Ray Dalio v Davosu: Letos najdou tuny hotovosti uplatnění. I v akciích
|

Ray Dalio v Davosu: Letos najdou tuny hotovosti uplatnění. I v akciích

Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, se minulý týden v Davosu v rozhovoru pro CNBC věnoval řadě témat. Společnost, kdysi spuštěná s 5 miliony dolarů, nyní spravuje aktiva za 130 miliard. Daliův hedgeový fond Pure Alpha zaznamenal v roce 2012 pouze 0,8% výnos, dlouhodobě je ale Dalio považován za možná nejlepšího portfoliomanažera na světě.

Světové akcie Investování

Hotovost se musí někam přelít

Zakladatel Bridgewater Associates předpokládá, že se letos za hotovost konečně začne nakupovat zboží, služby a aktiva (akcie, zlato a další). Současné prostředí je podle něj charakterizováno přemírou hotovosti kvůli zvýšené aktivitě centrálních bank. Negativní reálné výnosy z hotových peněz a zmenšující se rizika by ale měly tuto éru ukončit. Američtí investoři prahnou po akciích, což trhy táhne výše. Fed to možná brzy přiměje zpřísnit měnovou politiku, což by ale zpětně ve výsledku ohrozilo růst rizikových aktiv.

Pokud jde o Evropu, Dalio zůstává pesimistou. Ekonomika je podle něj ve špatném stavu, je nutná její postupná restrukturalizace. Očekává depresi, možná dokonce "ztracenou dekádu".

Daliovo investorské moudro

Dalio se v Davosu věnoval také přístupu k investování. Investor by se měl nejdříve ze všeho zamyslet nad tím, kdo jsou kupující, kdo prodávající, a jakou mají ke svému chování obě strany motivaci. Řada investorů se podle něj chvástá, jak skvělou investici udělali, když trh roste; nemyslí již na to, že je tato investice nyní dražší.

To je podle Dalia největší chyba v investování. Je potřeba se dívat dopředu a zamyslet se nad tím, co bude určovat poptávku a nabídku. Výnosy z jakéhokoli aktiva určuje hlavně to, jak se události vyvinou ve vztahu k původnímu očekávání.

Investování jako poker

Tato analogie není žádná novinka, mnoho manažerů hedgeových fondů aktivně hraje poker, třeba David Einhorn. Investování je podle Dalia jako poker, hrajete totiž hru s nulovým součtem.

"V Bridgewater máme 1 500 zaměstnanců a utrácíme stovky milionů dolarů za analýzy trhu. Děláme to 37 let a nevíme, zda vyhrajeme. Musíme proto sázet diverzifikovaně. Investoři také musejí vědět, kdy sázky nedělat. Když se chystáte usednout k pokerovému stolu, chcete porazit všechny, včetně těch, kdo jsou zvyklí vyhrávat a shrábnout peníze. V investování musíte porážet ty, kdo nevědí, zda jde o dobrou investici, nebo jen nepřiměřeně zdražující investici, když jde cena aktiva nahoru. Musíte umět brát peníze," vysvětluje Ray Dalio.

Zdroj: Marketfolly