Budoucnost světa očima pěti vizionářů
|

Budoucnost světa očima pěti vizionářů

Stane se Země v následujících desetiletích a staletích zhmotněním těch nejčernějších antiutopických vizí, nebo se lidstvo ocitne v ráji plném technologických objevů? Bude člověk přežívat v postapokalyptické měsíční krajině, nebo vytvoří prosperující mezigalaktické společenství? Podle známých vizionářů je budoucnost lidstva otevřená a záleží pouze na nás, kterou cestou se vydáme.

Technologie Přírodní katastrofy

Ken Caldeira, Seth Shostak, Stanley Robinson, Ray Kurzweil a Steven Dick upozorňují, že lidstvo není ani zdaleka na konci svého vývoje. Jaké zásadní změny nás v blízké budoucnosti čekají a co bude život v "novém" světě obnášet?

1. Přírodní katastrofy

Teorie globálního oteplování je i navzdory nespočtu odborných studií, které jasně prokazují, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře dlouhodobě roste, stále kontroverzním tématem. Ke globálnímu oteplování nepochybně dochází a jedinou otázkou, o níž má smysl polemizovat, je to, zda je tento vývoj přímým důsledkem lidské činnosti, nebo se jedná o přirozený jev. Většina světových vědců se sice shoduje, že kolísání množství oxidu uhličitého v atmosféře je přirozené, jedním dechem ale dodává, že extrémní růst v posledních dvou stoletích úzce souvisí s průmyslovou revolucí a následnou industrializací světa.

"Pokud lidé v blízké době neobjeví možnost, jak růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře zastavit, bude globální oteplování pokračovat a lidé se budou muset připravit na mnohem častější projevy extrémního počasí," varuje Ken Caldeira z Carnegie Institution for Science. "Odpověď na otázku, zda jsou lidé schopni žít v symbióze se zemskou biosférou, zní jednoduše – nejsou."

2. Bionický svět

Medicína je jedním z nejprogresivnějších vědních oborů. Zdravotnická zařízení začínají stále častěji připomínat spíše chemické a fyzikální laboratoře, za jejichž dveřmi se denně odehrávají desítky "zázraků". Lékaři dokáží bez trvalých následků zachránit děti narozené na hranici životaschopnosti, transplantovat životně důležité orgány nebo nahradit nefunkční srdeční sval mechanickou pumpou. Zdravotnictví sice není schopné kompletně zrekonstruovat lidský organismus, již nyní však dokáže lidský život výrazně prodloužit a zkvalitnit.

Podle Setha Shostaka z institutu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) ale i v tomto případě existují rizika. "Největší nebezpečí v sobě podlé mého názoru skrývá takzvaný biohacking," vysvětluje. Biohacking lze jednoduše popsat jako schopnost ovládat a modifikovat biologický materiál a ten využívat pro neetické a nelegální potřeby. "Biohacking může v budoucnosti zahrnovat nejen modifikaci virů, ale i neoprávněnou manipulaci s lidským vědomím a podvědomím pomocí mozkových či jiných implantátů," upozorňuje.

3. Umělá inteligence

Čeká nás v blízké budoucnosti okamžik, kdy si budeme připadat jako součást románu R.U.R. Karla Čapka? Naplní se vize Isaaca Asimova o třech zákonech robotiky? Americký sci-fi spisovatel Kim Stanley Robinson je poměrně skeptický. "Jedna z mála věcí, jejichž princip člověk zřejmě nikdy nepochopí, je lidský mozek," vysvětluje. "Již nyní jsme sice schopni detailně popsat, co se v lidském mozku děje, nejsme ale schopni vysvětlit, proč se to děje," upřesňuje.

Odlišný názor má Seth Shostak. "Konstruktéři prvních letadel také neměli hluboké poznatky o tom, jak létají ptáci, a přece stvořili stroje, které vzlétly," říká. Ještě radikálnější je ve svých úvahách americký spisovatel, vynálezce, podnikatel a expert na umělou inteligenci Ray Kurzweil. Ten předpokládá, že nejpozději v roce 2045 dosáhne umělá inteligence takového stupně autonomie, že překoná schopnosti lidského mozku a stane se novou formou plnohodnotné existence.

4. Vesmírná kolonizace

Ve středověku si lidé mysleli, že je naše planeta placatá. V 16. století však výprava Fernãa de Magalhãese jako první obeplula Zemi a církevní teorie o "zemské placce" utrpěla smrtící zásah. O tři století později, v roce 1969, pronesl Neil Armstrong na povrchu našeho nejbližšího vesmírného souseda památnou větu o malém kroku pro člověka, ale obrovském skoku pro lidstvo. Ani s cestou na Měsíc se ale svět nespokojil a ve svých plánech na vesmírnou expanzi pokračuje. Další zastávkou se má stát Mars, jenž má později fungovat pouze jako mezistanice na dalších výpravách člověka do hloubek temného neznáma.

"Vrcholným úspěchem by bylo, pokud by člověk úspěšně expandoval na jinou planetu a založil tam autonomní kolonii. Jedině tak si můžeme být jisti, že lidstvo přežije bez ohledu na to, co se stane s naší mateřskou planetou," zamýšlí se astronom Steven Dick. "Pokud by Zemi zasáhl obří asteroid a my jsme na tuto situaci nebyli připraveni, byl by to náš konec," pokračuje. "Technologiemi na kolonizaci vesmíru již dávno disponujeme, tak proč jimi plýtvat na nesmyslné cestování po oběžné dráze Země, které nás před případnou fatální katastrofou nezachrání," dodává.

5. Hledání mimozemského života

Lidstvo je doslova posedlé touhou objevit ve vesmíru jinou formu života a navázat s ní kontakt. Sonda Kepler, která ke stejnojmenné misi odstartovala v roce 2009, měla za úkol vyhledávat exoplanety podobné Zemi. Výsledkem mise bylo odhalení několika set hvězd, v jejichž gravitačním poli vědci skutečně předpokládají výskyt blíže nespecifikovaného množství exoplanet. Do vesmírného bádání se navíc může aktivně zapojit takřka každý. Projekt Seti@home umožňuje každému vlastníkovi počítače s přístupem k internetu analyzovat přidělená radioteleskopická data, tedy zvukový otisk nejpravděpodobnějšího způsobu meziplanetární komunikace.

Skeptici argumentují, že mimozemský život neexistuje, protože v opačném případě bychom o něm již dávno věděli. Jak ale dobře víme, vesmír je nekonečný, a lze tak jen těžko tvrdit, že víme o všem, co se v něm děje. "Již samo zjištění, že život mimo Zemi existuje, by lidstvu nabídlo unikátní příležitost k sebereflexi a filozofickému zamyšlení se nad existencí jako takovou," zamýšlí se Shostak.

Zdroj: LiveScience
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR