Dva měnové páry, kolem kterých je teď hodně živo
|

Dva měnové páry, kolem kterých je teď hodně živo

Švýcarský frank a americký dolar - obě měny ztrácejí proti euru. Co v tom vězí?

EUR/USD Švýcarský frank Dluhový strop Martin Lobotka

Zajímavý je vývoj EUR/CHF, který sledujeme a o kterém se bavíme už delší dobu. Frank se dostal na nejslabší hodnotu za rok (1,22 EUR/CHF, vývoj na trhu opcí ukazuje na napětí) a může se stát, že se stav, který trval v poslední době (příliv investic do bezpečného Švýcarska z dluhovou krizí postižené EMU), rychle obrátí. Tomu nahrává i náš náhled na postup dluhové krize - není u konce, ale největší systémová rizika, která jsme viděli koncem roku 2011 nebo v létě 2012, jistě pominula. V takovém případě nastane dle nás rychlý pohyb opačným směrem. V tomto směru (LONG EUR/CHF) doporučujeme zvážit případnou spekulativní pozici. Výhodou je, že případná ztráta je limitována fluorem, který vynucuje SNB.

EUR/CHF

V Americe přituhuje ohledně fiskálního útesu. Prezident Obama odmítl jednat s republikány a odmítl se "nechat vydírat" požadavkem, aby představil nižší výdaje, než mu republikáni odsouhlasí vyšší strop zadlužení. Republikáni si evidentně chtějí po (z jejich pohledu ponižujícím řešení) fiskálním srázu zlepšit renomé. Čekají nás horké dva měsíce, dolar je kolem 1,335 EUR/USD, mým osobním názorem je, že tato nervozita jen tak nepovolí a může jej posunout až k 1,35 EUR/USD.

EUR/USD

Dluhový strop? Nás to (zatím) nezajímá, dávají najevo investoři
Spojené státy americké prodaly v úterý státní dluhopisy za 32 miliard USD s výnosem 0,385 % při poměru mezi poptávkou a nabídkou 3,62. Aukce potvrdila, že blížící se jednání o navýšení stropu zadlužení, které přímo hrozí možností technického defaultu země, nemá podobně jako předchozí jednání o řešení rozpočtového útesu vliv na apetit trhu po amerických státních dluhopisech.