Cena ropy: Větší nabídka i poptávka, větší klid
|

Cena ropy: Větší nabídka i poptávka, větší klid

V uplynulém týdnu zveřejnily své měsíční zprávy jak organizace OPEC, tak Mezinárodní energetická agentura (IEA). IEA varovala před ztenčováním ropných zásob kvůli zvýšené poptávce Číny a nižším dodávkám ze Saúdské Arábie. Podle západních kontrolních orgánů se očekává, že v roce 2013 poroste poptávka po ropě denně až o 930 tisíc barelů, předchozí odhad byl 865 tisíc barelů za den.

Komodity Ropa Ropa Brent

OPEC ale upozorňuje na vyšší konkurenci ze strany producentů mimo OPEC, a to díky novým technologiím produkce ropy. To by mohlo znamenat nižší poptávku po ropě členských zemí kartelu.

Zdá se, že tento předpoklad už vzala v potaz firma BP. Podle jejího posledního dlouhodobého výhledu pro energetický sektor by totiž volná kapacita OPEC mohla do roku 2015 dosáhnout 6 milionů barelů ropy za den, což je nejvyšší číslo od konce 80. let minulého století.

Co se týče cenové stability, je právě zvyšující se volná kapacita jedním z nejdůležitějších faktorů. Poté, co Saúdská Arábie v prosinci omezila výrobu, její volná kapacita vzrostla na nejvyšší hodnoty od ledna 2011.

Očekáváme, že cena ropy Brent bude během roku 2013 a 2014 stabilizovaná a její cena se bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 USD za barel.

Aktuální ceny ropy (Zdroj: Oil-price.net)

Rovnováha na světovém trhu s ropou: Na jak dlouho?
Produkce ropy v rámci zemí OPEC klesla podle agentury Reuters během prosince na nejnižší hodnotu za celý rok. Za propadem o více než 1,1 milionu barelů ropy za den z dubnových maxim stály nižší dodávky z Íránu. Ty se v současnosti kvůli americkým a evropským sankcím nacházejí nejníže od roku 1988.

Zdroj: Saxo Bank