Burzovní kalendář 21. 1. - 25. 1. 2013
|

Burzovní kalendář 21. 1. - 25. 1. 2013

Americké trhy budou v novém, zkráceném obchodním týdnu navazovat na tři týdny letošní rally, kdy se index S&P 500 dostal na nová pětiletá maxima. Pomoci by jim v tom mohly výsledky zhruba 90 firem z hlavního indexu. Z makrokalendáře vyčnívají především německé indexy ZEW a Ifo a předběžné údaje z lednového průzkumu mezi nákupními manažery. Na pražské burze svou výsledkovou zprávu zkompletuje Unipetrol.

Wall Street

21/1 Trhy zavřené - státní svátek

22-25/1 Výsledková sezóna (AMD, Apple, Microsoft, McDonald's, Stabucks, Procter & Gamble)

22/1 Index aktivity chicagského Fedu a index výrobní aktivity richmondského Fedu

22/1 Prodeje existujících domů

24/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

24/1 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

25/1 Prodeje nových domů

Čína

24/1 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nová pětiletá maxima u akcií a minimální volatilita volají po korekci
Třetí týden roku 2013 byl také zelený. Index S&P 500 se přes očekávanou korekci vyšplhal nad zářijová maxima a překonal pětiletá maxima. Optimismus podpořily převážně pozitivní zprávy a zavírací cenu nad rezistencí 1 475 potvrdil nadprůměrný objem obchodů.

Dnešní očekávané výsledky amerických firem
Které americké firmy dnes oznamují své hospodářské výsledky? Odhady analytiků v přehledných grafech.

Akciový tip pro krátkodobé hráče v rámci výsledkové sezóny
Makléř Aleš Jandejsek vysvětluje, proč jsou akcie Microsoft zajímavou krátkodobou sázkou v probíhající výsledkové sezóně.

Evropa

21/1 Německo - index cen výrobců

21/1 Eurozóna - setkání ministrů financí v Bruselu

22/1 Německo - index ekonomické nálady ZEW

23/1 Spojené království - situace na trhu práce

24/1 Německo, Francie, eurozóna - index nákupních manažerů (Markit FLASH)

25/1 Spojené království - HDP za 4. čtvrtletí 2012

25/1 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

Pražská burza

23/1 Unipetrol - hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2012

Komentovaný kalendář nabídneme znovu v příštích týdnech.

Torben Andersen: Evropa potřebuje skok kupředu, politici zatím dělají jen krůčky
Norsko je vůči eurokrizi imunní, Dánsko se z ní otřepalo a začne ekonomicky růst, Švédsko letos podle Citibank také přitopí pod kotlem. Skandinávie zkrátka evropské turbulence zvládá, a to i díky vlastní krizi, kterou si prošla v 80. a 90. letech, respektive díky ponaučení, které si z ní vzala. Evropa by se od ní mohla přiučit, říká člen švédské Rady pro fiskální politiku (Fiscal Policy Council) Torben Andersen. Podmínkou je ale větší odvaha politiků.

Daniel Beunza (London School of Economics): Hrozba kolapsu trhu roste
Pojistky proti náhlému kolapsu trhu způsobenému samostatně obchodujícími počítači se nahodí později, než se čekalo. Minulý týden to přiznali zástupci NYSE Euronext a Nasdaq OMX. Jak vysvětlili, mnozí obchodníci se ještě nestihli na nová pravidla připravit. To oživilo vzpomínky na rok 2010, kdy během několika minut index Dow Jones Industrial Average přišel o 9 % (flash crash), a na mnoho menších bouří, ke kterým od té doby došlo. Podle Daniela Beunzy z London School of Economics má nástup technologií svá pro i proti. O obou je potřeba mluvit.

Zpráva od sousedů: Německé firmy se připravují na nejistou budoucnost
Německá průmyslová produkce za listopad (očištěno o počet pracovních dní) meziročně poklesla o 2,9 %, meziměsíčně vykázala 0,2% růst. Jak se bude ekonomice našich sousedů dařit v letošním roce? Jestli zde je někdo, kdo dokáže predikovat budoucnost německé ekonomiky, nejsou to týmy analytiků, jejichž predikce se málokdy vyplní, ale vrcholní manažeři německých firem, které dokázaly s úspěchem projít finanční krizí a nejistotou posledních let. A ti vzkazují: "Máme dnes jen jednu jistotu, a sice že už není jisté vůbec nic."

České dividendové akcie: Na koho vsadit v roce 2013?
Nejistota na finančních trzích láká investory do dividendových akcií, které jim mohou zajistit stabilní příjem, aniž by je obraly o možnost počkat si na lepší podmínky na trhu a dosáhnout kurzového zhodnocení. Jak se bude letos dařit českým dividendovým akciím, jako jsou třeba ČEZ, Fortuna, Telefónica nebo Philip Morris ČR? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky, a Jan Traxler, privátní investiční poradce ze společnosti FINEZ Investment Management.

Unipetrol očekává za 4Q2012 provozní ztrátu 4,5 miliardy korun
Společnost Unipetrol nepříjemně překvapila. Za čtvrtý kvartál loňského roku očekává výraznou provozní ztrátu, v podstatě celou (4,5 miliardy Kč) ji má mít na svědomí zaúčtování ztrát ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv v rafinérii. To trh nečekal a akcie v úvodu pátečního obchodování ztratily za malého objemu přes procento.

NWR: Slabý přelom roku, ale žádná katastrofa se nechystá
Na akcie NWR ponecháváme své doporučení "držet" s roční cílovou cenou 94 Kč na akcii vyčíslenou na základě modelu diskontovaného cash flow. Přibližně 11% pokles ceny akcií spuštěný slabými objemy za 4Q2012 a opatrným výhledem na nejbližší období poslal akcie na oprávněné úrovně.