Žhavý tip: Řecké akcie
|

Žhavý tip: Řecké akcie

Periferní evropské akcie budou podle Patricka Leglanda, šéfa analytického oddělení Société Générale, pro investory zdrojem nadprůměrného zhodnocení. Athénský index ASE výkonností za poslední měsíce doslova "drtí" všechny ostatní třídy aktiv.

Řecko Evropské akcie

Navzdory tomu, že země strávila většinu roku pod silným tlakem (především kvůli nutnosti opatřit si další záchranné půjčky od mezinárodních věřitelů, aby byla schopna splácet dluhy), řecké akcie zažívají překvapivě silnou rally.

Řecké akcie? BUY!

Pokud jste dosud považovali za loňského vítěze mezi akciovými indexy v eurozóně německý DAX, nenechte se mýlit! Co se výkonnosti týče, mezi všemi třídami aktiv na celém světě byly za posledních šest měsíců jedničkou řecké akcie. Athénský index ASE posílil za rok o 33 %, DAX jen o 28 % výše. Index se v současnosti obchoduje za 20 % účetní hodnoty.

Athénský index ASE

Podobnou situaci, jakou vidíme například u sektoru telekomunikací, lze spatřit také u periferních aktiv. A není to jen Řecko, ale také Španělsko a Portugalsko. Rizika zde nejsou malá, ale jsou již plně diskontována v cenách akcií.

Legland při této příležitosti poukazuje na notoricky medvědí pohledy jeho kolegy, hlavního světového stratéga Société Générale Alberta Edwardse, který ale minulý týden začal svoji skepsi vůči periferním aktivům mírnit, když prohlásil, že investoři mají životní příležitost nakupovat evropské akcie.

"Risk-on" prostředí na trzích mluví pro periferní trhy

Chris Tinker, zakladatel Libra Investment Services, dodává, že se u akcií rizikový faktor v posledních šesti měsících výrazně snížil, což by mělo trhy dále podpořit.

Riziko zhoršení situace stále trvá, ale na trhy se vrátila ochota riskovat. Pro investory je v současnosti důležité uvědomit si hlavní rozdíly mezi krátkodobým a dlouhodobým investováním. "Když si dáte dohromady nízké ceny akcií, likviditu a riziko inflace, usoudíte, že jde o jednu z nejlepších tříd aktiv pro dalších 5 až 10 let," tvrdí Legland.

Sebevraždy a deprese: Řecké psycho aneb jak ekonomická krize ničí duševní zdraví
Nejen recese je v Řecku synonymem pět let dlouhé krize. Kromě ekonomických indikátorů se ekonomický propad silně podepisuje i na duševním zdraví Řeků. Lidé žijící v nejistotě trpí depresemi, úzkostmi a poruchami spánku. Během tří let vzrostl v Řecku počet sebevražd oficiálně o 37 %. Odborníci přitom varují, že reálná čísla jsou ještě vyšší.

Zdroj: CNBC