IPO: Slabý rok 2012, ale slušný podzim v Evropě jako příslib do budoucna
|

IPO: Slabý rok 2012, ale slušný podzim v Evropě jako příslib do budoucna

Na evropských trzích loni proběhlo 263 primárních emisí akcií (IPO) v hodnotě pouhých 10,9 miliardy eur. V roce 2011 to bylo 430 IPO, které vynesly 26,5 miliardy eur. Firmy se zkrátka na burzu pro peníze příliš nehrnou.

Světové akcie IPO
Trader

O téměř polovinu hodnoty loňských evropských emisí se postaral Londýn, který tak zůstává dominantním trhem. Uskutečnilo se zde 73 IPO, které vynesly 5,1 miliardy eur. V roce 2011 jich přitom bylo 101 v hodnotě 14,1 miliardy eur, téměř polovinu této hodnoty však tehdy tvořila jediná emise (Glencore, 6,9 miliardy eur).

Solidní závěr roku 2012

Závěr loňského roku vyzněl pro evropské trhy primárních emisí poměrně povzbudivě. Hodnota IPO v Evropě vzrostla v posledním čtvrtletí roku 2012 meziročně více než sedmkrát. Celkem se zde uskutečnilo 70 IPO v hodnotě 7,5 miliardy eur. O rok dříve to bylo sice 78 IPO, ale jejich celková hodnota činila pouze 0,9 miliardy eur.

O více než polovinu (57 %) hodnoty primárních emisí uskutečněných ve čtvrtém kvartále 2012 v Evropě se postaraly IPO v Londýně, a to Direct Line (pojišťovací dceřiná společnost britské RBS) a Megafon (ruský mobilní operátor), a emise Talanxu (německá pojišťovna) a Telefónica Deutschland v Německu. Je povzbudivé, že se těmto emisím následně dařilo i při obchodování.

Lepší nálada byla znát v Londýně na počtu a hodnotě emisí, když se po vcelku poklidném létě podařilo ve čtvrtém kvartálu upsat 26 IPO v hodnotě 3,9 miliardy eur. V předchozím roce to bylo jen 17 IPO v hodnotě 0,8 miliardy eur.

"Přestože ekonomická i politická situace napříč Evropou zůstává složitá, výhled na trhy primárních emisí je po dlouhé době optimističtější. Číslem jedna zůstává v Evropě z pohledu hodnoty emisí Londýn. Aktivita se však vrací i na řadu dalších významných evropských burz. Například Telefónica Deutschland byla největším IPO na Deutsche Börse za posledních pět let. Inspirace – v menším měřítku – by to mohla být i pro české emitenty," říká Marek Richter, partner ve společnosti PwC Audit, který radí klientům mimo jiné s přípravou firem na vstup na burzu.

"České firmy, které do budoucna zvažují financování svého růstu prostřednictvím primární emise, by si měly uvědomit, že příprava na vstup na burzu je dlouhodobý proces přinášející řadu změn do fungování a řízení firmy. I když podnik nepočítá s okamžitým vstupem na burzu, může využít současnou dobu nejistoty pro pečlivou přípravu firmy na IPO. Bude tak přichystaný ve správný okamžik, až dojde k dalšímu oživení trhů. Zároveň již nyní může zvýšit svou důvěryhodnost a hodnotu v očích obchodních partnerů díky lepším vnitřním procesům a transparentnosti," pokračuje Richter.

Slušný závěr roku i v USA

Poslední čtvrtletí 2012 mělo na trzích primární emisí v USA silný nástup. V říjnu (stejně jako loni v březnu) se na amerických trzích uskutečnilo 21 IPO. S listopadem pak aktivita ochladla, neboť investoři zaměřili svou pozornost na prezidentské volby a firmy čekaly na vyjasnění fiskální politiky USA. Celkově čtvrtý kvartál přinesl emitentům 4,9 miliardy eur, což je nepatrně více než před rokem, ale méně než v předchozím čtvrtletí (5,2 miliardy eur).

Na burze v Hongkongu se ve čtvrtém čtvrtletí 2012 uskutečnily primární emise v hodnotě 4,5 miliardy eur, ve stejném období 2011 to bylo 6,3 miliardy eur. Oproti třetímu čtvrtletí 2012 však hodnota IPO vzrostla o 1,4 miliardy eur. Trh zůstává nadále zasažen nejistým vývojem globální ekonomiky. Největším IPO posledního čtvrtletí byla v Hongkongu čínská pojišťovna People's Insurance Company of China, jejíž úpis vynesl začátkem prosince 2,8 miliardy eur.

"Posilování kapitálových trhů, stabilita indikátorů rozkolísanosti, dobrá výkonnost nových emisí a krátkodobá dohoda, která odvrátila pád USA z fiskálního útesu, povzbuzují výhled na letošní rok," je optimisticky naladěn Marek Richter.

5 + 5 černých labutí v roce 2013 podle Deutsche Bank a Morgan Stanley
S predikcemi extrémních scénářů nezůstaly pozadu za Saxo Bank ani ostatní finanční společnosti. Například Deutsche Bank ve svých největších potenciálních překvapeních roku 2013 zmiňuje přesun k velmi nekonvenční politice Fedu nebo Evropu jako solární velmoc. Morgan Stanley zase dává větší pravděpodobnost Brixitu než Grexitu a připouští integraci postsovětských republik do uskupení podobného bývalému Sovětskému svazu.

Zdroj: PricewaterhouseCoopers