ErsteCB: Halloween na trzích = příležitost k zajišťování
|

ErsteCB: Halloween na trzích = příležitost k zajišťování

Centrální banky a trhy dospěly k přesvědčení, že neomezená měnové stimulace umí vytvořit ekonomický růst, přijatelnou míru inflace a zvýšit ceny aktiv. Nevěříte-li pohádkám, že takto se dá bez vedlejších následků koupit blahobyt, je lepší se následkům bránit dopředu, když je klid, ne uprostřed paniky.

Dnes večer budou děti v několika zemích ve světě chodit od domu k domu, oblečené jako čarodějnice, kostlivci či zombíci. U dveří zaklepou a zakřičí: „Trick-or-Treat!“ – tedy dejte nám sladkosti nebo Vám uděláme nějaký nepěkný trik. Svátek Halloween je legrace, asi jako když u nás chodí Mikoláš, čerti a anděl. A to jak pro děti, tak pro dospělé, kteří čekají, až jim u dveří zaklepou děti přátel anebo sousedů.

Finanční trhy si také zvykly chodit za centrálními bankami a mezinárodními institucemi pro sladkosti jako na Halloweena. Padají-li ceny akcií či nemovitostí, centrální banky přispěchají a začnou situaci více či méně rychle hasit. Na tom není nic špatného, pomoc stabilitě trhů je jedno z jejích poslání. Má to ale dva háčky. Ochota rozdávat často sladkosti je do určité míry příčinou pozdějších problémů. Pro příklady není třeba chodit daleko. Nízké úrokové sazby na začátku minulé dekády pomohly nafouknout nemovitostní bublinu.

Navíc roste frekvence v rozdávání sladkostí. Řešení přijatá v průběhu finanční krize 2007-09 se postupně stala normálem. Ještě v létě několik centrálních bank, v čele s americkým Fedem, uvažovaly ubrat tempo v měnové stimulaci, když krize pominula. Avšak v posledních týdnech jasně řekly, že nákupy dluhopisů jen tak neskončí. To, že zrovna není krize, prý není důvod polevovat v měnové stimulaci, protože růst ekonomik není dost silný a riziko nějaké krize je vždy na obzoru.

Je to jako rozdávat čokoládu dětem, aby nezlobily, nejenom na Halloweena, ale každý den. Trhy takové rozhodnutí Fedu s nadšením vítají. Zdá se, že měnová politika konečně objevila bezproblémovou cestu, jak vytvořit ekonomický růst, přijatelnou míru inflace a zvýšit ceny aktiv od akcií, domů až po dluhopisy. Zní to krásně, že se tiskem peněz a oslabováním měn dá dosáhnout blahobytu. Až na mysli vytane otázka, že na to centrální banky nepřišly dříve?

Inu, není to tak docela bez následků. Z přemíry sladkostí dříve či později rozbolí břicho a zuby, nemluvě o zadělání si na horší nemoci. Nadměrná měnová stimulace mívá následky v podobě nabourané finanční stability, vysoké inflace a následně neschopnosti měnové politiky ekonomiku jakkoli podpořit.

Centrální banky slibují, že budou „slavit Halloween“ ještě dlouho. Politiku centrálních bank nezměníte. Nevěříte-li však na pohádky, že se takto dá koupit blahobyt, je lepší se proti následkům bránit dopředu, když je na trzích klid, než když vše ovládne panika. Úrokové sazby po skokovém růstu v létě pomalu klesají. Skok v sazbách v květnu až září byl ukázkou, jak silná bude reakce trhů, až se ukáže, že Halloween se prostě nedá slavit každý den.

Korekce na swapových sazbách je v plném proudu (% p.a.)

Korekce na sazbách říjen 2013

Pramen: Erste Corporate Banking, Bloomberg