ČNB svou malou měnovou válku nebude chtít vyhlásit, na to jí současný kurz koruny nestačí
|

ČNB svou malou měnovou válku nebude chtít vyhlásit, na to jí současný kurz koruny nestačí

Česká národní banka snížila sazby na téměř nulu a sama opakovaně ústy svých představitelů dala najevo, že další možností, jak uvolnit měnovou politiku, je použití devizových intervencí. Tedy prodej českých korun za účelem oslabení devizového kurzu. Na rozdíl od úrokových sazeb zde není ČNB limitovaná.

ČNB Česká koruna EUR/CZK David Navrátil
EUR/CZK

ČNB může teoreticky prodávat koruny donekonečna a oslabit kurz koruny na jakoukoliv úroveň. To zní pozitivně. Navíc česká ekonomika je závislá na vývozech a jednoduchá ekonomická poučka říká, že slabší kurz je pozitivní pro vývozy. Zdá se, že ČNB má v ruce silný nástroj, který posune růst české ekonomiky do kladných hodnot.

Podpora exportu skrze slabou korunu?

Když něco vypadá jednoduše, tak to většinou jednoduché není. Zaprvé, světová ekonomika zpomalila, a proto je pochopitelné, že zpomaluje i růst českých vývozů, nové zahraniční zakázky stagnují.

Slabší koruna samozřejmě nepopožene globální růst a objem celosvětových zakázek. Slabší koruna může pouze navýšit český tržní podíl na této světové zakázkové knize. Ale navýšit tržní podíl by chtěl každý stát. Každý stát by tak mohl intervenovat proti své měně. A sami cítíte, že kdyby to dělaly všechny země, nemůže to mít pozitivní výsledky.

V obchodě, když se každý snaží urvat tržní podíl prostřednictvím změny ceny, se podobné jednání nazývá cenovou válkou. Na úrovni států pak jde o válku měnovou.

Co by na slabší korunu řekla Evropa?

Pokud by ČNB začala intervenovat, okamžitě by se ozvaly Evropská centrální banka, Evropská unie, centrální banky okolních a dalších zemí. Chtěly by vysvětlení.

A tady by se ČNB dostala do úzkých. Intervenci by nedokázala vysvětlit nadhodnocenou korunou. Koruna je zhruba na stejné úrovni jako loni. Nedošlo k žádnému dramatickému posílení české měny, které by intervenci ospravedlnilo. Podle našich odhadů je dokonce aktuálně koruna mírně podhodnocena.

Z tohoto pohledu tak nelze očekávat intervence. Intervence lze očekávat, až po výraznějším posílení koruny.

Tři důvody, proč se bát silné koruny: Co dělat, když spekulanti a ČNB tlačí korunu na bariéru 26 až 26,50 EUR/CZK?
Koruna dělá v poslední době exportérům radost. Od začátku roku ztratila 60 haléřů k euru na vlně sázek z Londýna a Frankfurtu, že oslabí kvůli pokračující recesi, případně že ji popostrčí ČNB. Koruna je ale na dohled bariéry 26 až 26,5 EUR/CZK, od které se koruna odrážela a opět posílila. Vidíme 3 důvody, proč se obávat jejího dalšího posílení a proč začít zajišťovat kurz koruny již od současných úrovní a být připraven v případě dalšího oslabení.