Nejhloupější věty z pracovních pohovorů
|

Nejhloupější věty z pracovních pohovorů

Pomlouvání předchozího zaměstnavatele, nedostatečné znalosti o konkrétní pozici nebo nicneříkající, plytké odpovědi. Takové přešlapy z pracovních pohovorů se již staly "klasikou". Éra sociálních sítí s sebou ale přináší nové nešvary.

Zaměstnání Pracovní pohovor
Pohovor

"Sociální sítě nás nutí vynikat za každou cenu," vysvětluje Roy Cohen, profesionální kouč z New Yorku. "Ne vždy ale náboráři hledají kandidáty, kteří mají nutkavou potřebu vynikat. Chtějí lidi, kteří zapadnou do kolektivu."

Pokud hledáte nové zaměstnání a pracovní pohovor se slibně vyvíjí, byla by škoda si to pokazit. Nesdělujte svému potenciálnímu zaměstnavateli více, než musíte. O následujících příkladech to platí dvojnásob.

"Omlouvám se, že jdu pozdě. Pohádali jsme se s manželem. Stává se to pořád."

"Jedna kandidátka dorazila na pracovní pohovor o 20 minut později," říká Lisa Chenofsky Singer, profesionální kouč z New Jersey. Nabídla kandidátce sklenici vody a zeptala se jí, jaká byla cesta. "Odpověděla mi, že cesta byla hrozná. Pohádali se s manželem, kdo dovede dítě do školky. Zeptala jsem se jí, jestli takhle vypadá typické ráno. Odpověděla mi, že právě tohle byl důvod jejího propuštění z předchozí práce a dodala, že firmy rodinám nevycházejí vstříc."

Kandidátka prozradila, že mají s manželem dlouhotrvající problémy, které negativně ovlivňují její schopnost dorazit včas do práce. "Během neformální konverzace dostanete z kandidáta spoustu zajímavých informací," dodává Chenofsky Singer. "Měla skvělý životopis, ale svému klientovi jsem nemohla přidělávat problémy. Mým úkolem bylo usnadnit mu život, a proto jsem se s touto kandidátkou musela rozloučit."

"Uhodil jsem bývalého kolegu, a proto se nyní s terapeutem věnuji zvládání hněvu.

"Měl jsem kandidáty, kteří se mi svěřili s problémy zvládání hněvu, svými názory na gender, věk a další věci, které pohovoru rozhodně neprospěly," komentuje Shilonda Downing, vlastník společnosti Virtual Work Team, která vyhledá zaměstnavatelům vhodné kandidáty na práci z domova. "Jeden nedávno zmínil, že prochází terapií na zvládání hněvu kvůli incidentu, kdy uhodil svého kolegu, a proto by odteď rád pracoval z domova."

Charakterové vady, zvláště pokud se jedná o fyzické násilí, je lepší v pohovoru nezmiňovat. Informacím o neshodách s bývalým manažerem nebo kolegy se vyhněte. Chcete přece vytvořit dojem zodpovědného a spolehlivého zaměstnance, i když budete pracovat na dálku. "Konflikty s ostatními naznačují, že nejste schopni zvládat stresové situace profesionálně a bez násilí," dodává Downing.

"Vy jste také hezká."

"Měli jsme na pohovoru muže, který pozval naši náborovou pracovnici na rande během pracovního interview," popisuje Winnie Anderson, bývalá náborová pracovnice pro kasina. "Dotyčná byla opravdu v šoku."

Anderson tedy pokračovala v pohovoru místo ní. "Poděkovala jsem muži za účast a vysvětlila mu, že ho vzhledem k jeho chování musíme z konkurzu vyloučit. On na to zareagoval slovy, že já jsem také hezká. To už jsem se s ním musela definitivně rozloučit." Mělo by to být každému jasné i bez vysvětlování. Flirtování – ať už jemné náznaky, či do očí bijící svádění – do pohovoru prostě nepatří.

"Můj bývalý šéf byl monstrum. Jeho chování se na mně podepsalo.

"Mám klientku, která odešla z práce, protože se její manažerka chovala jako monstrum," říká Cohen. "Její pocity byly velmi drásající a svoje propuštění považovala za nespravedlivé a neopodstatněné." Ať byla pravda jakákoli, měla si to raději nechat pro sebe.

Neshody mezi manažery a zaměstnanci jsou časté. Ovšem fakt, že zaměstnanec byl poznamenán špatným vztahem se svým vedoucím, neukazuje dotyčného v nejlepším světle. "Náboroví pracovníci nejsou psychoterapeuti. Nepotřebují znát vaše největší tajemství. Zcela jim postačí, když jste psychicky vyrovnaní a na danou pozici se hodíte," doplňuje Cohen. "Není nutné zacházet do detailů. Každý dobrý náborový pracovník je schopen zjistit, jaká pověst předchází vašeho bývalého šéfa. Neplivejte na něj špínu, i když se nechoval nejlépe. Jednejte diplomaticky."

"Vzala jsem si prášek na uklidnění."

"Vedla jsem pohovor s kandidátkou, která se dušovala, že bude v dané pozici skvělá. Ale mluvila neuvěřitelně pomalu," vypráví Chenofsky Singer. "Každé slovo jí trvalo celou věčnost." Až to vypadalo, že má nějaký zdravotní problém. Chenofsky Singer se proto dotázala, zda takhle mluví normálně. "Ale ano, byla jsem nervózní, a tak jsem si vzala prášek na uklidnění. Dělám to tak vždycky. Není to tak hrozné, že ne?" zareagovala kandidátka.

Mírná nervozita je před pohovorem normální. Ale než se rozhodnete sáhnout po prášcích, ujistěte se, že nemají nežádoucí vedlejší účinky. Chenofsky Singer byla vysvětlením tak zaskočena, že začala přemýšlet, jestli toho její kandidátka neskrývá více.

"Další kandidát, kterého jste pozvali na pohovor? Pořádně si to rozmyslete."

"Jeden z kandidátů se účastnil pohovoru a věděl, že se na danou pozici hlásí další konkrétní zájemci," vysvětluje Cohen, profesionální kouč. "Zeptal se, jaké kvality hledáme, a popsal, jací jsou jeho rivalové. Poté dodal, že na pozici se mimo jiné hlásí ti a ti a před jejich najmutím nás důsledně varoval."

Pomlouvání a podceňování ostatních kandidátů neukazuje na váš dobrý charakter. "Zaprvé se ho na takové informace nikdo neptal, a zadruhé je neprezentoval vhodně," říká Cohen. "Takový člověk není dobrým týmovým hráčem. Nikdo nestojí o zaměstnance, který má neustálou potřebu převyšovat ostatní a myslí si, že pracuje nejlépe pod sluncem."

"Jen malé svědění."

"Pro svého zaměstnavatele jsem hledal vhodného kandidáta na post obchodního ředitele," říká Dany Bourjolly Smith. "Byl jsem nadšen, že mám před sebou tak skvělého kandidáta. Jeho životopis i odpovědi byly bez chyby. Najednou se sklonil a začal se zuřivě drbat na patě, jako by se nechumelilo. Na konci pohovoru jsem udělal vše pro to, abych mu nemusel podat ruku. Jen jsme se tak letmo dotkli lokty. Určitě si všiml toho, že jsem mu ruku nepodal záměrně."

Takové chování, ať už se jedná o tak vysokou pozici, či jakoukoli jinou, je zcela zapovězeno. "Samozřejmě jsem ho vyškrtl ze seznamu kandidátů," dodává Bourjolly Smith. "Jestliže se takhle choval při pohovoru, nechci radši domýšlet, co by předváděl před našimi klienty."

"Zamkl jsem duševně nemocného pacienta v místnosti, abych ho naučil poslušnosti."

"Před pár lety jsem pro svého klienta hledal provozního ředitele, který by zajišťoval chod zařízení pro lidi bez střechy nad hlavou, z nichž většina byla duševně nemocná," popisuje Bruce Hurwitz. Po předvýběru poslal Hurwitz ke svému klientovi kandidáta, který se mu zdál vhodný. Klient ho vyzval, aby uvedl příklad své práce s duševně nemocnými lidmi.

"Jeden pacient nechtěl respektovat zákaz vstupu do knihovny. Tak jsem si na něj jeden den počkal a v místnosti ho zamkl a nechal ho tam tak dlouho, až se málem pomočil. Když slíbil, že už do knihovny víckrát nevkročí, nechal jsem ho jít."

Když jste tázáni na konkrétní příklady své práce, vyhněte se kontroverzním tématům. Zneužíváním lidí, zvláště těch duševně nemocných, nikoho neohromíte. "Je smutné, že můj kandidát nikdy nepochopil, proč ho na post ředitele nevzali," kroutí hlavou Hurwitz.

"Promiňte, mám nával horka."

"Jedna klientka prochází obdobím menopauzy a trápí ji občasné návaly horka," říká Cohen. Klientka se proto obléká ve vrstvách, které může v případě potřeby odkládat. Během druhého kola pohovoru přišel onen nepříjemný nával. "Zasvětila tazatele do problému a sundala si svetr. Na těle jí tak zůstala jen tenká blůzka, která více odhalovala, než zakrývala."

Odhalovat příliš není při pohovoru vhodné. Vyjadřovat se o hormonálních stavech pak ještě přidává na trapnosti. "Pro klientku to bylo nepříjemné, ale ještě více nepříjemné to bylo pro tazatele," říká Cohen. "Naučte se podobné situace řešit s grácií. V tomto případě by stačilo obléci si méně vyzývavou blůzu. A nikdo po vás přece nechce, abyste komentovali odložení svetru."

"Manžela zabili, protože se zapletl do obchodování s drogami."

"Měla jsem na pohovoru ženu, která si vedla skvěle," říká Holly Wolf, která toho času nabírala zaměstnance na pohotovost. Na konci interview se zeptala, proč se chce dotyčná stát zdravotní sestrou. Žena jí vysvětlila, že po manželově smrti se vrátila zpátky do školy, aby šla dobrým příkladem svým dcerám.

"To znělo skvěle. Odvětila jsem jí, že by na ni její manžel byl určitě pyšný. Ona se však na mě podívala a komentovala to slovy, že její manžel zemřel při obchodování s drogami."

Dojemné příběhy mohou na tazatele zapůsobit. Ovšem pokud v nich hrají roli nelegální obchody, sotva zapůsobí pozitivně. Nesdělujte proto více, než je nutné.

Sedm otázek, které zabijí pracovní pohovor
Nemusíte ani přijít pozdě, nevhodně oblečeni nebo při pohovoru telefonovat. Pohřbít šanci na novou práci si můžete i nepatřičnou reakcí na rutinní otázku.

Kolik peněz se vejde do auta? Aneb hitparáda podivných otázek z pracovních pohovorů
Personalisté se neustále snaží zdokonalovat své metody výběru kandidátů, a proto si již nevystačí s "klasickými" úkoly a dotazy. Stále častěji pokládají otázky, které znějí poněkud zvláštně. Podívejme se na některé vpravdě bizarní.

Zdroj: Fins.com
včera v 12:00

Akciová sázka pro odvážné investory, kteří preferují levné nákupy

Rusko se v posledních letech často zmiňuje v souvislosti s politickými problémy a ekonomickým zaostáváním....
Rusko Emerging Markets Rozhovor
21. 5. 2018 12:00

Investorský magazín: Je česká zemědělská půda stále zajímavou investicí?

Česká zemědělská půda stále patří mezi velice žádané alternativní investice. Je likvidní a v porovnání s okolními...
Pozemky a půda Nemovitosti Investiční alternativy
19. 5. 2018 18:00

Dividendy, rating, zadlužení: Jak si ČEZ stojí ve srovnání s konkurencí?

Energetická společnost ČEZ odměňuje své akcionáře dividendami, v rámci odvětví přitom nabízí nebývalou stabilitu a...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
17. 5. 2018 15:00

Novák (ČEZ): Dividendovou politiku neměníme, investorům chceme peníze vyplácet dlouhodobě

Energetická společnost ČEZ plánuje z loňského zisku vyplatit dividendu 33 korun na akcii. S finančním ředitelem...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
16. 5. 2018 18:00

První START Day na pražské burze očima emitentů a šéfa parketu v Rybné

Pražská burza za sebou má historicky první START Day. Své akcie během něj úspěšně upsaly dva ze tří podniků, které...
Pražská burza Akcie ČR Fillamentum
14. 5. 2018 12:00

Investorský magazín: IPO společnosti Fillamentum a názory legend

Burzovní parket v Rybné ulici již brzy oživí také jedna velice průbojná česká technologická firma. Co společnost...
Fillamentum Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
14. 5. 2018 09:00

Novák (ČEZ): Celoroční výsledky mohou být pozitivně ovlivněny akvizicemi, prodej bulharských aktiv by měl být dokončen ještě letos

Hospodářské výsledky společnosti ČEZ za první kvartál mírně zaostaly za odhady analytiků. Finančního ředitele...
ČEZ Akcie ČR Energetika
12. 5. 2018 18:00

Forex: Jaká literatura by vás mohla inspirovat?

Ondřej Hartman z FXstreet.cz v rámci ABCD začínajícího investora nabídl začínajícím obchodníkům ke studiu vlastní...
FX Forex Opce
8. 5. 2018 07:00

Co hýbe forexem: Stále má smysl sledovat centrální banky

Pro technického tradera je podstatné, aby se hlavně něco dělo. Klíčové jsou pohyby kurzu, až v druhé řadě jsou...
Forex FX EUR/USD
7. 5. 2018 12:00

Investorský magazín: Sell in May and Go Away?!

Začal květen, měsíc, ke kterému se váže slavné tržní pořekadlo. Jak moc se letos mají investoři tímto rčením řídit,...
Burzovní almanach Světové akcie Americké akcie
5. 5. 2018 12:00

Miroslav Plojhar (ČS): Obchodování s eurokorunou má smysl, pro větší klid si nechte cenové rozpětí

Vyšší korunové sazby oproti těm v eurozóně umožňují nakupovat EUR/CZK za lepší forwardový kurz, než je ten spotový....
FX Forex EUR/CZK
2. 5. 2018 07:00

Trader vs. stratég: Co čekat od měnového páru EUR/USD?

Sazby centrálních bank by měly nahrávat posilování amerického dolaru vůči euru. Kurz se dlouho držel nad 1,20 EUR/USD...
Euro Americký dolar FX
1. 5. 2018 07:00

V investování preferuji likviditu. Skvělý produkt nemusí být dobrá investice, říká Ondřej Jonáš

Češi své peníze nenechávají příliš pracovat. V rozhovoru s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem z původního tématu,...
Investování Chyby v investování Ponaučení pro investory
30. 4. 2018 12:00

Investorský magazín: Drony na pražské burze a světlejší zítřky pro bitcoin

Investorský magazín pokračuje v představování společností, jejichž akcie již brzy najdete v kurzovém lístku pražské...
Primoco UAV Akcie ČR Pražská burza
26. 4. 2018 12:00

Ondřej Jonáš: Proč pražská burza (ne)má budoucnost?

Jak ovlivnily začátky obchodování na pražské burze v 90. letech (stovky titulů, malé znalosti investorů, mnohdy...
Pražská burza Akcie ČR Rozhovor
23. 4. 2018 12:00

Investorský magazín: Prabos na pražské burze a investice do ruských akcií

Tradiční český výrobce pracovní, vojenské a volnočasové obuvi se chystá se svými akciemi na pražskou burzu. Čím se...
Prabos plus Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
16. 4. 2018 12:00

Investorský magazín: NaSTARTujte své obchody na pražské burze

Pražská burza začala jako magnet přitahovat malé české firmy a měla by k pomyslnému burzovnímu parketu v Rybné ulici...
Akcie ČR Pražská burza Petr Koblic
9. 4. 2018 12:00

Investorský magazín: Kryptoměny v roce 2018 a lekce o volatilitě

Kryptoměnový trh letos zatím zrovna nezáří. Co stáhlo cenu bitcoinu pod sedm tisíc dolarů a co čekat ve světě...
Kryptoměny Bitcoin Volatilita
2. 4. 2018 07:00

Investorský magazín: Investice s největší dividendou

Jaké investice mohou přinést nejlepší dividendu, ale na kurzovém lístku je nenajdete? Řeč je o investicích takzvaně...
Vzdělání Zaměstnání Ján Hájek
29. 3. 2018 12:00

Havlíček (AMSPŽ ČR): Čeští politici jsou jako hokejisté, chybí jim agresivnější tah na branku

Čeští politici jsou mistry floskulí, ale málokdy se odhodlají zavádět opatření, která by mohla ohrozit jejich příští...
Politika