Dluhový strop? Nás to (zatím) nezajímá, dávají najevo investoři
|

Dluhový strop? Nás to (zatím) nezajímá, dávají najevo investoři

Spojené státy americké prodaly v úterý státní dluhopisy za 32 miliard USD s výnosem 0,385 % při poměru mezi poptávkou a nabídkou 3,62. Aukce potvrdila, že blížící se jednání o navýšení stropu zadlužení, které přímo hrozí možností technického defaultu země, nemá podobně jako předchozí jednání o řešení rozpočtového útesu vliv na apetit trhu po amerických státních dluhopisech.

Americká ekonomika Zadlužení Dluhový strop

Podle prezidenta richmondského Fedu Lackera (jestřáb, letos není členem měnového výboru Fedu) kvantitativní uvolňování příliš nepomáhá americké ekonomice, a spíše vyvolává hrozbu inflace. Lacker má podobné názory dlouhodobě, jeho projev tedy nepřinesl nic nového, ale poté, co trh citlivě reagoval na výroky dalších členů Fedu naznačující možnost ukončení kvantitativního uvolňování již letos, by na ně trh mohl být zvýšeně citlivý.

Výnosy 2letých státních dluhopisů USA Výnosy 10letých státních dluhopisů USA

Jim Cramer: Já tu hru na dluhový strop hrát nechci, na trhu se letos dá vydělat
Známý investor a moderátor Jim Cramer se nebojí. Začátek roku s téměř 3% růstem cen akcií sice podle něj nebyl nejlepším okamžikem na vstup do pozic, ale na trhu je stále velký potenciál. "Všichni se báli fiskálního útesu, teď se ohánějí dluhovým stropem. Já tuhle hru hrát nechci, Fed stále nakupuje, na trhu se bude dát vydělat," uvedl v interview pro CNBC.

Američané posunuli fiskální útes, ale co dál?
Kongres na poslední chvíli schválil zákon, kterým odvrátil nejhorší dopady rozpočtového srázu. Bohužel se nepodařilo dosáhnout "velkého kompromisu", který by zároveň s odstraněním rozpočtového srázu vyřešil i problém opakované potřeby zvyšování stropu zadlužení (strop zadlužení je evidentně nefunkční opatření využívané pouze jako vyjednávací nástroj) a problém stabilizace veřejných financí (zastavení neúnosného růstu zadlužení), o který usiloval prezident Obama.

Zdroj: Česká spořitelna