Svět natřený narůžovo aneb opakuje se rok 2008? Banky znovu v euforii
|

Svět natřený narůžovo aneb opakuje se rok 2008? Banky znovu v euforii

Čínské zpomalení podle dat z uplynulých několika měsíců skončilo, americká výsledková sezóna investory zatím těší, fiskální útes se podařilo odsunout, dluhový strop nakonec pravděpodobně bude navýšen a trh s nemovitostmi se zvedá ze dna. Nad eurozónou bdí Mario Draghi se svou tiskárnou, o Spojených státech a "tatíčku Benovi" se již vyprávějí vtipy. Americké akcie se dostaly na nová pětiletá maxima a euforie na trzích připomíná rok 2008. Přijde další kolaps?

Světové akcie Světová ekonomika Americké banky

Americké banky v čele s Goldman Sachs se ve výsledkové sezóně znovu předvedly v "blikajícím světle". Blankfeinova squadra vykázala zisk jako v předkrizových kvartálech, ostatní banky sice potěšily ziskem, ale než aby půjčovaly, hromadí vklady klientů a vesele s nimi obchodují.

Tři velké banky (Wells Fargo, Bank of America a JPMorgan) mají o celkem 858 miliard dolarů ve vkladech více než v poskytnutých úvěrech. Co s nimi dělají? Ačkoli by o vklady měly pečovat s maximální obezřetností, roztáčejí s nimi výnosné obchody. Výnosné pro sebe. jak to může skončit, vědí všichni, kteří si pamatují na kolaps Lehman Brothers.

Vklady a úvěry tří velkých amerických bank

Trhy rostou, spekulace kvete

Takže si to shrňme. V americké ekonomice stále probíhá proces oddlužování, byznys ani spotřebitelé si stále půjčují výrazně méně než před krizí, ale velké banky (příliš velké na to, aby směly zbankrotovat) vydělávají na vkladech svých zákazníků díky tradingu a (částečně) i spekulativním sázkám. Radujme se, veselme se, nemusí to trvat dlouho.

Co může spustit další kolaps? Rizik je stále celá řada, ačkoli jsme vyjmenovali i řadu pozitivních trendů posledních měsíců. Co třeba čínský realitní trh? Nějaká přírodní katastrofa? Splašené obchodní algoritmy? Nová finanční krize ve vyspělých zemích? Extremistické politické strany a jejich úspěch v dalších volbách? Pokud se regulátoři a banky budou chovat stejně bohorovně jako před pěti lety, kolaps trhu může být otázkou několika měsíců.

Daniel Beunza (London School of Economics): Hrozba kolapsu trhu roste
Pojistky proti náhlému kolapsu trhu způsobenému samostatně obchodujícími počítači se nahodí později, než se čekalo. Minulý týden to přiznali zástupci NYSE Euronext a Nasdaq OMX. Jak vysvětlili, mnozí obchodníci se ještě nestihli na nová pravidla připravit. To oživilo vzpomínky na rok 2010, kdy během několika minut index Dow Jones Industrial Average přišel o 9 % (flash crash), a na mnoho menších bouří, ke kterým od té doby došlo. Podle Daniela Beunzy z London School of Economics má nástup technologií svá pro i proti. O obou je potřeba mluvit.