 %).

Evropská centrální banka na svém zasedání v uplynulém týdnu výrazně změnila rétoriku. Stále podle ní bude pokračovat pomalý ekonomický růst a recese v řadě zemí, snížení sazeb ale nejspíše v nejbližších měsících nepřijde. Stejně jako řada evropských politiků se totiž i ECB pomalu přesvědčuje, že to nejhorší může mít Evropa za sebou. Dobrou náladu na evropském dluhopisovém trhu potvrdily i aukce dluhopisů ve Španělsku a v Itálii.

V novém týdnu zveřejní Německo data o vývoji svého HDP za rok 2012. Čeká se růst o 0,8 %, v roce 2011 přitom německá ekonomika předvedla 3% posílení. Údaje o inflaci za celou eurozónu budou známy ve středu. Po zasedání rady ECB se nečeká výraznější překvapení ani od pravidelné měsíční zprávy o stavu evropské ekonomiky.

Pražská burza

Index PX v závěru uplynulého týdne opustil letošní růstovou trajektorii a za týden nakonec ztratil 0,83 %. Nejvíce se dařilo akciím společností ORCO (+8,03 %) a Erste Group (+5,50 %), naopak nejhůře na tom byly mediální CME (-10,42 %) a ČEZ (-3,66 %).

Albánský energetický regulátor plánuje do konce ledna odebrat licenci dceřiné společnosti ČEZ (CEZ Shpërndarje). "Odebrání licence by mělo zabránit dalším provozním ztrátám, které ČEZ v Albánii realizuje, ale samozřejmě to přinese mimořádné ztráty za znehodnocení aktiv. Z dlouhodobého hlediska tento krok hodnotíme pozitivně s tím, že bude mít ještě nepříznivý zásah do nejbližších reportovacích období, ale to by mělo být již v ceně akcií ČEZ zahrnuto," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Společnost ORCO svolala na 4. února 2013 mimořádnou valnou hromadu, jejímž cílem bude především snížení základního jmění. To by mělo klesnout ze současných 442 milionů eur na 216 milionů eur, a to díky snížení jmenovité hodnoty akcií firmy ze 4,1 EUR na 2,0 EUR. Rozdíl bude převeden do rezerv firmy. Šéf ORCO v ČR a na Slovensku Aleš Vobruba uvedl, že důvodem je navýšení kapitálu společnosti, které nelze podle práva provést za jmenovitou hodnotu akcie vyšší, než je současná tržní cena. Na následné řádné valné hromadě by potom mělo dojít ke jmenování tří zástupců firem Radovana Vítka do představenstva firmy.

V novém týdnu bude pražská burza reagovat na dění v zahraničí, nejsou oznámeny žádné důležité domácí události, NWR by ale měla během ledna zveřejnit vybrané provozní ukazatele a ceny uhlí a koksu na první kvartál 2013. Investoři se jich tak mohou dočkat již v novém týdnu. Zajímavé bude také sledovat akcie Erste Group Bank, které mají za sebou nevídanou růstovou šňůru.

Analytici Citigroup osílení českých akcií jako celku v posledních měsících "ocenili" snížením doporučení, protože větší část potenciálu českého trhu již byla vyčerpána.

ECB ponechala sazbu beze změny na 0,75 %. Proč ji ale letos bude muset snížit?
Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání nechala základní úrokovou sazbu beze změny na 0,75 %. Podle průzkumu Reuters ale stále více ekonomů věří, že během prvního kvartálu 2013 sazbu sníží. Euro po oznámení posílilo nad 1,31 EUR/USD a během Draghiho tiskové konference dále posilovalo.

Takhle chce nezaměstnanost mladých vyřešit Evropská unie
Nezaměstnanost mladých je palčivým problémem v mnoha zemích Evropské unie. Nejhorší situace je v Řecku a Španělsku, kde je bez práce zhruba 55 % mladých. Ani v dalších státech není situace růžová, v osmi členských zemích míra nezaměstnanosti u této skupiny převyšuje 25 %.

6 akcií na rok 2013
Co přinese letošní rok, lze jen stěží predikovat. Fiskální útes v USA je dočasně odsunut, ale dluhové problémy periferních ekonomik zůstávají černou můrou lídrů eurozóny. Rok 2013 by mohl být příznivý pro akcie, protože investoři budou prahnout po výnosu a budou opouštět dluhopisový trh, jemuž v "bezpečných" oblastech hrozí přehřátí.

Anketa: Nejlepší a nejhorší akcie na pražské burze pro rok 2013
Na začátku roku jsme se zeptali předních finančních odborníků na jejich tipy. Které akcie budou letos v Praze v hledáčku investorů, a kterým naopak čeští investiční profíci nevěří?

Erste Group Bank: Vyšší cílová cena a doporučení akumulovat
Měníme doporučení na akcie společnosti Erste Group Bank na "akumulovat" z původního "držet" a zvyšujeme cílovou cenu s 12měsíčním časovým horizontem na 684 Kč (z původních 599 Kč).

ČS: Lednová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro lednové obchodování?