NWR zklamala provozními daty, akcie ztrácejí 5 %
|

NWR zklamala provozními daty, akcie ztrácejí 5 %

Uhelná společnost NWR oznámila aktualizaci provozních dat. Ve srovnání s minulými reporty chybějí údaje o cenách uhlí a koksu na další období. Report obsahuje objemy produkce a prodané objemy za celý rok a čtvrtý kvartál 2012.

NWR Uhlí a koks Akcie ČR
NWR - přehled investičních doporučení

Objem vytěženého uhlí dosáhl za celý rok 11,2 milionu tun a překonal cíl o 1,9 % (cíl 11 až 11,1 milionu tun). Nicméně všechny další údaje jsou pod očekáváním. Složení produkce je 49:51 ve prospěch elektrárenského uhlí, což je mírně pod plánem 50:50. Prodaný objem za čtvrtý kvartál 2012 na poli elektrárenského uhlí dosáhl 1,35 milionu tun. Ve srovnání s oznámeným cílem, kdy měl objem dosáhnout 1,73 milionu tun, je to zklamání o 21,6 %. Na úrovni koksovatelného uhlí zaostal prodaný objem za poslední kvartál loňského roku za očekáváním o 8,1 % (1,16 milionu tun oproti cíli 1,26 milionu tun).

Výroba koksu mírně zaostala za očekáváním, zatímco prodaný objem této komodity je za 4Q2012 o 26,8 % nižší než původní cíl.

NWR stále vyjednává ceny

Důvodem absence informací o cenách je složitá situace na trhu a stále probíhající jednání. Nicméně očekává se značný tlak na cenu uhlí, minimálně u termálního uhlí pokles ceny. Finální ceny by měly být zveřejněny v horizontu týdnů.

NWR čeká za celý letošní rok produkci v rozmezí 10 a 11 miliony tun uhlí a 0,8 milionu tun koksu. To je mírně nižší než odhady J&T Banky. Společnost také plánuje snížit CAPEX na meziroční bázi o 30 až 50 %.

Report není z pohledu zveřejněných dat optimistický. Prostředí, které nyní převládá na trhu, je velmi složité. Podle našich odhadů by za celý rok 2012 měla NWR oznámit čistou ztrátu. I když jsme čekali pokles cen uhlí a nesplnění celoročních cílů na úrovni prodaných objemů, naše odhady byly přece jen optimističtější (objem), navíc míra opatrnosti, s jakou NWR komentuje současnou situaci, ukazuje na skutečně složité podmínky na úrovni elektrárenského uhlí.

Odhadovaný pokles CAPEX ukazuje na velmi přísnou kontrolu nákladů. Také to může znamenat další prodloužení pozastavení růstového projektu Dębieńsko. Zveřejněný report je negativní.

Zdroj: J&T Banka