Měď: Kov a ekonomický indikátor na vzestupu
|

Měď: Kov a ekonomický indikátor na vzestupu

Rok 2012 je minulostí a je na čase se začít poohlížet po nějakých nových obchodech, které by mohly přinést z dlouhodobějšího hlediska zajímavý zisk. Z tohoto pohledu by mohla být atraktivní investice do mědi.

Technická analýza Měď Průmyslové kovy Světová ekonomika

Zdá se, že JJC, burzovně obchodovaný produkt sledující cenu mědi (ETN), vytváří cenovou formaci "šálek s ouškem", která je doprovázena narůstajícími nákupními objemy.

V loňském roce se měď obchodovala v postranním zužujícím se pásmu. Tento typ cenového vývoje je charakteristický pro znuděné obchodníky, kteří v důsledku nedostatečného cenového vývoje opouštějí své pozice a poohlížejí se po něčem výnosnějším. Říká se: "Když vás trh nechce setřást, počká, až odpadnete sami." Na měsíčním grafu je hezky viditelné, že se obchodní zájem o tuto komoditu postupně zmenšoval. Objemy obchodů klesaly, jak cena pokračovala v postranním trendu.

Měď - technická analýza

Bývá zajímavé se poohlížet po obchodních příležitostech, které jsou stranou zájmu, ale již vykazují známky možného nadcházejícího růstu a startu nového uptrendu. Vždy je lepší, když se vám podaří nastoupit do vlaku ve stanici, než do něj naskakovat až za jízdy.

Pokusme se zjistit, zda by současný stav na trhu s mědí nebylo možné využít k nákupu.

Rozdíl mezi ETF a ETN je z hlediska obchodování pouze technický. ETF je akciový fond obchodovaný na burze, ETN je na burze obchodovaný dluhopis. Oba mohou mít stejné podkladové aktivum, třeba měď. ETN JJC sleduje futures ceny kontraktů mědi v kvalitě High Grade na burze COMEX. Přesněji, JJC sleduje Dow Jones-UBS Commodity Index Total Return, který teprve sleduje ceny kontraktů mědi, ale to nám může být celkem jedno.

Při pohledu na graf vidíme utvářející se formaci "šálek s ouškem", která je charakteristická pro období těsně před proražením ceny směrem vzhůru a vytvořením nového dlouhodobého rostoucího trendu. To však neznamená, že by nemohlo dojít k proražení "ouška" a k prudkému poklesu ceny směrem dolů. Nicméně i v takovém případě bychom mohli takový průběh zobchodovat a vydělat na SHORT pozici.

Pokračování článku včetně možností investování do mědi najdete na serveru Akcieatrhy.cz

Zlato a měď: Jak budou kovy reagovat na (staro)nového nájemníka v Bílém domě?
Zaměřil jsem se na reakci zlata a mědi na předchozí americké prezidentské volby. Vypočítal jsem typický průběh cen od roku 1976. Zajímalo mě, zda existuje nějaký vzorec cenového vývoje, zda se lišil vývoj v situaci, kdy vyhrál kandidát strany, která měla svého prezidenta v Bílém domě předchozí 4 roky, od vývoje v situaci, kdy vyhrál kandidát vyzývatel. Volby v USA probíhají vždy na počátku listopadu, takže je možné předpokládat, že vliv jiných sezónních faktorů je relativně nízký.

Zdroj: Akcieatrhy.cz