Americké akcie v povolebním roce: Korekce by měla začít nejpozději v únoru, možná během několika dnů
|

Americké akcie v povolebním roce: Korekce by měla začít nejpozději v únoru, možná během několika dnů

Jaký bude letošní rok pro akcie? Podle mého názoru stojí za to si připomenout, jaký je typický vývoj cen akcií v období po amerických prezidentských volbách. Pro tento účel jsem vytvořil graf průměrného cenového vývoje za poslední čtyři volební období, který jsem doplnil ještě grafem typického vývoje cen akcií v letech 2000 až 2011.

Korekce na trzích Světové akcie Sezónnost trhů

Vývoj amerických indexů od léta 2012 celkem odpovídá vývoji typickému v období prezidentských voleb. Je těžké odhadnout, zda tomu tak bude i v příštích měsících, ale podívejme se, jak by to vypadat mohlo.

Pro znázornění aktuálních cen jsem použil ETF certifikát QQQ , který je synonymem pro index Nasdaq 100. V grafu je zeleně zachycen průměrný vývoj po amerických volbách za roky 1996, 2000, 2004 a 2008. Poslední volby se konaly 4. listopadu 2012, na toto datum jsem křivku průměrného vývoje aplikoval.

Korekce od února do dubna?

Je vidět, že vývoj před volbami i po nich nyní odpovídá docela přesně. Pokud tomu tak bude i nadále, čeká akciový trh velice brzy korekce. Pozitivní je skutečnost, že první rok po volbách bývá ještě celkem silný, trhy by mohla čekat jedna menší letní korekce a jedna větší na podzim.

Větší problém by mohl nastat v roce 2014, druhý rok po volbách bývá typicky nejhorší z celého cyklu. Politici mají v té době nejméně důvodů snažit se podporovat kapitálový trh, další volby jsou daleko a nálada lidí je jim zřejmě ještě "ukradená".

Počátek nejbližšího poklesu vychází podle grafu na půlku února, konec na půlku dubna.

QQQ (ETF na index Nasdaq 100)

Do akciových fondů tečou rekordní peníze. Je korekce na spadnutí?
Za poslední týden přiteklo do akciových podílových fondů 22,2 miliardy amerických dolarů, což je druhý nejvyšší výsledek v historii. Investoři nakupují akcie jako diví, "smart money" tedy tuší, že je korekce blízko.

Vytvořil jsem ještě jeden graf ukazující průměrný vývoj některých ETF certifikátů zastupujících jednotlivé sektory. Jde o křivky představující kumulativní průběh cen v procentech od zvoleného počátečního data (dne, odkdy je cena průměrována).

Na druhém grafu je zobrazen typický sezónní vývoj u QQQ, XLF, XLB. Podle tohoto grafu by akcie mohly začít klesat již během několika dní, špatné období by mohlo trvat až do konce února. Druhá informace je ta, že materiálové akcie by mohly překonávat zbytek trhu, velmi podobně vypadá sezónní vývoj u ropných akcií – i ty by mohly na jaře překonávat trh.

Které akcie by mohly na jaře překonat trh?

Pokud bych "sečetl" oba grafy a zjistil, kde se obě křivky protínají a klesají obě zároveň, je to období od 15. února do 2. března, horší období pak pokračuje typicky až do konce března, kdy začíná další období růstu.

Nelze tedy počítat s tím, že trhy dále pouze porostou (na to by koneckonců nebyl potřeba vůbec žádný graf). Když jsou ceny vysoko, tradeři akcie vyprodávají a nakupují jiná aktiva. Potenciálně největší riziko zahájení poklesu existuje od půlky do konce února.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce by na začátku výsledkové sezóny byla zdravá
Ve čtvrtek cena indexu S&P 500 uzavřela na 1472,12 a přiblížila se několikaletému maximu 1474,54 ze 14. září 2012. Předtím byl index S&P 500 naposledy výše 31. prosince 2007.