Týden na trzích podle burzovních grafů: Euforie trvá, akcie mají historická maxima na dohled
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Euforie trvá, akcie mají historická maxima na dohled

Také čtvrtý týden roku 2013 akcie pokračovaly v růstu. Index S&P 500 v pátek uzavřel po více než pěti letech nad 1 500 bodů. K historickému maximu závěrečné ceny 1 565 z 9. října 2007 již akcie nemají daleko (4,1 %).

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

S&P 500

Vlnu optimismu potvrdilo již čtvrteční obchodování, kdy se index intradenně podíval nad 1 500 bodů, ale pak se vrátil pod tuto hladinu. Přitom ten samý den akcie Applu s velkou vahou v indexu oslabily po výsledcích o 12 %, což mohlo klidně velice negativně ovlivnit sentiment.

Nynější situace ukazuje, že překoupený trh nutně neznamená okamžitou korekci. Indikátory naznačují pokles, ale cenový graf je v jasně býčím nastavení. Cena je daleko od 20denního klouzavého průměru (aktuálně 1 466 bodů), dříve nebo později se k němu vrátí. Zároveň je na úrovni 1 470 silný support.

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX

Index volatility VIX poslední tři dny mírně rostl. Dokonce ani v pátek, při zavírací ceně S&P 500 nad 1 500, si malé zvýšení neodpustil. Z teritoria pod hodnotou 13 se ale nedostal a zůstává v klesajícím trendu.

VIX - technická analýza

Závěr: Cena indexu S&P 500 posiluje osm dnů v řadě, což je nejdelší šňůra od roku 2004. Za týden posílil o 1,1 %, od začátku roku o 5,4 %. Když do výhledu zahrneme ještě poslední den loňského roku, cena za 18 obchodních dní poskočila o 100 bodů.

V pátek S&P 500 uzavřel nad psychologickou hladinou 1 500 bodů. Nyní je nutné, aby následující obchodní dny zavírací cenu nad 1 500 potvrdil. Pokud se mu to podaří, cesta k historickému maximu je otevřená. Pokud ne, silný support j na 1 470 bodech.

Přestože indikátory ukazují na korekci, graf je v býčím nastavení. Cena indikátory nepotvrdila a nikdo se do medvědích pozic nehrne. Ekonomické zprávy jsou vesměs pozitivní. Optimismus podpořila zpráva o odsunutí debaty amerických politiků o dluhovém stropu na březen a konečného termínu pro dohodu na 19. května. Do konce února by nízká volatilita mohla vydržet.

SMART vs. DUMB Money: Jsou již akcie na vrcholu?
Cenový vrchol na akciovém trhu je ještě před námi. Růst může trvat ještě 1 až dva měsíce, během té doby ale mohou nastat drobné korekce. Hlavní jarní cenový vrchol by se mohl objevit v okamžiku, kdy bude SMART-DUMB Money indikátor opět ve větším záporu.