Akcie: Tak dlohodobý graf korelace akcií jste ještě neviděli
|

Akcie: Tak dlohodobý graf korelace akcií jste ještě neviděli

Korelace amerických large caps (firem s velkou tržní kapitalizací) je stále nadprůměrná oproti dlouhodobému průměru, pozitivní vývoj celého trhu v roce 2012 ovšem jasně ukázal, že korelace klesá z maximálních hodnot, již dosahuje v době zásadních ekonomických a tržních krizí.

Světové akcie Korelace investic
Korelace vývoje akcií amerických firem s velkou tržní kapitalizací

Korelace: Zlato jako prvek diverzifikace funguje jen omezeně
Řada poradců doporučuje zlato jako vhodný prvek diverzifikace portfolia. Snižuje totiž jeho celkovou volatilitu, protože příliš nekoreluje s jinými aktivy. Jak ovšem ukazuje graf z aktuální zprávy Světové rady pro zlato (World Gold Council), korelace jsou v posledních čtvrtletích také hodně volatilní. Co platilo před rokem, může být aktuálně výrazně jinak. Jedinou jistotou tak zůstává negativní korelace s americkým dolarem, v němž je cena zlata nejčastěji počítána.

Zisky amerických firem a význam spotřeby aneb pod pokličkou amerického HDP
Pro americký hrubý domácí produkt je stále rozhodující položkou ochota domácností nakupovat zboží a služby. Pohled na graf rozdělení jednotlivých složek americké ekonomiky je toho jasným důkazem. V době probíhající výsledkové sezóny je zajímavý i druhý graf, který ukazuje, že podíl zisků firem zahrnutých v indexu S&P 500 na celkovém HDP USA ve třetím kvartálu 2012 mírně klesl, stejně jako celkový zisk. Pomohly předvánoční prodeje americkým společnostem k obnovení růstu zisku? Uvidíme během několika týdnů.

Zdroj: JPMorgan