Energetika: Německo již nechce strašit své sousedy
|

Energetika: Německo již nechce strašit své sousedy

Kvůli rizikům blackoutu Berlín urychluje výstavbu sítí a uzavírá dohodu s Poláky. Zda mají důvod k optimismu také Češi, se teprve ukáže.

Německo Energetika Solární energie Větrná energie
Větrná elektrárna u německého Cuxhavenu

Dvě prosincové zprávy z Německa potvrzují jedno poselství: Berlín uznal problém a vzal vážně hrozbu, kterou znamenají rozsáhlé větrné parky na severu země. Němci nechtějí ohrožovat ani sebe, ani své sousedy nestabilními obnovitelnými zdroji, které ve zvláště větrných dnech vyrábějí nadměrné množství elektřiny. Jde ovšem rovněž o solární zdroje ve slunečných dnech.

Také česká přenosová síť se v minulých letech dostávala kvůli přetokům z Německa na pokraj blackoutu. O jaké zprávy jde?

  • Vláda Angely Merkelové rozhodla o urychlení výstavby nových vysokonapěťových vedení v délce 2 800 kilometrů. Jde o projekt za 10 miliard eur. Právě nedostatečné propojení přenosových sítí na severu a jihu Německa vede k tomu, že elektřina přetéká do Polska a Česka.

  • Východoněmecký operátor přenosové sítě 50Hertz se dohodl s polským provozovatelem PSE Operator na tom, jak krizové situace řešit – takzvaným "virtuálním transformátorem". Pokud bude ohrožena polská síť, Němci na své náklady zajistí ochranu už na svém území.

Toho je možné dosáhnout například snížením výkonu některých elektráren, změnou rozložení toků v síti, přepínáním vedení. Poláci také počítají s tím, že na hranicích umístí nejen virtuální, ale také reálné speciální transformátory (phase shifters), které budou přetokům bránit.

Co na to Češi?

To, zda mají důvod k optimismu také Češi, se ale teprve ukáže. Dohoda Němců s Poláky by mohla za určitých okolností české síti ještě přitížit – pokud by se v krizových chvílích valilo méně elektřiny přes Polsko, dostávala by o to více zabrat česká přenosová soustava.

To by se stalo v případě, že by Polsko instalovalo své ochranné transformátory, zatímco Češi by zůstali v klidu. Tuzemský operátor ČEPS už dříve reagoval rozhodnutím, že transformátory na hranicích s Německem bude budovat rovněž.

Dohoda 50Hertz a PSE Operator ovšem naznačuje, že Němci by snad mohli slyšet i na české požadavky. A s těmi už Češi také před několika měsíci přišli. Požadovali garanci, že německý 50Hertz "zabrání překročení stanovené mezní hodnoty toků". A že v případech, kdy se to nepodaří, zaplatí způsobené vícenáklady a citelnou sankci.

Jak uváděl náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc, vůle tyto záležitosti řešit se musí projevit ani ne tak ve firmě 50Hertz, která si problémy uvědomuje, jako v Berlíně. Hodně záleží na tamním ministerstvu hospodářství, kancléřství a regulátorovi.

Berlín není celé Německo

Ani vůle Berlína ovšem nemusí stačit. Německá vláda – stejně jako zastánci obnovitelných zdrojů na centrální úrovni – si uvědomuje, že bez posilování sítě to nepůjde. To ovšem neznamená, že proti novým vedením nebudou protestovat ekologové na místní úrovni.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz

Zelená energie skončí poražená. Bude vítězem příštích dvaceti let uhlí?
Ještě před několika lety byly obnovitelné zdroje vnímány jako budoucnost světové energetiky. Odpůrci jádra propagovali solární panely a vodní i větrné elektrárny. Ukazuje se ale, že to zelená energie nebude mít lehké.

Zdroj: Českápozice.cz